مهمترین فیلم های آماده نمایش در روز پنجم جشنواره فیلم عمار اعلام شدند

مستندهای «who is hussain»، «مجاهدت خاموش»، «به نام آزادی»، «شیخ صباح» امروز اکران می شوند.

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار»، در پنجمین روز از هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار مستند های «who is hussain»، «مجاهدت خاموش»، «به نام آزادی»، «هزار و یکمین سنگر»، «یک شهر یک قیام»، «فاستقم»، «شیخ صباح» و «کنده دیگر دود نمی کند» از ساعت ۱۳ الی ۲۲:۴۰ در ۳ سالن سینما فلسطین نمایش داده می شوند.

«who is hussain»

مستند «who is hussain»؛ که عالم همه دیوانه اوست، در مدت زمان ۲۴ دقیقه امروز از ساعت ۱۳ الی ۱۴:۱۰ دقیقه در سالن شماره دو نمایش داده می شود.

اگر ابراهیم با قربانی کردن اسماعیلش، خلیل الله شد؛ حسین (ع) در یک روز، تمام اسماعیل هایش را قربانی کرد. این رمز و راز شوریدگی و عشق تمام عالم به حسین (ع) است.

مستند «who is hussain» به معرفی امام حسین (ع) در بستر روز اربعین پرداخته است. حسینی که انسان ها را فارغ از ملیت های مختلف، زیر یک پرچم جمع کرده، ملیت هایی با زبان های مختلف که زبان مشترک همه آن ها حسین است. هر کس از نگاه خودش امام حسین(ع) را شناخته، یکی از او درس شناخت حق و باطل و دیگری مبارزه با ظالم را آموخته است. در پایان مستند، هر کس با هر نژاد و قومیتی از موعودی می گوید که همراه عیسی مسیح ظهور می کند و جهان را از ظلم نجات خواهد داد.

محمد هادی نعمتی کارگردانی این اثر را به عهده داشته  که در موضوع بیداری اسلامی و جهانی تهیه شده است.

 

مستند who is hussain

 

«مجاهدت خاموش»

مستند «مجاهدت خاموش»؛ مرهمی بر زخم محرومین، در مدت زمان ۱۵ دقیقه از ساعت ۱۴:۲۰ الی ۱۵:۳۰ دقیقه در سالن شماره یک اکران خواهد شد.

هر سال گروه های جهادی به مناطق محروم اعزام می شوند تا رنج محرومیت را بکاهند. گروه هایی که در کنار کارهای فرهنگی و عمرانی، سعی در درمان و خدمت رسانی به محرومین دارند.

مستند «مجاهدت خاموش» نشان دهنده تلاش جمعی از دانشجویان دندانپزشکی برای کمک رسانی به مناطق محروم ودور افتاده قزوین است که خود را به جمع روستاییان رسانده تا مرهمی بر سختی های آنان باشند. دانشجویان دندانپزشکی به روستای آکوجان در ۸۰ کیلومتری قزوین سفر می کنند تا به آن ها خدمت رسانی کنند. مردمی که به دلیل محرومیت توان پرداخت هزینه های سنگین دندانپزشکی را ندارند.

حمید حامدی فر کارگردان« مجاهدت خاموش» درباره شکل گیری این مستند گفت: «در رسانه ملی از تلاش جهادگران در مناطق محروم مستندهایی تهیه شده است اما در استان قزوین اطلاع رسانی مناسبی درباره حضور بسیجیان در مناطق محروم صورت نگرفته بود.»

 

مستند مجاهدت های خاموش

«به نام آزادی»

مستند «به نام آزادی»؛ زینبیه پایتخت مقاومت، در مدت زمان ۴۴ دقیقه از ساعت ۱۴:۲۰ الی ۱۵:۳۰ دقیقه در سالن شماره دو نمایش داده می شود.

