در نشست خبری عمار چهاردهم مطرح شد:

عمار سینمای بدون سانسور است / مقاومت رسانه‌ای می‌تواند اقتدار نظام مسلط را متزلزل کند

نشست خبری چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با گرامیداشت یاد «خبرنگاران شهید راه بیت‌المقدس» میزبان اصحاب رسانه و نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران بود.

به گزارش عمار‌فیلم، نشست خبری چهاردهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار راه بیت‌المقدس ظهر امروز یکشنبه ۲۸ آبان در محل موزه هنرهای معاصر فلسطینی با حضور «سهیل اسعد» دبیر جشنواره، «سعید خورشیدی» رئیس شورای سیاستگذاری عمار و همچنین حضور افتخاری «خالد القدومی» نمانده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران برگزار شد.

فلسطین، نقطه عطف تاریخ

در ابتدای نشست «علی خلیلی» دانشجوی فلسطینی در ایران، ضمن اشاره به اینکه فلسطین الان در نقطه عطفی در تاریخ جهان قرار دارد و قبل از طوفان‌الاقصی با قبل از آن قابل قیاس نیست، گفت: جنبش مقاومت فلسطین در پیروزی‌ها و عملیات‌های خود نظیر کنترل پایگاه‌های رژیم صهیونیستی، گروگانگیری، مبارزه در ۷ اکتبر و … کاملا موفق عمل کرده‌است.

وی با اشاره به آیه «کم من فئة قلیله» عنوان کرد: این جنگ، جنگ رسانه است. وقتی حماس از رشادت‌های رزمندگان خود نظیر آتش زدن بولدوزر اسرائیلی تصویر منتشر می‌کند، ترس و وحشت اسرائیل و آمریکا مثال زدنی است.

خلیلی با اشاره به اینکه این عملیات تحول بی‌سابقه‌ای نسبت به مسئله فلسطین در جهان ایجاد کرد، گفت: پس از عملیات طوفان‌الاقصی، همدلی جهانی حول محور فلسطین ایجاد شد و دانشگاه‌های معروف جهان کنار مردم با فلسطین ابراز همدردی کردند از همین رو خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد راهپیمایی‌های در حمایت فلسطین ۷ برابر حمایت از اسرائیل است.

در ادامه «علی محمد مودب» شاعر و از داوران ادوار جشنواره عمار با اشاره به این جمله که «فلسطین کلید رمزآلود ظهور است»، عنوان کرد: از قدیم تاکنون اهالی فرهنگ و هنر بسیاری نظیر ناجی العلی، مصطفی عقاد و غسان کنفانی و … در راه آرمان فلسطین به شهادت رسیده‌اند و خوب است جشنواره عمار توجه بیشتری در معرفی این اشخاص داشته‌باشد.

ویت کنگ و الجزاریر تکرار نخواهد‍‌شد!

خالد القدومی نمانده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران ضمن تشکر از دعوت به نشست جشنواره عمار با اشاره به دیالوگی از یک فیلم هالیوودی گفت: یک ایده قابل کشتن نیست. در نیویورک میلیون‌ها نفر در دفاع از فلسطین به خیابان آمدند. ما معتقدیم برای ساختن روایت باید به سراغ حقیقت برویم اما اسرائیلی ها به سراغ بازاریابی می‌روند لذا بازاریابی بسیار مهم است.

وی با اشاره به نشست ۵۷ کشور عربی – اسلامی عنوان کرد: از این نشست چیزی بیشتر از یک بیانیه صادر نشد، در حالی که دیپلماسی، اثری بیشتر از موشک دارد اما سران این کشورها حتی حاضر به قطع روابط با رژیم صهیونیستی نیستند. کسی از حکام عربی که جرات کند از حماس حمایت و یا با آنها همراهی کند، وجود ندارد و در این زمینه هیچ حاکم عربی موضع نگرفت اما مردم جهان هوشیار و با ملت فلسطین هستند.

