«دستکش ننه عصمت» به مادران سربرنیتسا رسید/طنین پیام بدون مرز جشنواره عمار در شرق اروپا

همزمان با جشن پیروزی انقلاب اسلامی، طی مراسمی در سارایوو، پایتخت کشور بوسنی و هرزگوین، «دستکش ننه عصمت» از طرف جشنواره مردمی فیلم عمار به مادر شهید سربرنیستایی تقدیم شد.

به گزارش «عمار فیلم»، همزمان با ایام برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی، طی مراسمی که با حضور محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین، بهروز ناصری مدیر دفتر نمایندگی سازمان صدا و سیما در سارایوو، پایتخت این کشور و جمعی از علاقه‌مندان و فعالان فرهنگی برگزار شد از خانم رامیزا بورزیج که خانوده‌اش در جنگ بوسنی، شهید شدند، با اهدای جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» جشنواره مردمی فیلم عمار و هدیه ای نقدی تقدیر به عمل آمد.

بنابرین گزارش، حضور خانم رامیزا بورزیج یکی از اعضای مطرح انجمن مادران سربرنیتسای بوسنی و هرزگوین و شرح ماجرای دردناک شهادت همسر و فرزندانش در زمان جنگ بوسنی در یکی از سکانس های فیلم بلند «آوازهای باد» باعث شد جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت»  به عنوان نمادی از مقاومت و پایداری به خاطر حضور ارزشمند این خانم در این اثر از طرف جشنواره عمار به او تقدیم شود.

بنابرین گزارش، خانم بورزیچ در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود از گروه فیلمساز ایرانی و کانال بالکان شبکه جهانی سحر به دلیل رساندن پیام هموطنانش به مردم ایران که همواره حامی آنان بوده اند، تشکر کرد. این مادر شهید بوسنیایی سلام و درود گرم و صمیمانه خود را به مادران شهید ایرانی و ننه عصمت تقدیم کرد.

«دستکش ننه عصمت» جایزه ویژه جشنواره عمار است که طی سال های اخیر به فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی اهدا می شود و تاکنون چهره هایی نظیر مسعود ده‌نمکی موفق به دریافت آن شده اند. ننه عصمت بانوی مهربان یزدی است‌که در طول جنگ برای رزمنده‌ها دستکش می‌بافت و پس از جنگ برای سربازان لب مرز و پس از آن برای سربازان جبهه فرهنگی دستکش می‌بافد و اکنون بافته هایش به نمادی از مقاومت و پایداری بدون‌ مرز تبدیل شده است.

گفتنی است فیلم بلند داستانی «آوازهای باد» که اکنون با پشت سر گذاشتن آخرین مراحل اصلاح فنی برای اکران در سینماهای گروه هنر و تجربه و حضور در محافل و جشنواره های بین المللی آماده می شود، برای نخستین بار در هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار رونمایی شد.

آوازهای باد در ژانر درام، روایت قصه ای پرتعلیق و معماگونه است که زندگی دختر جوان و هنرمندی به نام آنا ماریا را متأثر از جنگ بوسنی به تصویر می کشد و در آن چالش ها و پیامدهای جنگ در زندگی مردمان این کشور و نقش و تأثیر کمک های انسان دوستانه و صلح جویانه جمهوری اسلامی ایران به  بوسنی و هرزگوین را به نمایش می‌گذارد.

سابت سیدینوویچ، جنیتا ایماموویچ، مرصاد الزی، بیرسنا رستموویچ، مراد رستموویچ، لنا مگ لبو و ونسا گلوجو لونل گروه بازیگران اصلی این اثر را تشکیل می‌دهند.

آوازهای باد به نویسندگی و کارگردانی محسن سوهانی، تهیه کنندگی محمود بابایی و مجری طرحی و مشاوره کارگردانی توسط بهروز ناصری، محصول مشترک شبکه جهانی سحر و سازمان فرهنگی-رسانه ای اوج است که با حضور عوامل فنی و بازیگران بوسنیایی از طرف دفتر نمایندگی سازمان صدا و سیما در سارایوو به تولید رسیده است.