در نشست اکران کنندگان عمار مطرح شد:

آیت الله اراکی:انتخاب نام عمار حاکی از آشنایی با معیارهای اسلامی است /محاکمه مسئول روزنامه گاردین به خاطر چاپ پیام حج رهبر انقلاب

آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست اکران کنندگان عمار گفت: انتخاب این نام بسیار هوشمندانه، خردمندانه و حاکی از آشنایی با معیارها و ملاک های اسلام است.

به گزارش «عمار فیلم»، آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سخنانی در ششمین نشست اکران کنندگان مردمی جشنواره عمار که در شهر قم برگزار شد، گفت: قاعدتا کسانی که برای جشنواره عمار همت بستند، لابد در انتخاب نام عمار برای این جشنواره و سلسله فعالیت های آن، این نکته را در نظر داشتند که عمار نقش ویژه ای در دوران فتنه ایفا کرده است. این نقش ویژه را هم شخص رسول اکرم(ص) به حضرت عمار دادند. این حدیث عمار، «تقتلک فئه الباغیها» از احادیث استراتژیک تاریخ اسلام است، همه فتنه ها در دوران اسلام حتی فتنه داعش، از فتنه آن روز یعنی فتنه امویان علیه خط اسلام ناب، سرچشمه می گیرد. در این فتنه که راس فتنها هاست، رسول اکرم(ص) در آن فتنه شاخص خروج از آن را عمار عنوان می کنند، با اینکه اصل شاخص خود امام علی(ع) است.

آیت الله اراکی با توضیح درباره حدیث «تقتلک فئه الباغیها» و شکایت حضرت عمار پیش پیامبر که در جریان ساخت مسجد النبی برخی با او همانند برده رفتار می کردند و بارشان را بر روی بار او قرار می دادند، بیان کرد: پیامبر در جواب شکایت عمار می فرمایند آنها که تو را می کشند «فئه الباغیه» و ستمگر هستند و عمار از همان روز اول تشکیل جامعه اسلامی به عنوان شاخص تعیین خط صحیح در دوران فتنه است، به همین دلیل، انتخاب این نام بسیار هوشمندانه، خردمندانه و حاکی از آشنایی با معیارها و پشت پرده های اسلام است.

وی تصریح کرد: در هیچ دوره ای از دوره های گذشته تاریخ اسلام به استثناء ۵۰ و ۶۰ سال اولیه، ما سوژه های ناب برای تبیین مفاهیم ناب اسلامی همچون عصر حاضر در میان ملت ما و جبهه مقاومت نداریم. در برابر هجمه فرهنگی دشمن سوژه های ناب فراوانی داریم که می توانیم از این سوژه‌ها استفاده کنیم. برای اینکه بتوانیم سوژه‌ها را اولویت بندی کنیم باید نقطه های تهاجم دشمن را تشخیص بدهیم و ببینیم دشمن بیشتر به کجای موجودیت ما بیشتر حمله می کند.

آیت الله اراکی بیان کرد: ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری از آن اهداف اصلی تهاجم دشمن است. این موضوع تازه ای نیست و از همان روزهای اول از برنامه های اصلی دشمن بوده است.