وی ادامه داد: اول از هر چیز ساخت روایت بسیار مهم و پس از آن بازاریابی روایت بسیار اهمیت دارد. امروزه روایت کودکان فلسطین نه به واسطه بازی رسانه‌ای، بلکه به علت همدردی با قربانی‌ها و بعد از آن رد شبه‌ها است. ما تا امروز موتور جست‌وجوگر اسلامی نداشتیم و در صفحه سرچ گوگل تا قبل از عملیات طوفان‌الاقصی، ابتدا اسرائیل را بالا می‌آورد اما الان کشتار جمعی مردم غزه بالا می‌آید.

خالد القدومی با اشاره به سخنرانی سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: رژیم صهیونیستی به‌واسطه غافلگیری، بخشی از مردم و سربازان خود را هدف توپخانه و گلوله باران قرار‌داد.

وی با اشاره به اینکه، سر بریدن کودکان توسط حماس دروغ بزرگ اسرائیلی‌ها از جنس اقدامات بیرحمانه خود آن‌ها است، یادآور شد: اشغالگران فرانسوی در الجزایر سر بچه‌ها را بریدند و با آن عکس گرفتند، تصویر آمریکایی‌ها با زنان برهنه ویت کنگی در ذهن ما است. بحمدالله روز هفتم اکتبر پیروز شدیم اما امروز قربانیان مظلوم دلیل درماندگی دشمن است و تنها دستاورد نظامی دشمن محاصره بیمارستان‌ها است.

عمار، صدای مردم سانسور‌شده

در ادامه نشست سعید خورشیدی رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره عمار با اشاره به دلیل شکل‌گیری جشنواره عمار گفت: جشنواره فیلم عمار صداوسیمای مردم سانسور شده و نادیده نگاشته شده‌‌ای است که در قاب رسانه‌های دیگر کمتر دیده شده‌‌اند و ما وظیفه خود می‌دانیم تا آرمان‌ها و دغدغه‌ها و مسائل این قشر از مردم را که کمتر مورد توجه رسانه‌ها هستند، بازنمایی‌کنیم.

وی ادامه داد: به یک معنا جشنواره عمار، تریبون و رسانه‌ای برای هنرمندان جریان مقاومت و کسانی که در برابر جریان رسانه‌ای صاحبان قدرت و زر و زور ایستاده‌اند، محسوب‌می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حماسه مردم غزه در راه مبارزه با استکبار تلاش می‌کند نظم جهان را تغییر و نظم جدیدی را رقم بزند گفت: امروز خرسندیم که مجاهدت و رشادت مجاهدان فلسطینی، طلیعه، بخش نظم جدید جهانی جشنواره عمار است‌.

رییس شورای سیاستگذاری جشنواره عمار گفت: معتقدیم مقاومت رسانه‌ای می‌تواند اقتدار نظام رسانه‌‌ای مسلط را متزلزل کند و دلیل عمده حضور مردم در اروپا و … در همدردی با فلسطین حاصل تلاش رسانه‌ای مبتنی بر فطرت در غزه است. ما تکلیف داریم زیبایی‌های فطری و حماسه غزه را به شکل هنری در قاب رسانه‌های خود منتشر‌کنیم.

خورشیدی با اشاره به اینکه ما امروز با موزه حاضرِ جنایت‌های غربی مواجه هستیم، ادامه داد: اگر آن زمان برای جنایت‌ها در الجزایر و ویتنام حضور نداشتیم اما امروز فلسطین موزه زنده این جنایت‌ها است و جریان مقاومت می‌تواند با بازنمایی صحیح، نوید رهایی‌بخشی دهد.

امکانات، جزء کوچکی از معادله در عمار

سهیل اسعد دبیر چهاردهمین جشنواره فیلم مردمی عمار ضمن تاکید بر اینکه جشنواره عمار باید تجلی واقعی مردمی بودن باشد، عنوان کرد: مردم لبنان به بنده گفتند دوست داریم از ابعاد مختلف بافت جامعه ایران و اعماق فرهنگ ایران مطلع‌شویم و تنوع و متعدد الابعاد بودن آثار و قالب‌ها در عمار پاسخگوی این درخواست است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره عمار به عنوان جشنواره انقلاب معرفی‌می‌شود، به تحول‌های این رویداد اشاره کرد و گفت: عمار، نمونه‌ای معرفی کرده‌است که در آن اقتصاد و امکانات اصالت ندارد و امکانات جزء کوچکی از معادله هنر و رسانه و سینما در عمار است. در عمار اتحاد مخاطبان و تولید‌کننده را شاهد هستیم و مخاطب هم تولید کننده‌است. در جشنواره عمار باور داریم هنر، تفکر را می‌سازد و تفکر سازنده هنر است.

