«پنجره فولاد بهشت» متقاضی حضور در نهمین جشنواره عمار/اعلام فراخوان «بهشت بقیع» برای فیلمسازان عماری

کارگردان و مستندساز با اشاره به ثبت مستند «پنجره فولاد بهشت» برای حضور در جشنواره عمار گفت: این کار درباره ساخت ضریح ائمه بقیع در اصفهان است که ماجرای آن حدود ۱۴۰سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش «عمار فیلم»، احمد ابراهیمی کارگردان و مستندساز درباره حضورش در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با مستند «پنجره فولاد بهشت» در سخنانی گفت: تحقیقات و پژوهش‌های ما برای ساخت این مستند پنج سال طول کشید. موضوع این کار درباره ساخت ضریح مطهر ائمه بقیع(ع) در اصفهان است. ما در تحقیقات‌مان متوجه شدیم حدود ۱۴۰ سال پیش گروهی از هنرمندان در اصفهان ضریحی ساخته بودند و آن را با هزینه خودشان به مدینه منوره ارسال و در قبرستان بقیع نصب کردند.

این مستندساز ادامه داد: در جریان پژوهش‌هایمان با آقای فولادگر نوه سازنده ضریح ائمه بقیع هم آشنا و مصاحبه‌ای با او گرفتیم. کپی این ضریح را هم که در مسجد سید اصفهان است، پیدا کردیم.

ابراهیمی درباره ایده ساخت این مستند خاطرنشان کرد: ما یک گروهی به نام «بهشت بقیع» داریم که ۱۲ سال است به صورت خاص درباره وهابیت و عربستان سعودی و تخریب‌هایی که این کشور در سرزمین‌های اسلامی از سال‌های قبل تا امروز داشته، به ویژه در قبرستان بقیع، تحقیق و پژوهش می‌کند.

وی اضافه کرد: در مسیر تحقیقات خود برای نخستین بار در جهان اسلام تصویر ضریح ائمه بقیع(ع) را از کشور آلمان به دست آوردیم و عکس‌هایی از آن را منتشر کردیم که در نهایت این تحقیقات موجب شد تا سه فیلم مستند را بر اساس آن تولید کنیم.

ابراهیمی عنوان کرد: نخستین اثری که تولید کردیم «بهشت ماندنی است» نام دارد، دومین کار هم «پنجره های بهشت» نام داشت و سومین اثر نیز که به نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار ارسال کردیم، «پنجره فولاد بهشت» نام دارد.

وی اظهار داشت: تأکید فراوانی داشتیم که نام بهشت در هر سه اثر ما وجود داشته باشد. زیرا بر اساس حدیث معتبری که از پیامبر اسلام(ص) نقل شده است اماکنی که مدفن اهل بیت محسوب می شوند، قطعه‌ای از بهشت هستند.

این مستندساز در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: گروه مردمی «بهشت بقیع» این آمادگی را دارد که جایزه‌ای با عنوان «بهشت بقیع» به فیلم‌هایی که در خصوص نقد عربستان سعودی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین وهابیت ساخته می شوند، اهدا کند.

نهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» ۶ تا ۱۶ دی ماه ۹۷ در سینما فلسطین تهران برگزار می‌شود و علاقهمندان تا ۲۵ آبان فرصت دارند آثار خود در سایت AmmarFilm.ir ثبت و تحویل دبیرخانه این جشنواره دهند.