محاکمه مسئول روزنامه گاردین به خاطر چاپ پیام حج رهبر انقلاب

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از ابتدای انقلاب در جریانات مختلف انقلاب بودم، سوژه های بسیاری دارم، در زمانی که در لندن بودیم، دیدیم که بیشترین تهاجم دشمن بر روی مقام معظم رهبری است و از سوی دیگر بایکوت شدید مواضع، گفتارها و سخنرانی های ایشان در دستور کار دشمنان قرار گرفته است. هر کاری می کردیم اینها اجازه نمی دادند چیزی درباره رهبری بیان شود. آمدیم با روزنامه گاردین صحبت کردیم و پول دادیم تا پیام حج رهبری به زبان انگلیسی، نصف صفحه آگهی های روزنامه چاپ شد، بعد از این اتفاق، مسئول روزنامه بخاطر این مسئله دادگاهی شد. بنابرین خیلی حساس هستند و اجازه نمی دهند پیام اسلام و پیام مقام معظم رهبری به گوش قشر جوان برسد که هنوز در قالب های شکل گرفته در آنجا، کاملا جا نیفتاده است.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: انگلیسی ها برخلاف امریکایی ها که رو در رو مقابله می کنند، ظاهر کارشان این است که هیچ مخالفتی نمی کنند اما کار خودشان را انجام می دهند، مثلا می خواستیم مرکز اسلامی بخریم، در ظاهر مشکلی نداشتند ولی هر بنگاهی که می رفتیم، به مشکل می خوردیم، البته در نهایت نیز با شیوه خاصی کار خود را انجام دادیم.

آیت الله اراکی اظهار داشت: به مناسبت سالگرد تولد امام خواستیم برنامه ای را برگزار کنیم ولی اجازه نمی دادند. تا اینکه گفتیم حتی خواستیم در کنفرانسی به بررسی نوآوری های اندیشه ای امام خمینی (ره) بپردازیم که اصلا سیاسی نیست. این کار را با همکاری دانشگاه لندن انجام دادیم. اما اجازه استفاده هیچگونه وسیله ضبط صدا را در این برنامه به ما ندادند، اجازه ورود خبرنگار و وسیله فیلمبرداری را هم به ما ندادند و الان از آن مراسم هیچ صوت و فیلمی نیست. روژه گارودی که را در جریان انقلاب، مسلمان شده بود بخاطر اینکه گفته بود باید درباره درستی هلوکاست تحقیق شود، خواستیم دعوت کنیم، گفتنند بیایند برنامه تعطیل می شود.

وی توضیح داد: کنفرانس که در دانشگاه برگزار شد، همان روز، یکی از شاهزادگان انگلیسی در بازدیدی که از دانشگاه داشته است، در جریان کنفرانس امام خمینی قرار می گیرد و وقتی بعد از مصاحبه خبرنگار با شاهزاده درباره کنفرانس امام، این مسئله روی آنتن می رود، نماینده پارلمان عوام انگلیس سخنرانی کرد که در انگلیس چه می گذرد که جمهوری اسلامی در قلب انگلیس تهاجم فرهنگی می کند و درخواست برخورد داشت.

آیت الله اراکی عنوان کرد: شخصیت امام و رهبری سبیل تهاجم فرهنگی دشمن است، ما باید سعی کنیم پیام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری را به تمام دنیا برسانیم. این پیام ها هنوز به دست آنها نرسیده است.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: یک سالی برای کنفرانسی درباره امام حسین(ع) در دانشگاه لندن دعوت کردند مقاله ای ارائه دهم، مقاله دادم ولی رفتم ببینم چه شده که دانشگاه لندن، دغدغه امام حسین(ع) پیدا کرده است. حضوری رفتم دیدم برای مقاله هایی که خوانده می شوند هر کدام ۱۰ دقیقه فرصت می دهند ولی دیدم برای یک مقاله، ۵۰ دقیقه فرصت دادند که سخنرانش هم استادی از دانشگاه کالیفرنیا بود. این سخنرانی سه فصل داشت، نقش رویا در نفوذ شخصیت صاحب رویا، فصل دوم نقش رویا در قیام حسینی بود، این گونه قیام حسینی را تحریف می کنند، فصل سوم هم این بود که راه صحیح آشنایی با تکالیف شرعی، ارتباط مستقیم با معصومین است، یعنی بخواب و معصومین را در خواب ببینید، تکلیف شرعی این طور بگیرید، مرجعیت و روحانیت اهمیت ندارد در حالی که خود ائمه گفتند که دانش معارف اسلامی را از علما بگیرید.

آیت الله اراکی خاطرنشان کرد: رئیس کلیسای انگلیس در دیداری که با آیت الله محمد خامنه ای داشت، من هم بودم، این رئیس کلیسا می گفت این معما برای ما حل نشده است که چه ویژگی در روحانیت شیعه وجود دارد که مثلا امام خمینی یک پیام می دهد صدها هزار جوان به جنگ می روند، این برای آنها مشکل اصلی است و می خواهند این رابطه بین مردم و روحانیت را از بین بروند.

