ماجرای تقدیر آیت‌الله جوادی آملی از یک فیلم کوتاه

فیلم کوتاه «تیهو» به کارگردانی سیدصدرالدین فردوسی، اثری است که علاوه بر کسب عنوان در برخی جشنواره‌های هنری، با تقدیر آیت الله جوادی آملی همراه بوده است.

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار»، سیدصدرالدین فردوسی کارگردان فیلم کوتاه «تیهو» که اثرش در اکران‌های ویژه ماه رمضان جشنواره مردمی فیلم عمار در حال نمایش است، درباره این فیلم کوتاه گفت: «تیهو» روایتگر داستان شخصی است که در ماه رمضان با فردی روزه‌خوار مواجه می‌شود اما او به جای تذکر دادن در ذهن خود، توجیهاتی را برای کار آن فرد می‌آورد و در همین زمان که این شخص مشغول تصور و تخیل است با پیرمردی روبرو می‌شود که خیلی ساده، به آن فرد روزه‌خوار تذکر می‌دهد.

وی افزود: ایده ساخت این فیلم، اواخر سال ۹۳، از داستان کوتاه یک طلبه داستان‌نویس به نام آقای «مهدی شریفی» شکل گرفت و پس از آن با دوستان خود در گروه هنری و تبلیغی عقیق، این ایده را به فیلمنامه تبدیل کردیم که آقایان حبیبی و سلیمانی کار نگارش آن را انجام دادند.

این کارگردان ادامه داد: بعد از نگارش فیلمنامه، زیر نظر دفتر تبلیغات، زمستان سال ۹۳ وارد مرحله پیش تولید شدیم و در اسفندماه ۹۴ فیلمبرداری را شروع کردیم.

فردوسی خاطرنشان کرد: فیلم کوتاه «تیهو» از ابتدای سال ۹۵ آماده نمایش در برنامه‌ها و جشنواره های فرهنگی بود و برای نمایش در چندین جشنواره و برنامه فرهنگی ارسال شد؛ این فیلم کوتاه در جشنواره‌هایی چون جشنواره مردمی فیلم عمار، جشنواره مسجد در استان گلستان و جشنواره جنات نمایش داده شده است.

وی اضافه کرد: موضوع این فیلم کوتاه امر به معروف و نهی از منکر است اما به صورت همزمان احکام شرعی و ارزش‌های اجتماعی را هم دربرمی‌گیرد؛ در حقیقت این فیلم به دنبال برطرف کردن مسائل و مشکلاتی است که در چارچوب امر به معروف و نهی از منکر باید به آنها پرداخته شود.

این کارگردان متذکر شد: فیلم کوتاه «تیهو» با یک بودجه معمولی و نسبتا محدود تولید شد ولی به دلیل گروهی بودن کار و دقت اعضا، به پیشرفت‌های بسیار خوبی هم رسیدیم و سختی و مشکلات مسیر تولید فیلم، خیلی احساس نشد.

فردوسی با اشاره به فعالیت های گروه عقیق ادامه داد: اعضای این گروه طلبه که پشتوانه علمی خوبی دارند و در کنار تحقیق و پژوهش، بعضا کارهای ادبی هم انجام می دهند و اقدام به تولید هم می‌کنند چرا که صرفا ارائه مطالب به صورت نوشته، پاسخ مناسبی نخواهیم گرفت.

وی در ادامه سخناش خاطرنشان کرد: اگر فیلمی مثل «تیهو» را سریع و بدون پشتوانه تحقیقی بخواهیم انجام بدهیم عموم جامعه را دربر نمی‌گیرد و فقط جمع های محدود مذهبی را جذب خواهد کرد؛ به همین دلیل، موضوع فیلم کوتاه «تیهو» را که در سه دوره زمانی می‌گذرد از یک فیلم آلمانی اقتباس کردم.

