در گفتگو با حلقه وصل مطرح شد:

کارگردان «دکتر سلام» زندگی آیت‌الله منتظری را مستند کرد/ چرا همیشه BBC روایت کند؟!‏

صدری‌نیا درباره مستند «قائم‌مقام» گفت: این مستند در مورد زندگی آیت‌الله منتظری است که دوران زندگی ایشان از قبل از

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار» به نقل از حلقه وصل، صدری‌نیا درباره مستند «قائم‌مقام» گفت: بررسی حوادث و اتفاقات مربوط به ایشان از همان دوران تا حوادث فتنه سال ۸۸ در این مستند بررسی شده است.

سید محمدعلی صدری‌نیا، کارگردان طنز سیاسی و پرمخاطب «دکتر سلام» این بار با مستند «قائم‌مقام» پیرامون زندگی آیت‌الله منتظری به جشنواره عمار می‌آید و این مستند را در این جشنواره مردمی رونمایی خواهد کرد. گفتگویی کوتاه با این کارگردان جوان کشورمان داشته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

صدری‌نیا در خصوص موضوع مستند «قائم‌مقام» گفت: این مستند در مورد زندگی آیت‌الله منتظری است که دوران زندگی ایشان از قبل از انقلاب تا پایان عمر را در برمی‌گیرد. بررسی حوادث و اتفاقات مربوط به ایشان از همان دوران تا حوادث فتنه سال ۸۸ در این مستند بررسی شده است.

سید محمدعلی صدری‌نیا

این مستندساز در خصوص دغدغه‌اش از ساخت این فیلم توضیح داد: به دلیل حساسیت‌هایی که در مورد آیت‌الله منتظری وجود دارد تاکنون یک روایت بدون سانسور از زندگی ایشان ساخته نشده است. در چند سال اخیر نیز هرچه دیده‌ایم روایت‌های امثال بی‌بی‌سی بوده که سعی کرده‌اند روایت‌های تقطیع شده‌ای را ارائه بدهند.

صدری نیا خاطرنشان کرد: همین روایت‌های مخدوش و گزینش‌شده که از این موضوعات و این اشخاص منتشر می‌شود ما را برآن داشت که این مستند را بسازیم و تلاش کردیم در این مستند روایتی منصفانه و صحیحی را از آیت‌الله منتظری ارائه دهیم.

کارگردان مجموعه «دکتر سلام» با اشاره به طولانی‌بودن زمان ساخت این مستند گفت: زمانی که شروع به‌ کار کردیم تصورمان این بود که این کار در سه ماه به‌پایان برسد ولی به خاطر مشکلاتی که وجود داشت تولید این مستند حدود دو سال طول کشید. دلیل آن هم وجود حساسیت‌های زیاد درباره آیت‌الله منتظری بود.

سید محمدعلی صدری‌نیا

وی افزود: در این مستند ما سراغ تحلیل‌گر نرفته‌ایم بلکه روایت‌ها و واقعیت‌های دست‌اول را از افراد دست‌اول جویا شدیم. سراغ افراد موافق و مخالف رفتیم و از آنها مصاحبه گرفتیم. افرادی از قبیل احمد منتظری فرزند ایشان تا آقای عمادالدین باقی و افرادی همچون آقای ری‌شهری، آقای محسنی اژه‌ای، آیت‌الله گرامی، عزت‌شاهی و… .

صدری‌نیا درباره سختی‌های مصاحبه با افراد مطلع از جریانات آن دوره گفت: حدود پنج-شش ماه طول کشید تا بعضی از این افراد راضی به گفتگو شوند و بسیاری افراد هم به خاطر حساسیت‌های فراوان روی این موضوع اصلاً حاضر به گفتگو نشدند.

وی در خصوص زمان رونمایی مستند گفت: در حال تلاش هستیم تا بتوانیم آن را در جشنواره عمار رونمایی کنیم.

کارگردان مستند «قائم مقام» ادامه داد: مستند «قائم‌مقام» احتمالا دو نسخه خواهد داشت که یک نسخه برای اکران در جشنواره و نسخه دیگر احتمالاً به‌ صورت سریالی و در چند قسمت منتشر خواهد شد.

سید محمدعلی صدری‌نیا

صدری‌نیا در انتها خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات و دردهای ما این است که بسیاری از اتفاقات خاص وجود دارد که به خاطر حساسیت‌ها و مشکلاتی که برای ساخت مستند آنها وجود دارد به سمتشان نرفته‌ایم و به آنها نپرداخته‌ایم. کار به‌جایی رسیده که شبکه‌هایی مانند بی‌بی‌سی دارند درباره این موضوعات فیلم می‌سازند و آن بخش‌هایی که خودشان می‌خواهند را انتخاب می‌کنند و آن‌طور که می‌خواهند پخش می‌کنند. پس ضروری است که مستندسازان جوان کشورمان به ساخت این فیلم‌ها روی بیاورند تا بتوانیم روایت صحیحی از آنچه در جریانات انقلاب روی‌داده است را ارائه دهیم.