برآورده شدن آرزوی یک کودک با «جایزه ویژه» مسجد + فیلم

فیلم داستانی «جایزه ویژه» درباره کودکی است که آرزوی داشتن یک دوچرخه را دارد اما خانواده‌اش به‌دلیل شرایط مالی نامناسب‌ نمی‌توانند برای او دوچرخه بخرند. او به مسجد می‌رود؛ جایی که جایزه ویژه فعالیت

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری تسنیم، فیلم داستانی «جایزه ویژه» به‌کارگردانی سیدعلی سیدی امسال در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد. این فیلم روایت‌گر داستان کودکی است که آرزوی داشتن یک دوچرخه را دارد اما خانواده‌اش به‌دلیل شرایط مالی نامناسب‌، نمی‌توانند برای او دوچرخه بخرند. او به مسجد می‌رود؛ جایی که جایزه ویژه فعالیت در کانون فرهنگی ــ هنری آن یک دوچرخه است.

سیدعلی سیدی کارگردان فیلم کوتاه «جایزه ویژه» درباره ایده و داستان این فیلم گفت: جایزه ویژه درباره داستان کودکی است که آرزوی داشتن یک دوچرخه را دارد اما وضع مالی خانواده‌اش طوری نیست که بتوانند برای او یک دوچرخه تهیه کنند. او به مسجد محل می‌رود و متوجه می‌شود جایزه ویژه کسب بالاترین امتیاز در کانون فرهنگی ــ هنری مسجدشان، یک دوچرخه است، در نتیجه با انگیزه فراوان به فعالیت در کانون می‌پردازد و تلاش می‌کند با جمع‌آوری کارت‌های امتیاز، بتواند بالاترین امتیاز را میان بچه‌های کانون فرهنگی ــ هنری مسجد به‌دست آورد و برنده جایزه ویژه شود اما در این مسیر اتفاقاتی برایش می‌افتد.

وی درباره علت انتخاب این سوژه‌ گفت: من سال‌ها در کانون فرهنگی ــ هنری مساجد فعالیت می‌کردم و مسئولیت گروه تئاتر کانون فرهنگی ــ هنری مسجد محل‌مان را به‌عهده داشتم، به همین دلیل همواره از نزدیک شاهد تعاملات و دغدغه‌های بچه‌ها بودم. ایده ساخت این فیلم از همین‌جا به ذهنم رسید و آن را در چند مرحله پرورش دادم و در نهایت، فیلم‌نامه را با حضور در یکی از کانون‌های فرهنگی ــ هنری فعال مساجد بازنویسی کرده و آن را ساختم.

سیدی در ادامه به سختی‌های ساخت اثر در حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: هر فیلم سختی‌های خاص خود را دارد و تولید کارهایی با محوریت کودکان همیشه سخت است؛ خصوصاً وقتی بازیگران کودک زیاد باشند، کنترل‌شان بسیار سخت می‌شود و باید به آنها آموزش‌های لازم را ارائه دهید تا با شما همراه شوند. این موضوع باعث شد سختی‌های کار ما افزایش یابد و مرحله تولید، طولانی‌تر از برآورد اولیه‌مان شود.

وی با اشاره به نحوه حمایت و همکاری نهادهای مربوطه در ساخت فیلم «جایزه ویژه» گفت: وجود برخی مشکلات و عدم همراهی‌ها در این مسیر طبیعی است اما در مجموع، همه نهادها از جمله مسجد تلاش‌شان را کردند تا این فیلم ساخته شود، در این میان مسجد همکاری بسیار خوبی با ما داشت؛ از هیئت امنا گرفته تا امام جماعت و کانون فرهنگی ــ هنری مسجد، همگی با ما همراه بودند؛ بااین‌حال، من فکر می‌کنم حمایت اصلی به پس از تولید و این‌که فیلم چگونه دیده و با آن برخورد شود، بازمی‌گردد.

وی در ادامه به آسیب‌شناسی جشنواره‌های فیلم کوتاه کشور پرداخت و گفت: اکثر جشنواره‌های فیلم کوتاه کشور با آثاری که مضمون یا داستان مذهبی داشته باشند، مشکل دارند و به این‌گونه آثار بهای چندانی نمی‌دهند. اکنون بیشتر نگاه‌ها به جشنواره فیلم کوتاه تهران معطوف است و این جشنواره ذائقه‌ها را تغییر داده است ولی عملکرد جشنواره‌هایی مثل عمار در این زمینه بسیار متفاوت است و این جشنواره برخورد صحیحی با آثار مذهبی دارد و از این‌گونه آثار حمایت می‌کند. باید جشنواره‌هایی مثل عمار بیشتر شوند و در عین حال از ظرفیت نهادهایی مثل بسیج نیز بهتر استفاده شود.

وی با اشاره به دلایل ایجاد چنین فضایی در جشنواره‌های کشور، گفت: نخستین دلیل شکل‌گیری چنین فضایی در جشنواره‌های کشور این است که مرجعیتی به‌نام جشنواره فیلم کوتاه تهران شکل گرفته و سلیقه‌ها را مطابق با معیارهای خود تغییر داده است. بسیاری از داوران حاضر در جشنواره‌های فیلم کوتاه کشور، سلیقه‌ای ضد قهرمان دارند و اگر شاهد حضور فیلم‌هایی با مضامین مذهبی باشند، به آن برچسب “شعاری بودن” می‌زنند و به این بهانه فیلم را طرد می‌کنند. در این جشنواره‌ها فیلمسازان طوری هدایت می‌شوند که به‌سمت ساخت فیلم‌های مورد پسند جشنواره فیلم کوتاه تهران بروند، گویی مسیر محتوم موفقیت از جشنواره فیلم کوتاه تهران می‌گذرد.

وی با تصریح به اینکه این مسئله بعضاً در جشنواره‌های برگزارشده از سوی نهادهایی چون بسیج نیز دیده می‌شود، گفت: بسیاری از داوران جشنواره‌های فیلم کوتاه در سراسر کشور، همان داورانی هستند که در جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز حضور دارند و همان نگاه‌ها را در جشنواره‌های دیگر هم دنبال می‌کنند. متأسفانه گاه در جشنواره‌های برگزارشده از سوی نهادهایی چون بسیج نیز از همین داورها استفاده می‌شود و این باعث تضییع حق فیلم‌سازان بسیجی و بچه‌مسلمان می‌شود و به‌نوعی انگیزه‌های آنها را برای تداوم حرکت در این مسیر کم‌رنگ می‌کند.

سیدی با اشاره به رونمایی از فیلم «جایزه ویژه» در جشنواره فیلم کودک اصفهان، گفت: این فیلم به‌تهیه‌کنندگی شهرداری اصفهان و سرمایه شخصی من ساخته شده و پیش از این در یکی از بخش‌های جنبی جشنواره فیلم کودک به‌نمایش درآمده است و اکنون دومین اکران آن در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار صورت می‌گیرد.