حسن شمشادی:

پیوست رسانه ای ایران برای بحران سوریه: یک چیز است آن هم تولید برای آرشیو

خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: داستان درگیری های امروز سوریه بسیار پیچیده است

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار»، سومین نشست هنر و واقعیت با عنوان «سوژه های سینمایی تحولات سوریه» شب گذشته شنبه ۱۱ دی ماه با سخنرانی «حسن شمشادی» خبرنگار واحد مرکزی خبر در سالن شماره ۳ سینما فلسطین برگزار شد.

حسن شمشادی خبرنگار واحد مرکزی خبر در این نشست پیرامون تحولات سوریه در سخنانی گفت: ۶۹ ماه و ۱۶ روز قبل بحران سوریه آغاز شد و تا امروز همچنان ادامه دارد؛ درصد زیادی از آنچه امروز در کشور سوریه اتفاق افتاده از آن رسانه ها بوده است. به این صورت که جنگ رسانه ای مقدمه ای برای آغاز، تداوم و گسترش بحران امروز سوریه بوده است.

وی پیرامون روزهای آغازین بحران سوریه و نقش رسانه ها افزود: در روزهای آغازین بحران سوریه و در شرایطی که شاهد آغاز و کلید خوردن اعتراضات مردمی در کشور سوریه بودیم این رسانه ها بودند که جنگ رسانه ای را با هدف تعمیق بحران این کشور کلید زدند، متاسفانه شاهد بودیم و هستیم این جنگ رسانه ای در نهایت در میدان نبرد برای طرف غربی راهگشا شد.

خبرنگار واحد مرکزی خبر به تاکتیک هایی که رسانه های غربی در بحران سوریه به کار بردند اشاره کرد و ادامه داد: تاثیر رسانه به معنای عام کلمه متشکل از رسانه های ماهواره ای، اینترنت، فضای مجازی، فیس بوک، توئیتر و اینستاگرام است؛ بر این اساس رسانه های غربی تاکتیک هایی را در جنگ سوریه به کار بردند برای اینکه افکار عمومی دنیا را قانع کنند که اتفاق هایی که در سوریه رخ می دهد انقلاب مردمی است و دولت بشار اسد نیز به دنبال سرکوب این انقلاب مردمی است.

شمشادی به بمباران خبری مردم منطقه و جهان توسط رسانه های غربی اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه های غربی و رسانه های بیگانه آنچنان بمباران خبری بر روی مردم منطقه و دنیا انجام دادند و در نهایت مردم منطقه و همچنین مردم دنیا قبول کردند دولت بشار اسد به دنبال سرکوب انقلاب مردمی در این کشور است؛ حتی مشاهده کردیم در روزهای اولیه این بحران و حتی امروز بیش از ۹۰ درصد بخش های خبری رسانه های عربی به سوریه و تحولات آن اختصاص دارد.

 

حسن شمشادی

 

وی پیرامون تاکتیک هایی که رسانه های غربی در این تهاجم خبری استفاده کردند، اضافه کرد: رسانه ها در این تهاجم خبری خود از تاکتیک های بزرگ نمایی، کوچک نمایی، کشته سازی، شایعه سازی و در کل از روش هایی استفاده کردند تا احساسات عمومی مردم منطقه و مردم جهان را جریحه دار سازند.

خبرنگار واحد مرکزی خبر پیرامون عملکرد اشتباه و غلط نیروهای امنیتی سوریه یادآور شد: در مورد آغاز بحران امروز سوریه هیچ کس منکر این واقعیت نیست که خطاها و اشتباهاتی از سوی نظام سوریه سرزده بود و حتی شخص بشار اسد نیز در سخنان خود به این موضوع اشاره کرده بود؛ نیروهای امنیتی سوریه در آغاز کلید خوردن بحران در این کشور اشتباه عمل کردند که کار به اینجا کشیده شده است.

شمشادی به ناتوانی رسانه های دولت سوریه و ایران در پاسخ دادن به سوالات مردم در مورد بحران سوریه اشاره کرد و متذکر شد: نکته دیگر اینکه در ماجرای بحران سوریه شاهد بودیم رسانه ها نتوانستند پاسخ مناسبی به افکار عمومی این کشور و مردم منطقه و دنیا بدهند و همین امر هم موجب شد این بحران نه تنها حل نشود که روز به روز بر دامنه ابعاد مختلف آن افزوده شود.

