قبله اول؛ قبله چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار

امسال باتوجه به مسائل اخیر منطقه، حماسه طوفان‌الاقصی و ظلمی که نسبت به مردم فلسطین رخ داد، این جشنواره رویکردی از جنس مقاومت و ایستادگی گرفته و به سراغ موضوع محوری «نظم جدید جهانی» با تمرکز بر فلسطین رفته است.

صبح روز 15 مهرماه 1402 را به یاد بیاور! آن زمان که خون جوشیده مظلومان، مرزهای جغرافیای آینده جهان را ترسیم نمود و سپاهیان محور شرارت، ضعیف‌ترین، درمانده‌ترین و منزوی‌ترین وضع تاریخ خود را آغاز کرد و «طوفان‌الاقصی» طوفانی شد از جنس حماسه و انتقام باترکیبی از غم، خشم، احساس رسالت و جست‌وجوی راهی برای انجام وظیفه. همان رسالتی که باعث شد به سرعت مقاومت فلسطینی از مرزهای سرزمین اشغالی عبور کند و هنرمندان آگاه اقصی نقاط جهان، از فلسطین در مقام نماد مقاومت، در اثر هنری خود بهره ببرند. در زمانه‌ای که موجودیت رژیم شرّ به وسیله ایمان و اراده مستضعفین، در معرض تردید و تحقیر است، چهاردهمین دوره جشنواره مردمی عمار امسال نیز همچون سال‌های گذشته چه در شکل و چه در محتوا تمایز بارزی را نسبت به جشنواره‌های دیگر ایجاد کرد. امسال نیز باتوجه به مسائل اخیر منطقه، حماسه طوفان‌الاقصی و ظلمی که نسبت به مردم فلسطین رخ داد، این جشنواره رویکردی از جنس مقاومت و ایستادگی گرفته و به سراغ موضوع محوری «نظم جدید جهانی» با تمرکز بر فلسطین رفته است. جشنواره عمار بستری برای شنیدن و دیدن فریادها و نشان دادن مظلومیت مردم فلسطین را فراهم کرده است و یکی از بارزترین ویژگی‌های آن، حضور مردم و روایتگری آن‌ها از این اتفاق بود. به همین دلیل «محمدصادق شهبازی» عضو شورای سیاستگذاری جشنواره در دومین نشست خبری عمار گفت:«عمار روایت طوفان است. طوفان مردم فلسطین مقابل یک قرن ظلم است؛ طوفان محور مقاومت علیه نظم گذشته دنیا و روایت حداکثرها و راضی نشدن به حداقل‌ها است».

سرزمین مادری، مادر اسرائیل، داستان ساحل شرقی، داستان‌های فوتبال(کازابلانکا)، در برابر تاریکی و دوئل امجدیه از آثار منتخب در اکران چهاردهمین دوره جشنواره مردمی عمار است که در بخش‌های نظم جدید جهانی و نهضت جهانی مستضعفین قرار دارند که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

«سرزمین مادری» به کارگردانی حسن وزیرزاده به تهیه کنندگی محسن گلی در قالب مستند نیمه بلند در بخش نظم جدید جهانی روز جمعه 22 دی‌ماه به اکران رسید. در خلاصه داستان این مستند آمده: «بعد از جنگ جهانی اول و تسلط انگلیس بر فلسطین، یهودیان که تنها راه نجات خود را تاسیس کشور می‌دیدند، با حمایت انگلیس به فلسطین مهاجرت می‌کنند. یهودیان برای تسلط بیشتر بر کشور شروع به کشتار اهالی فلسطین می‌کنند تا آن‌ها را از کشور خود فراری دهند. درنهایت موفق به تاسیس کشور اسرائیل می‌شوند؛ اما اعراب سکوت نکرده و جنگ‌های متعددی را با صهیونیسم‌ها آغاز می‌کنند. در ابتدا صهیونیسم‌ها پیروز میدان بودند اما نبرد طوفان‌الاقصی ورق را برگرداند». این مستندساز دانش آموخته دانشگاه صداوسیما است که در دوازدهمین جشنواره عمار با مستند «آورتین» نیز حضور داشته است. او کارگردانی آثاری چون: سیاح و آقای معاون را نیز برعهده داشته است.