وی با اشاره به ارتباط تکنولوژی با محتوا ادامه داد: برای خلق اثر هنری با تکنولوژی مواجه می‌شوید و در هالیوود تکنولوژی روح هنر است، اما در عمار روح هنر وجدان و اخلاق است؛ در عمار مردم با هنر خود در افکار حاکمیت اثر می‌گذارند حال آن که در سایر موارد حاکمیت از هنر به عنوان ابزاری جهت تاثیرگذاری بر افکار عمومی بهره می‌برد.

دبیر جشنواره در پایان صحبت هایش بیان کرد: عمار سینما بدون سانسور است و واسطه‌های بین تولید و مصرف را حذف کرده‌است. عمار، بستری برای گفتمان تفکر انتقادی باز کرده‌است، عمار مدرسه‌ای سیار است، عمار یکنواخت بودن هنر و سینما را تغییر داده و صدای مستقیم مردم بدون ترجمه است، عمار سینما حیات است، عمار قالب مسالمت آمیز اعتراضات مردم است، عمار رساندن پیغام با مخاطبان حداکثری و قالب هنری جهاد تبیین است.

نظم جدید جهانی در عمار چهاردهم

در ادامه حمید صالحی دبیر اجرایی جشنواره چهاردهم نیز از اضافه شدن رویکردهای جدید نظیر بخش «نظم جدید جهانی» و بخش «آرمان روح‌الله» به جشنواره امسال خبر داد و گفت: فیلمسازان می توانند تا ۱۰ آذر‌ماه آثار مرتبط خود با این بخش‌ها را به دبیرخانه ارسال‌کنند. این رویکردهای جدید در قالب بخش‌های جشنواره نظیر تولیدات فضای مجازی و بخش انسان و رسانه اضافه شده‌است.

صالحی با اشاره به اینکه تا الان ۲۰۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال و مهلت ارسال آثار تا دهم آذر ماه تمدید شده‌است، گفت: محور اصلی جشنواره امسال به صورت ویژه «پویش سراسری فلسطین‌ِما» است و از همه مردم به ویژه نوجوانان دعوت می‌کنیم با دوربین دستی یا تلفن همراه آثارشان را برای این بخش فیلمبرداری و به دبیرخانه ارسال‌کنند. تا الان نیز بیش از ۳۵۰ اثر در این بخش با تنوع خوبی از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شده‌است.

صالحی با اشاره به تصاویر اکران مردمی عمار در غزه به معرفی جوایز ویژه جشنواره پرداخت و گفت: جایزه ویژه «آباد ایران» با موضوع نوآوری برای آبادانی و پیشرفت فناورانه از سمت معاونت علمی ریاست جمهوری در نظر گرفته شده‌است. جایزه مردمی «باب الرضا» با موضوع خاطرات خدمت به زائرین با مشارکت اهالی محله قلعه خیابان مشهد، جایزه ویژه «قدس» با موضوع طوفان‌الاقصی، جایزه «روایت جهاد» با موضوع حرکت‌های خودجوش مردمی و ملت قهرمان، جوایز ویژه این دوره از جشنواره عمار هستند.

وی افزود: فیلم «اخت الرضا» ۱۵۰۰ درخواست اکران مردمی در کشور داشته است و به زودی فیلم «سرهنگ ثریا» نیز در شبکه پخش فیلم عمار اکران خواهد داشت.

در پایان نشست از پوستر بخش فیلم ما با عنوان «فلسطین‌‌ما» با محوریت همبستگی با مردم مظلوم فلسطین رونمایی شد.

 

ببینید: