علی پورمؤمن:

حمایت از مظلوم توسط دولت ها در غرب فراموش شده است

داریوش کودک ایرانی است که به دلایل واهی توسط دولت دانمارک از خانواده اش جدا شده است و به خانواده اش پس داده نمی شود، مستند «بچه دزد» روایت فراز و نشیب های تلاش مادر داریوش برای بازگرداندن فرزندش به ایران است.

به گزارش عمار فیلم؛ «علی پورمؤمن»، کارگردان  مستند«بچه دزد» در گفتگو با خبرنگار عمار در خصوص چرایی تولید این مستند، گفت: مستند بچه دزد یک مستند مطالبه گر است، در روند مستند  گروهی در اعتراض به چیزی که وجود دارد با هم متحد می‌شوند و مطالبه می‌کنند، این نمایش از مطالبه در مستند می‌تواند مخاطب را مطالبه گر کند، در پایان مستند هم سایتی را معرفی کردیم که اگر کسی می خواهد این مسیر را ادامه دهد وارد این سایت شده و به کنش‌گری خود ادامه دهد.

پورمومن با بیان اینکه بسیار مهم است که نسل امروز بی تفاوت نباشد، عنوان کرد: اگر جوانان مشکلاتی را حس می کنند یا اگر می‌خواهند صدای مظلومی را بازتاب دهند ناامید نشوند و بدانند که با کنش گری و مطالبه به نتایجی خواهند رسید شاید در ابتدای کار به نتایج مطلوب نرسند اما در نهایت با تلاش و کوشش می توانند به خواسته های خود دست یابند.

این مستندساز درباره اثرات بین المللی چنین مستندهایی اظهار کرد: متاسفانه هر کشوری در دنیا دنبال منافع خود است و حمایت از مظلوم توسط دولت ها به خصوص در غرب فراموش شده است در لایه های سوم یا چهارم این مستند بیانگر این مسأله است.

وی در پایان پیشنهاد کرد: در جشنواره عمار بخشی برای مستندهای مطالبه گر قرار داده شود در جشنواره حقیقت چنین اتفاقی رخ داد. همین امر سبب می شود که افراد جهت ساخت مستند انگیزه پیدا می کنند.

 

در چهاردهمین دوره جشنواره عمار همانند دوره‌های پیشین، فرصتی فراهم شده‌است تا علاقه‌مندان بتوانند منتخب فیلم‌های این جشنواره را به‌صورت رایگان و با اینترنت نیم‌بها در سامانه عماریار تماشاکنند. اکران برخط مستند «بچه دزد» در سکوی عماریار (ورود از اینجا) 24 ساعت پس از اکران در سینما فلسطین تهران انجام خواهدشد.