وی با بیان اینکه زدن روحیه روحیه ایثار و شهادت هم از اهداف دشمن است، ادامه داد: آن چیزی که می تواند به صورت حقیقی وحدت زا و وحدت آفرین باشد عشق به خداوند، حضرت رسول و اهل بیت (ع) است. وحدت زا یعنی قدرت آفرین که پیروزی به همراه دارد. اگر اینگونه شود دست و قدرت اول ما مسلمانان می شویم. یکی از مهمترین عوامل تحقق این آرزو و آرمان بزرگ این است که مردم شیعه با یکدیگر باشند. اگر مردم شیعه عراق و ایران با یکدیگر یکی شدند یعنی قدرت اول و تحقق آرمان های اسلام و تحقق وحدت حقیقی در کل جهان اسلام را شاهد هستیم. این را ۲۰۰ سال پیش انگلیسی ها و بعد از آن، امریکایی ها فهمیدند، خیلی سرمایه گذاری کردند بین دو ملت اختلاف و دشمنی بیندازند، یکی از اهداف اصلی جنگ تحمیلی، ایجاد حس دشمنی بین مردم ایران و عراق است.

آیت الله اراکی با اشاره به حضور ایرانی ها برای مقابله با داعش در عراق بیان کرد: ازطرف دیگر هنوز خیلی از ایرانی ها نمی دانند که عراقی ها چقدر در جنگ تحمیلی برای ما در مقابله با صدام خون دادند، فقط عراقی های سپاه بدر، بیش از هزار شهید دادند، اینها را باید گفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش  تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی، در دزفول، چون مردم به شهرهای دیگر نمی رفتند، اطراف شهر، شهرکهایی ساخته بودیم که بعد از پایان جنگ، خالی شدند، در زمان انتفاضه شعبانیه در عراق، بیش از دو میلیون عراقی بخاطر حمله صدام به مناطق شیعه نشین عراق، پناهنده ایران شده بودند که بیشتر آنها به همین شهرک ها، پناهنده شده بودند. آن موقع همزمان با بازگشت آزادگان بود، پاکت نامه ای از دختر شهیدی با یک آزاده ازدواج کرده بود و مهریه و دارایی اش را داده بود و گفته بود که اینها را به این عراقی هایی که پناهنده شدند، بدهید، اینها، بیشتر از ما احتیاج دارند. می خواهم بگویم این احساس، بین مردم ما وجود دارد.

آیت الله اراکی با اشاره به شروع حرکت پیاده روی اربعین بعد از سقوط صدام توضیح داد: اربعین نمادی است که دلهای دو ملت به هم گره خورده است، چون همه این دلها وابسته به امام حسین و اهل بیت است و از هم جدا نمی شوند، این سوژه مهمی است. وحدت بین مردم ایران و عراق، یکی از مهمترین اهداف دشمن است. این روزهای اخیر که در فضای مجازی تبلیغ می کنند و می خواهند نفرت در میان دو ملت ایجاد کنند، به این خاطر است که می دانند اینها اگر با هم بشوند یک قدرت برتر حسینی شکل می گیرد که دلپاکان جهان اسلام را به خود جذب می کند و تبدیل به قدرت جهانی توانمند و باعزت تبدیل می شود و توطئه ای در برابرش کارگر نمی افتد، این را باید در عرصه سینما نشان دهیم. صحنه هایی که در اربعین شکل می گیرد یا صحنه هایی که در زیارت حضرت معصومه برای عراقی ها اتفاق می افتد. این سبک رفت و آمد هیج جا مرسوم نیست، ایرانیها هم در کربلا و نجف این طور هستند، این یک دارایی جهان ساز و دشمن سوز است. همه این سوژه ها قابلیت تبدیل شدن به فیلم و داستان را دارد.