«مادرِ اسرائیل» به کارگردانی احسان شادمانی و به تهیه کنندگی محمدهادی نعمتی در قالب مستند بلند در بخش نظم جدید جهانی سه شنبه 26 دی‌ماه اکران خواهد شد. این مستند روایتی از گلدا مایر، چهارمین نخست وزیر رژیم اسرائیل، از غصب سرزمین فلسطین توسط این رژیم است. مایر در ۱۴ سالگی از خانواده‌اش جدا می‌شود و به‌عنوان معلم وارد حزب کارگر می‌شود. با مستقرشدن یهودیان در بخشی از سرزمین‌های اشغالی، به فلسطین می‌آید و عضو هاگانا شاخه‌ای نظامی از صهیونیسم می‌شود. به کمک انگلیسی‌ها، فلسطینیان مجبور به مهاجرت می‌شوند. در نهایت کمیته پیل برای تقسیم فلسطین به دو بخش یهودی و فلسطینی برگزار می‌شود. این مستندساز تهیه کنندگی آثاری چون: «تروکاژ»، «افتر کرونا»،«خیالتان نفت» نیز بر عهده داشته است و کارگردانی مستند های «نبودن»، «داستان ساحل شرقی» را نیز در کارنامه خود به ثبت رسانده است. «داستان ساحل شرقی» نیز مستند بلندی است که در بخش نهضت جهانی مستضعفین در روز 26 دی ماه سانس2 ساعت 13 الی 15 اکران خواهد شد. در خلاصه داستان این مستند آمده:«مردمانی که در نوار غزه زندگی می‌کنند،  هر کدام داستانی دارند. آن‌ها با وجود مشکلات فراوانی که در این سال‌ها داشتند، دست از زندگی و تلاش برنداشته‌اند و رنگ و بوی امید در زندگی‌هایشان حس می‌شود. با این وجود هرگز گذشته را به فراموشی نمی‌سپارند و دست از مبارزه برنمی‌دارند و هردقیقه و هرثانیه به فکر بازپس‌گیری خانه‌هایشان هستند».

«داستان‌های فوتبال(کازابلانکا)» به کارگردانی مهدی افضل‌زاده و به تهیه کنندگی وحید پناهلو در قالب مستند نیمه بلند در بخش نهضت جهانی مستضعفین یکشنبه 24دی ماه اکران شد. در خلاصه داستان این مستند آمده:«در دوران استعمار مراکش توسط فرانسه، دو تیم فوتبالی الوداد و الرجای کازابلانکا به جهت نشان‌دادن استقلال کشور تاسیس می‌شوند. بعد از استقلال مراکش، باوجود تفاوت‌های مبنایی بین این دو تیم، اما هدف مشترکی را دنبال می‌کردند. در جام جهانی ۲۰۲۲، مراکش با هدف نمایش استقلال کشور، خود را به مرحله نیمه‌نهایی می‌رساند. مراکش حتی از کشورهای تحت استعمار نظیر فلسطین نیز در جام جهانی حمایت می‌کند». این کارگردان تحصیلات خود را در رشته سینما گذرانده و آثاری همچون: «فضانورد»، «فضای مجازی»، «یوسف در دنیا»، «اگر ایرانی نخریم» را نیز کارگردانی کرده است.

«در برابر تاریکی» به کارگردانی و تهیه کنندگی اسماعیل ذبیح‌اله در قالب مستند نیمه بلند در بخش نهضت جهانی مستضعفین یکشنبه 24 دی ماه اکران شد. داستان مستند روایتی از اریک کانتونا فوتبالیست نابغه‌ فرانسوی و اسطوره باشگاه منچستریونایتد است. کانتونا که نقدهای خود را بدون هیچ ملاحظه‌ای بیان می‌کند، هم‌زمان با حملات هوایی اسرائیل به مناطق مسکونی فلسطین، نسبت به این جنایات واکنش نشان می‌دهد. در ادامه وی با ارسال نامه‌ای به فیفا نسبت به دستگیری فوتبالیست فلسطینی توسط صهیونیست‌ها واکنش نشان می‌دهد. پس از اقدام او، موجی از واکنش‌ها در دنیای فوتبال رقم می‌خورد و سرانجام به آزادی فوتبالیست‌های فلسطینی ختم می‌‌شود. دیگر عوامل این مستند وحید مردانه به عنوان طراح، سیاوش معصومی تدوینگر و نویسنده ، هدی حشتمیان نویسنده و پژوهشگر این اثر هستند.

«دوئل امجدیه» به کارگردانی محمدرضا یوسفی و به تهیه کنندگی جواد محمدی مستند بلندی است که در بخش حافظه ملی (تاریخ سیاسی) روز یکشنبه 24 دی‌ماه به اکران رسید. در خلاصه داستان این مستند آمده:«در جریان میزبانی ایران از بازی‌های فوتبال در دوران پهلوی، تیم تاج که بعدها استقلال نام گرفت، در مقابل اسرائیل قرار می‌گیرد. این بازی فرصت مناسبی برای تسلای دل مردمی است که همواره به‌خاطر درد و رنج مردم فلسطین اندوهگین بودند. بازی با پیروزی ایران به پایان می‌رسد ولی در هیاهوی پیروزی، بحرین را از ایران جدا می‌کنند».

آغاز اکران فیلم‌ها، نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های ویژه جشنواره از 22 الی 28 دی‌ماه سال جاری در سینما فلسطین تهران و اکران برخط در سایت عماریار 24 ساعت پس از اکران در سینما فلسطین انجام خواهد شد. لازم به ذکر است اختتامیه چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار جمعه 29دی‌ماه از ساعت 18 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.