حجت عدالت پناه: پرچم عدالت‌خواهی باید در دست مستندسازان انقلابی باشد

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار»، به نقل از روزنامه جوان، گفت‌و‌گویی با کارگردان مستند جنجالی و خبرساز «داد» در جشنواره فیلم عمار انجام شده است. توجه شما را به این گفتگو جلب می کنیم.

همواره در عرصه مستندسازی روال بر این بوده که انتقاد از دستگاه‌های نظام بیشتر از سوی مستندسازهایی انجام می‌شده که به انگیزه‌هایی غیر از دفاع از انقلاب لنز دوربین خود را تنظیم می‌کردند، اما…

همواره در عرصه مستندسازی روال بر این بوده که انتقاد از دستگاه‌های نظام بیشتر از سوی مستندسازهایی انجام می‌شده که به انگیزه‌هایی غیر از دفاع از انقلاب لنز دوربین خود را تنظیم می‌کردند، اما اخیراً مستند انتقادی «داد» به کارگردانی حجت‌الله عدالت‌طلب در جریان برگزاری هفتمین دوره جشنواره فیلم عمار به نمایش درآمد و با واکنش مثبت نادر طالب‌زاده، رئیس این جشنواره نیز روبه‌رو شد. «جوان» در گفت‌و‌گو با کارگردان این مستند انگیزه‌های ساخت و تولید چنین مستندهایی را مورد توجه قرار داده است. ورود مستندسازهای انقلابی به عرصه انتقاد دلسوزانه از دستگاه‌های مختلف نظام رویکردی میمون قلمداد می‌شود که بی‌تردید با منویات رهبر معظم انقلاب نیز همسو بوده و پرچم عدالت‌خواهی را از فیلمسازانی که علقه‌ای به انقلاب اسلامی ندارند، می‌ستاند.

مستند «داد» با چه انگیزه‌ای ساخته شده است؟

در چند سال اخیر ما شاهد این مسئله بودیم که همواره با فعالیت‌های صنفی و اعتراضات کارگری برخورد امنیتی صرف صورت گرفته است، برای مثال در فروردین امسال شاهد اعتراضات کامیونداران شهر بندرعباس در پایانه این شهر بودیم؛ اعتراضی که به‌حق و ناشی از دلال‌بازی در سیستم بود، اما متأسفانه به جای برخورد با فساد با کارگران برخورد شد. این برخوردها درباره اعتراض پرستاران در تهران هم اتفاق افتاد و برخی از معترضان با بازنشستگی زودتر از موعد و تعلیق از کار مواجه شدند. این‌گونه برخوردها را متأسفانه درباره اعتراضات صنفی قشر زحمتکشی چون معلم‌ها هم شاهد بودیم که در جریان اعتراض در مقابل مجلس با آنها برخورد امنیتی صورت گرفت. متأسفانه در همه این موارد به جای اینکه با عاملان فساد برخورد شود با معترضان به فساد برخورد شده و به عبارتی دیگر به جای حل ریشه‌ای مشکلات تنها صورت مسئله پاک شده است. این بی‌عدالتی‌ها در بسیاری از جاهای دیگر هم دیده می‌شود. کارگران معدن طلای آقا‌دره‌شهرستان تکاب در ملأعام شلاق خوردند و زندانی‌های طولانی مدت برای آنها رقم خورد و برخی اخراج شدند. این برخوردها در حالی صورت می‌گیرد که افکار عمومی با پدیده‌ای با نام حقوق‌های نجومی مواجه است، ولی در عمل برخوردی با خاطیان انجام نمی‌شود و ما معتقدیم این مسائل جفا به انقلاب اسلامی است.

به نظر می‌رسد در جریان این اعتراضات رسانه ملی و رسانه‌های دیگر هم دچار کم‌کاری شده‌اند. در مستند «داد» به این مسئله هم اشاره شده یا نه؟

بله به این مسئله هم اشاره‌ای هرچند کمرنگ شده است و به نظر ما رسانه‌های گروهی در انجام رسالت خود درباره کارگران بی‌پناه ضعف نشان داده‌اند.

نقش جنبش دانشجویی در تولید فیلم «داد» را توضیح می‌دهید.

در واقع پیگیری برای انعکاس و احقاق حق کارگران در سراسر کشور از سوی دانشجویان عدالت‌خواه رقم خورد. ما با خانواده صفاریان که سردسته راننده‌های معترض بندرعباسی بود دیداری داشتیم، با مسئولان خانه کارگر، نظام پرستاری و اصناف دیگر گفت‌و‌گو کردیم و نظرات آنها را در مستند انعکاس دادیم. در واقع هیچ‌کدام از این افراد روحیات و رویکردهای سیاسی نداشتند و صرفاً خواستار احقاق حقوق صنفی خود بودند.

به لحاظ ساختاری از چه سبک و شیوه‌ای برای ساخت مستند استفاده کردید؟

سعی من این بود که مستند «داد» را به صورت رئال بسازیم. راوی مستند خود کارگردان است و همراه با دانشجویان عدالت‌خواه داستان کارگران را پیگیری می‌کند. من فیلم «داد» را بیش از اینکه یک مستند انتقادی یا اعتراضی بدانم یک مستند قرآنی می‌دانم. ما این را بر مبنای فرمایش امام خمینی(ره) ساختیم که فرمودند: هنری متعالی و منطبق با اسلام ناب محمدی(ص) است که بازتاب‌دهنده مظلومیت ضعفا و مستضعفان جامعه باشد و نیز در تضاد با اسلام امریکایی و کمونیسم شرق باشد.

چرا عموماً اینگونه مستندهای انتقادی بیشتر از سوی فیلمسازانی ساخته می‌شود که داعیه طرفداری از انقلاب اسلامی را ندارند و کارنامه فیلمسازان انقلابی در این‌باره از کمیت خوبی برخوردار نیست؟

شاید چون نگاه‌مان در دفاع از انقلاب کامل نبوده است و برای دفاع از انقلاب بیشتر سعی کردیم روی مشکلات سرپوش بگذاریم. اتفاقاً این ما هستیم که باید پرچم دفاع از مستضعفان را برداریم.

به نظرتان مستند شما می‌تواند سیاه‌نمایی قلمداد شود؟

به هیچ‌وجه چون برخلاف آثار شبه‌روشنفکرانه، نگاه ما دلسوزانه و امیدوارانه است. ما امید را روی مخاطب نمی‌بندیم. درست است که انتقاد داریم، اما قصد اصلاح داریم نه تخریب. همه کارگرانی که ما در این مستند با آنها صحبت کردیم، طرفدار انقلاب هستند و معتقدند کج‌روی افرادی محدود یا یک سیستم متأسفانه می‌تواند به پای نظام نوشته شود، اما معتقدند در این‌باره همه نظام زیر سؤال نیست. نگاه ما کاملاً به مسائل در مستند مثبت است. ما به این مسئله توجه داده‌ایم که نظام قضایی باید خود را اصلاح کند و هیچ سیستمی بدون عیب نیست. ما آیینه‌ای کوچک رو به قوه قضائیه گرفته‌ایم و به اصلاح آن امیدواریم.

از اینکه قوه قضائیه علیه شما اعلام جرم کند، نمی‌ترسید؟

نه، چون ما حرف بدی نزده‌ایم و جرمی مرتکب نشده‌ایم. به نظرم باید تشویق هم کنند. ما دلسوز انقلابیم. ما قصد کمک به رهبر معظم انقلاب را داریم و در واقع خواسته‌های ایشان را پیگیری می‌کنیم.