شهید اندرزگو در کوچه‌‌ی سقاباشی

مستند «در کوچه سقاباشی» به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت شهید اندرزگو از طریق سایت «عماریار» در دسترس مخاطبان و علاقمندان قرار گرفت.

به گزارش «عمار فیلم»، امروز شنبه ۲ شهریور، سالروز شهادت مبارز انقلابی شهید سید علی اندرزگو است. به همین دلیل دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار مخاطبان و علاقمندان را با تعدادی از آثار ساخته شده با موضوع زندگی، فعالیت‌ها و شهادت این مبارز انقلابی آشنا می‌کند.

مستند «در کوچه سقاباشی» روایتی از نحوه شهادت شهید سید علی اندرزگو به دست عوامل ساواک در ۲ شهریور سال ۱۳۵۷ مصادف با ۱۹ رمضان از زبان یکی از شاهدان عینی است.

این مستند توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تهیه شده و محمدحسن خوش بیان تهیه کننده آن است.

مخاطبان و علاقمندان می توانند مستند «در کوچه سقاباشی» را در سه کیفیت نسخه تلفن همراه، اچ دی و فول اچ دی از طریق سایت «عماریار» به نشانی ammaryar.ir خرید، دانلود و تماشا کنند.

از دیگر مستندی که پیرامون واقعه شهادت شهید اندرزگو شاخته شد می‌توان به قسمت پنجم مستند «کمیته مشترک» اشاره کرد. مخاطبان در این مستند ناگفته‌هایی از لحظه شهادت شهید اندرزگو را مشاهده می کنند.

مستند «کمیته مشترک» ساخته ایمان گودرزی، از این لحاظ خاص است کە در آن شکنجه شده و شکنجه‌گر در یک لوکیشن در مکان مورد نظر روبروی هم قرار گرفته و صحبت می‌کنند، همچنین صحبت‌های کارشناسان،افراد شکنجه شده،افراد شکنجه‌گر و همینطور دادگاه بعد از انقلاب بدون هیچ پوشش رسانه‌ای در این مستند گنجانده شده است.

این مستند در نوع خود بی‌نظیر است بە این خاطر کە از اشخاصی کە در ساواک با عنوان شکنجه‌گر، مامور، فرمانده تیم عملیاتی و … فعال بودند مصاحبه صورت گرفته و در کل نگاهی نو بە سیستم امنیتی زمان شاه دارد.

دیگر مستندی که پیرامون شهادت شهید اندرزگو تولید شده «گزارش شنبه» است. این مستند پُرتره ای از شهید “سیّدعلی اندرزگو” و مبارزه های مسلحانه وی علیه رژیم شاه است. این مستند به کارگردانی علی محمد قاسمی در سال ۱۳۹۲ ساخته شده است.

مستند «گزارش شنبه» محصول کشور ایران و در ژانر مستند و اجتماعی است که علی محمد قاسمی در این فیلم به هنرمندی پرداخته‌ است.

مستند «شاهد عینی» اثری دیگری است که در قالب آن همسر شهید اندرزگو، اسطوره مبارزه با رژیم پهلوی، در مصاحبه ای با وحید یامین پور و در قالب این مستند به بیان خاطره ای جالب توجه از پیش بینی این شهید بزرگوار درباره رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخته است.

کبری سیل سه پور که به بهانه تهیه مستند «شاهد عینی» مقابل دوربین رفته بود، با اشاره به خاطره‌ای از همسر شهیدش سید علی اندرزگو از پیش‌گویی این شهید بزرگوار درباره ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب آن‌هم پیش از پیروزی انقلاب اسلامی سخن گفته بود.

گفتنی است، شهید سید علی اندرزگو (١٣١٨-١٣۵٧) از مبارزان انقلابی مسلح در خلال سال‌های ۱۳۴۲–۱۳۵۷ و عضو هیئت‌های موتلفه اسلامی بود که با گروه‌های مختلفی ارتباط داشت. وی از پرکارترین فعالان ضدرژیم شناخته می‌شود.

اندرزگو که نمی خواست زنده به دست ساواک بیفتد، به گونه ای حرکت کرد که مأموران فکر کنند مسلح است. پس رگبار گلوله را بسویش گشودند و او را به شهادت رساندند.