فردوسی در ادامه سخنانش درباره تقدیر آیت الله آملی از فیلم «تیهو» بیان کرد: در سالگرد حماسه بهمن ۱۳۶۰ مردم آمل، طلاب این شهر همایشی با حضور آیت الله جوادی آملی برگزار کردند که در جریان یکی از اعضای مجمع نمایندگان آمل که فیلم را دیده بودند، خطاب به آیت الله جوادی می‌گویند که ما بسیار دوست داشتیم آیت الله جوادی آملی هم فیلم را مشاهده کنند که این امر صورت نگرفت ولی برنامه تقدیر از این فیلم برگزار شد.

فردوسی افزود: آیت الله جوادی آملی در این همایش، به دلیل برگزیده شدن فیلم «تیهو» در جشنواره مردمی فیلم عمار، از من تقدیر کرد و پس از احوالپرسی، گفتند این طلبگی، لباس و معمم شدن فراموش نشود و انجام کارهای هنری را نیز درباره موضوعات دینی تأیید کردند.

این کارگردان در ادامه سخنانش درباره دیگر آثار خود عنوان کرد: قبل از «تیهو» یک فیلم در مورد لوازم آرایشی و حجاب ساخته بودم و در حال حاضر، در صورت فراهم شدن شرایط لازم قصد دارم تا یک فیلم کوتاه به نام «نمی دانم» بسازم.

فردوسی در بخش دیگری از سخنانش درباره کم توجهی فیلمسازان به سوژه‌ها و موضوعات دینی یادآور شد: اصولا پرداختن به موضوعات دینی، مقداری سخت و دشوار است چرا که در فیلم، قصد دادن پیام مستقیم و شعار نداریم تا فضای هنری اثر حفظ شود و این موضوع، کار را در انتخاب سوژه و ساخت فیلم سخت می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سینمای غرب، روی موضوع فلسفه هنر به خوبی کار شده است و این مسئله، در ادبیات، رمان و نمایشنامه تجلی پیدا می کند که بعد از آن در سینما، با اقتباس فیلمنامه از رمان و ادبیات، آثار بسیار خوبی ساخته می شود.

کارگردان فیلم «تیهو» در همین باره بیان کرد: فکر می کنم برای سینمای کشور نیز ابتدا باید این حلقه ها پر شود؛ به عبارت بهتر ابتدا باید کارهای نظری و موارد مربوط به ارزش های اجتماعی خود را انجام بدهیم و سپس وارد دایره داستان، نمایشنامه، رمان و داستان کوتاه شده و در این زمینه ها کار کنیم و درنهایت فیلم های خود را از این تحقیق و پژوهش ها اقتباس کنیم.

فردوسی درباره اکرانهای مردمی جشنواره عمار هم که فیلمش در آن، در شهرهای مختلف به نمایش درمی‌آید، بیان کرد: اکران های مردمی عمار می تواند زمینه آشتی توده مردم را با سینمای کشور فراهم کند؛ به عبارت بهتر، غالبا زمان فیلم‌های اکران شده، کم است و از حوصله مخاطب خارج نیست، به همین دلیل، فرد، به تدریج به سینما، علاقمند می‌شود و در نهایت آشتی او را با سینما به خصوص با فیلم‌های انقلابی شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اکران‌های جشنواره عمار در ماه رمضان در مساجد اظهار داشت: این موضوع، اقدام و حرکتی فوق العاده است به خصوص اینکه در این ماه، عموم مردم برای انجام عبادت های خود در مساجد رفت و آمد دارند، از طریق این اکرانها با آثار دینی و تبلیغی روبرو می شوند و با تغذیه فکری، بنیان‌های فکری آنها بیش از پیش مستحکم شود.

وی تصریح کرد: از طریق اکرانهای عمار در مساجد، مردم هم با آثار ارتباط برقرار می کنند و چه بسا ز میان آنها افرادی که دارای ظرفیت های بسیار خوبی هستند، در مسیر فیلمسازی قرار بگیرند.