وی به شبهات ایجاد شده در جریان اتفاقات سوریه اشاره و تصریح کرد: رسانه های غربی در ماجرای بحران امروز سوریه به صورتی اطلاع رسانی کردند که انقلاب مردم سوریه ابتدا توسط دولت بشار اسد، سپس توسط ایران و حزب الله لبنان در حال سرکوبی است؛ متاسفانه ما نیز در عرصه رسانه ای این توان را نداشتیم تا پاسخ مناسبی به این شبهات بدهیم.

خبرنگار واحد مرکزی خبر به لزوم بازنگری در پیوست رسانه ای در بحران سوریه اشاره کرد و گفت: تا امروز ما پیوست رسانه ای مناسبی در ماجرای بحران کشور سوریه نداشتیم و در حال حاضر زمان مناسبی است تا بر روی این پیوست رسانه ای بازنگری انجام بدهیم.

وی خبر از آمادگی مستندسازان برای سفر به سوریه و ساخت فیلم داد و افزود: در کشور مستندسازان و فیلم سازان فراوانی وجود دارند که این آمادگی را دارند تا به سوریه سفر کرده و اقدام به تهیه و تولید مستندهای متعددی در این رابطه کنند ولی بالای ۹۵ درصد از تلاش های این عزیزان تا امروز ناکام مانده است.

 

حسن شمشادی

 

شمشادی به لزوم بازنگری در پیوست رسانه ای درمورد بحران سوریه اشاره کرد و ادامه داد: البته دوستان ما درحال تهیه و ویرایش یک پیوست رسانه ای در خصوص بحران سوریه هستند که هم اکنون نیز در حال اجرا است؛ اسم آن هم تولید برای آرشیو است که البته در سالیان اخیر با شدت و ضعف زیادی وجود داشته ولی تا امروز موفقت آمیز نبوده است.

خبرنگار واحد مرکزی خبر عدم استفاده از تصاویر گرفته شده توسط مستندسازان از سوریه را ملاحظات امنیتی دانست و خاطرنشان کرد: البته سفر به سوریه در میان آن همه از مخاطرات و ثبت و ضبط تصاویری که همه آرشیو می شوند تا خاک بخورند و استفاده نشوند فایده ای ندارد. زیرا دلیل این آرشیو شدن و عدم استفاده ملاحظات امنیتی است که دستگاه های امنیتی دارند.

وی به لزوم انتشار و پخش تصاویر گرفته شده از درگیری های سوریه اشاره و اضافه کرد: چه اشکالی دارد بخشی از این تصاویر و واقعیت هایی که امروز در کشور سوریه اتفاق می افتد مدیریت شده منتشر شده و در قالب های مختلف به اطلاع مردم رسانده شود تا آنها هم بدانند که امروز چه در کشور سوریه می گذرد؛ بر این اساس هنوز هم در ماجرای تحلیل وقایع امروز کشور سوریه با ضعف روبرو هستیم.

شمشادی پیرامون لزوم اقناع افکار عمومی درمورد وقایع سوریه یادآور شد: ما باید به افرادی که ممکن است میدان دادن به آنها برای سخن گفتن و بازگو کردن وقایع امروز سوریه موجب پاسخ دادن به بسیاری از سوالات مردم شوند در جهت اقناع افکار عمومی مردم کشور، منطقه و دنیا تلاش کنیم.

خبرنگار واحد مرکزی خبر پیرامون مستند «نبرد پنهان» گفت: مستند «نبرد پنهان» نخستین اثر از یک مجموعه مستند سه گانه ای است که بدون هیچ گونه حمایت های داخلی، خارجی، مالی و تجهیزاتی ساخته شده و قرار است تا در قسمت های بعدی نیز کامل تر و جامع تر وقایع در حال رخ دادن در سوریه را به تصویر بکشد.

وی به نقش شهید سردار همدانی در ورق خوردن برگ جدیدی در مبارزات مردم سوریه با داعش اشاره کرد و افزود: سردار همدانی از بزرگترین کارهایی که در سوریه کرد ایجاد بسیج مردمی و دادن سلاح به دست مردم عادی بود؛ البته دولت سوریه در ابتدا مطرح شدن این ایده مخالف می کرد ولی بعد از اینکه در مردادماه سال ۹۱ دمشق به سقوط تهدید شد و با کمک های ما از سقوط نجات پیدا کرد آنها هم با اما و اگرهایی این طرح را پذیرفتند.

شمشادی در پایان تصریح کرد: ماجرای سوریه به این زودی ها و به این راحتی جمع نمی شود؛ داستان درگیری های امروز سوریه بسیار پیچیده است و مولفه های گوناگون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی، امنیتی و اخلاقی در این درگیری ها موثر است.