در نشست «یک روز، یک تجربه» مطرح شد:

جعفری: در هر سال، یک انیمیشن سینمایی می‌سازیم/محمدیان: در انمیشین‌سازی دغدغه‌مندی کافی نیست

هادی محمدیان در نشست «یک روز، یک تجربه» انیمیشن «فیلشاه» در حاشیه جشنواره عمار گفت: برای ساخت یک انمیشین موفق باید در همه حوزه‌ها از جمله هنرهای تجمسی، موسیقی و... تسلط داشت، انیمشین‌سازی سخت‌ترین

به گزارش «عمار فیلم»، در اولین روز نمایش فیلم‌های جشنواره عمار در سینمافلسطین، نشست «یک روز یک تجربه» با حضور هادی محمدیان، کارگردان و حامد جعفری، رئیس هیئت مدیره گروه «هنر پویا» و تهیه کننده انیمیشن‌های «شاهزاده روم» و «فیلشاه» برگزار شد.

حامد جعفری با اشاره به اینکه انمیشین «شاهزاده روم» به عنوان سومین فیلم پر فروش در سال ۹۴ شناخته می شود، بیان کرد: بعد از موفقیت در این کار اقدام به ساخت انمیشین «فیلشاه» کردیم. معتقدیم «هنر پویا» به عنوان یک کمپانی با آثار خوبی که ارائه می دهد، شناخته می‌شود.

جعفری ادامه داد: در حوزه‌های انمیشین سازی کارهای بیشتری تحت پوشش این کمپانی است، به گونه‌ای که طی ۱۰ سال به نقطه‌ای رسیده‌ایم که در سال یک کار سینمایی اکران شود.

تهیه کننده انمیشین «فیلشاه» با تاکید بر اینکه فروش یک فیلم بر اساس قیمت مشخص نمی‌شود، گفت: بدون تردید فروش یک فیلم برای ما بر اساس مخاطب ارزیابی می‌شود.

وی در ادامه به اکران انمیشین «فیلشاه» در کشورهایی مانند لبنان، عراق، کویت، اردن اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این انمیشین در کشورهایی مانند آلمان، استرالیا، انگلستان، ترکیه و روسیه نیز اکران شود.

جعفری به کار جدید کمپانی هنر پویا با نام «انقراض» اشاره کرد و افزود: ایده پردازی این انمیشین شروع شده و تا پایان سال ۱۳۹۸  کار تولید به اتمام می رسد. پروژه هایی که در این کمپانی ساخته می شود به صورت جمعی است.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوع برای ساخت انمیشین سازی علاقمندی و داشتن انگیزه است، تصریح کرد: احساس می کردیم در این کار خلاء وجود دارد به همین منظور نسبت به ساخت فیلم برای کودک و نوجوان اقدام کردیم.

رئیس هیئت مدیره گروه هنرپویا اضافه کرد: اگر یک فیلم از حداقل ها برخوردار باشد می تواند در عرضه موفق شود، داشتن مخاطب وفادار می تواند موفقیت یک کمپانی را به دنبال داشته باشد. بیش از ۶۰ درصد از کسانی که برند هنر پویا را می شناسند برای دیدن آثار این کمپانی به سینما می آیند.

جعفری با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها کمپانی های فیلم سازی از فروش محصولات جانبی درآمدزایی می کنند، افزود: از انمیشین فیلشاه نیز یک میلیون تخته دفتر با کارکترهای مختلف چاپ و در نمایشگاه نوشت افزار به عنوان اولین محصول ایرانی – اسلامی به فروش رسید.

هادی محمدیان کارگردان انمیشین «فیلشاه» و «شاهزاده روم» در ادامه با اشاره به اینکه انمیشین سازی باید بر اساس علاقه و انگیزه مورد توجه قرار گیرد، گفت: مسیر انمیشین سازی در ایران بسیار دشوار است و نیاز به انگیزه دارد، اگر این کار به عنوان هدف مورد توجه قرار گیرد می تواند زمینه تولید را برای یک فیلم فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه هنر، توانمندی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: اگر یک شخص در مرحله اول برای رسیدن به موفقیت علاقه خود را درست هدف گذاری کند می تواند بدون شکست پیروز شود.

محمدیان با تاکید بر اینکه مطالعه در هر زمینه‌ای می‌تواند به موفقیت یک فرد کمک کند، تصریح کرد: زمانی یک پروژه به موفقیت می‌رسد که آن را به صورت تیمی انجام دهیم، اگر کارها در ایران به صورت مخاطب شناسی انجام می شد وضعیت سینما این‌گونه دشوار نبود.

کارگردان انمیشین «فیلشاه» با بیان اینکه در حوزه انمیشین سازی دغدغه مندی کافی نیست، یادآور شد: برای ساخت یک انمیشین موفق باید در همه حوزه‌ها از جمله هنرهای تجمسی، موسیقی و… تسلط داشته باشیم چرا که انیمشین‌سازی سخت‌ترین مدل سینماست و به شدت تخصصی است به همین منظور باید با تلاش در هر زمینه تجربه به دست آوریم.

وی تاکید کرد: در سینما کوچکترین عیب بزرگ دیده می‌شود به همین دلیل زمانی که خود را در معرض قضاوت دیگران قرار می‌دهیم باید همه جوانب را در نظر بگیریم. ما باید با شناخت مخاطب برای آنها کار تولید کنیم.

محمدیان با اشاره به اینکه نویسندگی برای ساخت یک انیمشین بسیار سخت و دشوار است، تصریح کرد: در مرحله اول باید قصه‌گویی را به خوبی آموخت و مطالعه بسیار زیادی در این زمینه انجام داد چرا که مخاطبان ما کودک و نوجوانان هستند و نمی‌توانیم بدون شناخت آنها کاری برای آنها تولید کنیم.

وی با بیان اینکه برای ساخت یک انیمیشن باید اجازه دهیم دغدغه‌ها در وجود آدم رسوخ کند، افزود: هر اقدامی که در این زمینه انجام شود می‌تواند در راستای هدف‌های مشخص شده مفید باشد. تمام اتفاقات درست و غلط در ساخت یک انیمیشن می‌تواند برای ساخت کار بهتر به ما کمک کند.

کارگردان انیمیشن «فیلشاه» و «شاهزاده روم» تاکید کرد: موفقیت در هر کاری زمانی به دست می‌آید که افراد برای آن تلاش و زحمت فراوان کشیده باشند. بدون تلاش نمی توان کار خوبی به مخاطب ارائه داد.