اکران فیلم‌های جشنواره عمار در طرح «اتوسینما» جزیره قشم

فعال فرهنگی ساکن جزیره قشم گفت: فیلم‌های داستانی «مادر»، «تک فرزندی»، «کارتابل»، «سر ساعت 8»، «بدهی»، «برادری» و «چشمهایت را ببند» را در قالب طرح «اتوسینما» به صورت پیش اکران و قبل از نمایش فیلم‌های

به گزارش «عمار فیلم»، محمدعلی سرخیلی فعال فرهنگی ساکن جزیره قشم پیرامون اکران فیلم‌های جشنواره مردمی فیلم عمار در جزیره قشم در سخنانی، گفت: نحوه آشنایی ما با جشنواره مردمی فیلم عمار به این صورت بود که حدود پنج سال گذشته تعدادی از آثار این جشنواره فیلم به دست ما رسید و آنها را تماشا کردیم. سپس در یک نوبت این فیلم‌ها را در سطح مدارس و حوزه‌های علمیه جزیره قشم اکران کردیم.

وی افزود: در سال‌های بعد به دلیل مشغله‌های کاری و فعالیت نفرات جایگزین، ازتباط کمتری با جشنواره عمار داشتم تا امسال که یکسری از فیلم‌ها توسط آقای بهنیا رابط استان هرمزگان به دستم رسید. وقتی متوجه بالا رفتن کیفیت فیلم‌ها و اثربخشی آنها به خصوص در بخش داستانی شدم وظیفه خودم دیدم که مجددا کار اکران فیلم‌ها را در جزیره قشم پیگیری کنم.

این فعال فرهنگی ساکن جزیره قشم ادامه داد: بر همین اساس مجددا از طریق نهادهای مختلف از جمله سپاه، منطقه آزاد کیش و سازمان تبلیغات اسلامی کار اکران فیلم‌های جشنواره مردمی فیلم عمار را پیگیری کردم. این تلاش‌های من همزمان شد با شیوع بیماری کرونا در کشور و جهان که این موضوع مشکل بزرگ و مهمی برای کار اکران ما بود. زیرا هیچ مقام و مسئولی ازجمله سپاه و منطقه آزاد حاضر به همکاری در برگزاری چنین برنامه‌های اکران فیلمی نبودند.

سرخیلی خاطرنشان کرد: با توجه به تمامی برنامه‌ریزی‌ها و جلسه‌هایی که در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار کردیم و هماهنگی‌هایی که با دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار در تهران انجام دادیم، شیوع بیماری کرونا در کشور کار ما را در مسیر اکران این فیلم‌ها در جزیره قشم با مشکل روبرو کرده بود.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط امروز کشور به دلیل شوع بیماری کرونا به ناچار به اکران خانگی روی آوردیم. اکران فیلم‌ها در خانه‌ها آغاز شد ولی چگونگی برگزاری این اکران‌های فیلم در منازل خیلی برای ما راضی کننده نبود. به همین دلیل به دنبال برگزاری برنامه‌های اکران در خارج از منازل بودیم.

این فعال فرهنگی ساکن جزیره قشم یادآور شد: در نهایت شاهد اجرای طرحی آزمایشی با عنوان «از عید قربان تا غدیر» در همین محدوده زمانی و در معاونت فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد قشم بودیم که در منطقه ساحلی به صورت «اتوسینما» برگزار شد. در قالب این طرح قرار بود هرشب یک فیلم سینمایی برای مردم اکران شود. ما هم که دیدیم این اکران فیلم‌های سینمایی فرصت بسیار مناسبی برای نمایش فیلم‌های جشنواره عمار است با آقای دکتر شیخ‌زاده معاون گردشگری منطقه آزاد قشم صحبت کردیم تا فیلم‌های این جشنواره قبل از اکران فیلم‌های سینمایی پخش شوند.

سرخیلی عنوان کرد: بعد از برگزاری جلسه و انجام توافق با آقای دکتر شیخ‌زاده معاون گردشگری منطقه آزاد قشم موفق شدیم تا فیلم‌های داستانی در موضوع سبک زندگی، ازجمله «مادر»، «تک فرزندی»، «کارتابل»، «سر ساعت ۸»، «بدهی»، «برادری» و «چشمهایت را ببند» که بیشتر این فیلم‌ها بین  ۲ تا ۱۰ دقیقه زمان داشت را به صورت پیش اکران و قبل از نمایش فیلم‌های سینمایی، پخش کنیم.

وی اظهار داشت: در قالب طرح «اتوسینما» هرشب تعداد ۴۰ خودرو، یعنی ۴۰ خانواده در این اکران فیلم‌ها حضور داشتند و بیشترین اقشاری که به تماشای فیلم‌ها نشستند خانواده‌ها و جوانان بودند.

این فعال فرهنگی ساکن جزیره قشم تصریح کرد: در حال حاضر مشغول جمع آوری بازخوردها و نظرات مردم و مخاطبان درباره این نوع اکران هستیم که خداروشکر تا به حال بازخوردهای خوبی به دست ما رسیده است. البته هم اکنون منطقه آزاد پیگیر این قضیه است که می تواند بعد از این اعیاد برنامه «اتوسینما» را ادامه بدهد یا خیر.

سرخیلی خاطرنشان کرد: در قالب این طرح حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از این سینمای ۲ ساعته در اختیار ما و فیلم‌های جشنواره بود و باقی زمان هم فیلم‌های سینمایی پخش شده است. البته ما پیگیر این هستیم که بتوانیم در آینده سهم فیلم‌های جشنواره را در این سینما بیشتر کنیم تا بتوانیم فیلم‌های بلندتر و حتی مستند را هم در این «اتوسینما» اکران کنیم.

وی در پایان سخنان خود، گفت: سازوکار «اتوسینما» به این شکل است که فیلم را بر روی یک ویدئو پروژکتور بزرگ می‌اندازند و صدای فیلم هم توسط یک موج رادیویی مشخص از رادیوی ماشین‌ها پخش می‌شود. در «اتوسینما» خط کشی‌هایی انجام شده که ماشین‌ها مرتب و با فاصله مناسب در کنار هم قرار می‌گیرند و با خانواده به تماشای فیلم‌ها می‌پردازند.