با شروع جنگ در سوریه، هر روز تابوت ها بیشتر می شدند و دستی نبود که گهواره ها را تکان دهد. گروهک های تکفیری تا صد متری حرم حضرت زینب (س) نفوذ کرده بودند اما مقاومت مردم زیر سایه حرم، باعث شکست تروریست ها شد.

مستند «به نام آزادی» به شروع درگیری ها در محله زینبیه و بین همسایه ها و ساکنان این محله می پردازد. محله ای که اهل سنت هم از گروهک های تکفیری در امان نبودند اما شهر به مناره های حرم تکیه داده بود. حرمی که اهل سنت و شیعه را به گرد خود جمع کرد و بیراه نیست اگر که زینبیه را پایتخت مقاومت بنامیم.

محمد قانع کارگردانی «به نام آزادی» را بر عهده داشته است.

 

مستد به نام آزادی

 

«هزار و یکمین سنگر»

مستند «هزار و یکمین سنگر»؛ روایتی از زندگی شهید طاهره هاشمی، در مدت زمان ۳۱ دقیقه از ساعت ۱۵:۴۰ الی ۱۷:۱۰ دقیقه در سالن شماره یک اکران خواهد شد.

صبح روز ششم بهمن ماه ۱۳۶۰، گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست های ایران به شهر آمل حمله می کند. این اقدام تروریستی با مقاومت سپاه، بسیج و مردم قهرمان شهر آمل شکست می‌خورد و از آن روز به بعد شهر آمل به شهر هزار سنگر ملقب می‌شود.

«هزار و یکمین سنگر» مستندی درباره شهید طاهره هاشمی نوجوان ۱۴ ساله است که در میانه درگیری های شهر آمل، زمانی که سعی داشت برای مجروحین دارو ببرد، مورد اصابت گلوله تروریست‌ها قرار گرفت و به شهادت رسید.

این مستند به کارگردانی امیرحسین نوروزی و تهیه کنندگی انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس تولید شده است.

 

مستند هزار و یکمین سنگر

 

«یک شهر یک قیام»

مستند «یک شهر یک قیام»؛ قم شهر قیام، در مدت زمان ۳۰ دقیقه ۱۹:۲۰ الی ۲۱ در سالن شماره یک نمایش داده می شود.

چاپ مقاله توهین آمیز در روزنامه اطلاعات مورخ ۱۷ دی ماه ۱۳۵۶ با عنوان ایران و استعمار سرخ و سیاه باعث واکنش مردم و طلاب قم شد. بعد از قیام مردم قم، مردم شهرهای دیگر ایران نیز در یادبود شهدای قیام قم، قیام کردند و نهضت چهلم ها، کشور را فراگرفت.

مستند «یک شهر یک قیام» به موضوع قیام مردمی ۱۹ دی ماه سال  ۵۶ و اهانت روزنامه اطلاعات به ساحت امام خمینی (ره) می پردازد. این مستند، روایتی از جرقه فاز نهایی مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی است که سیزده ماه پس از آن، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

کارگردانی «یک شهر یک قیام» را امیر حسین خلیلی برعهده داشته و گویندگی گفتار متن فیلم را نیز محمدرضا سرشار انجام داده است.

 

مستند یک شهر یک قیام

 

«فاستقم»

مستند «فاستقم»؛ مقاومت دینی در برابر گروهک های تکفیری، در مدت زمان ۲۸ دقیقه از ساعت ۱۹:۲۰ الی ۲۱ در سالن شماره یک اکران خواهد شد.
با حملات گروهک های تکفیری به دمشق و منطقه زینبیه، اغلب ساکنان این منطقه، محل سکونت خود را ترک کردند ولی گروهی از طلاب حوزه علمیه مدرسه امام خمینی (ره) منطقه را ترک نکردند؛ زیرا تعطیلی حوزه و ترک زینبیه را پیروزی تکفیری ها می دانستند.

از جمله افراد حاضر در صحنه مقاومت، طلاب و علمایی بودند که به پیکار با تکفیری‌ها ‌پرداختند. مستند «فاستقم» با موضوع جهاد طلاب حوزه علمیه و حضور آن ها در بحرانی ترین روزهای دمشق ساخته شده است. روزهایی که تروریست ها تا ۲۰۰ متری حرم رسیدند اما تنها دفتری که باز ماند، دفتر مقام معظم رهبری و تنها حوزه هم حوزه علمیه امام خمینی (ره) بود. طلبه ها ماندند تا رعب و وحشت شکسته شود، حوزه حتی یک روز هم تعطیل نشد. وجود حوزه نقش مهمی در آرامش مردم داشت.

«فاستقم» مستندی متفاوت با تاکید بر مقاومت دینی طلاب و به کارگردانی محمد باقر خالقی است.

 

مستند فاستقیم

 

«شیخ صباح»

مستند «شیخ صباح»؛ اتحاد علیه تکفیری ها، در مدت زمان ۲۸ دقیقه از ساعت ۲۱:۱۰ الی ۲۲:۴۰ در سالن شماره نمایش داده می شود.

در شرایطی که منطقه، درگیر فتنه های مذهبی شده و رسانه‌های بیگانه همواره تلاش می کنند به جنگ شیعه و سنی در عراق و دیگر کشورها دامن بزنند، مقاومت و اتحاد بین شیعه و سنی تنها راه پیروزی در برابر گروهک های تکفیری است.

مستند «شیخ صباح» درباره‌ رئیس عشیره شُمِّر از قبایل مشهور و بزرگ اهل سنت عراق است که به همراه ۳۵۰ نیروی اهل سنت، در کنار رزمندگان شیعه در جبهه‌های نظامی مشغول مبارزه در برابر تکفیری ها هستند. در این مستند نشان داده می شود که اهل سنت در کنار شیعیان، در خط مقدم مبارزه با داعش و سایر تکفیری ها قرار دارند.

محسن اسلام‌زاده اسکستانی گفت: «انتخاب این سوژه، واکنشی به موج خبرسازی رسانه‌های غربی و عربی حامی جریانات تکفیری است که به ‌دنبال وارونه نشان دادن مبارزات گروه‌های مردمی علیه تکفیری‌ها هستند. این رسانه‌ها در تلاشند تا جنگ متحدانه مسلمانان شیعه و سنی علیه تکفیری‌ها را در یک جعل خبری به‌عنوان جنگ میان شیعیان و اهل سنت معرفی کنند.»

 

مستند شیخ صباح

 

«کنده دیگر دود نمی کند»

مستند «کنده دیگر دود نمی کند»؛ هر نی ای شمع مزار خویش شد، در مدت زمان ۲۴ دقیقه از ساعت ۱۳ الی ۱۴ک۱۰ دقیقه در سالن شماره سه اکران خواهد شد.

خوشنویسی، هنری اسلامی و ایرانی است که در معرض خطر قرار دارد، چون قلم نی رو به زوال است. قلم نی، محصول بومی دزفول است که شهرت بین المللی دارد ولی با وارد شدن قلم های چینی به ایران و همچنین نادیده گرفته شدن خوشنویسی در مدارس با حذف درس هنر؛ فروش و عرضه قلم نی دشوار شد.

مستند «کنده دیگر دود نمی کند» تلاش مزرعه داران قلم‌نی دزفولی برای سرپاماندن محصول در حال زوالشان را روایت می‌کند. مزرعه دارانی که مجبور شده اند هر سال نیمی از محصولشان را آتش بزنند. از همین رو اکنون کشاورزانِ قلم نی دست از کار کشیده اند و سراغ کاشت محصولات دیگر رفته‌اند و این محصول بومی در خطر نابودی قرار گرفته.

محمدباقر حنطوش زاده کارگردان این اثر اظهار کرد: «به دلیل مشکلات کاشت و داشت و برداشت قلم نی، فیلمبرداری یک سال طول کشید.»

 

مستند کنده دیگر دود نمی کند