مستندی که پرده از مظلومیت مدافعان حرم پاکستانی برمی‌دارد

حجت‌الله عدالت‌پناه مستندساز کشورمان با نگارش یادداشتی به تقدیر از مستند «عاشقان ایستاده میمیرند» با موضوع مدافعان حرم پاکستانی پرداخت

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار» به نقل از فردا، مستند «عاشقان ایستاده می‌میرند» به کارگردانی محسن اردستانی و تهیه کنندگی ناصر نادری به عنوان اولین مستند درباره مدافعان حرم پاکستانی معروف به «زینبیون» است که طی روزهای اخیر از رسانه ملی پخش شد.

وقتی که ساخت فیلم «تولدی دوباره» برایم جدی شد و برای اقدامات اولیه رفتم گرگان، نفهمیدم چطور خبرش به سپاه گرگان رسید و از سوی حفاظت تیپ ۴۵ احضار شدم!

من دوست عزیز و نازنیم آقا «سید احسان حاجی حتم لو» را در حلب سوریه از دست داده بودم و برای کنار آمدن با این مسئله اندوهناک که دیگر سید احسان را در این دنیای مادی نخواهم دید و با خنده های همیشه دلنشینش که ما را هم به خنده وامیداشت باید خداحافظی کنم دوست داشتم در حد وسع کاری کنم، اما حفاظت سپاه بنا به مصالح امنیتی جور دیگری فکر می‌کرد و تمایل چندانی به ساخت مستند نداشت.

هنوز علنی نشده بود که ما در سوریه درگیر یک جنگ تمام عیار هستیم و تا شهادت شهید همدانی این مسئله از طریق رسانه ملی عمومی نشد. و بعد از آن بود که تولدی دوباره را ساختم که هم از شبکه استان گلستان و هم بعدتر چند نوبت از شبکه ۲ پخش شد. بعد از آن بود که دیگر مستندها و برنامه‌های فراوانی از جمله: «ملازمان حرم» و «از آسمان» برای مدافعان حرم و نبرد شام ساخته شد.

دیگر اخبار شهدا و جنگ سوریه روز به روز و لحظه به لحظه منتشر میشد. چند کار خوب هم از مدافعان افغانستانی حرم که با عنوان تیپ فاطمیون در سوریه می‌جنگیدند ساخته و پخش شد.

در این میان گهگاهی خبر شهدای پاکستانی مدافع حرم نیز شنیده می‌شد که خیلی غریبانه در قم تشییع می‌شوند. از تعدادی از دوستان ساکن قم جویای احوالشان شدم و بعدها هم با اندکی جستجو اطلاعات کم اما بغرنجی از شرایط شیعیان پاکستان و زندگی تعداد اندکی از آنها در قم و تیپ زینبیون بدست آوردم. از صمیم قلب خیلی دوست داشتم برای مظلومیت این شهدا و مجاهدان زینبیون کاری کنم، اما توفیق نشد و دستم کوتاه…

تا اینکه خبردار شدم دوست عزیز و مجاهد و مبارزم آقا محسن اردستانی که از دست اندرکاران اصلی برنامه ملازمان حرم بوده و تاکنون چندین اثر درباره شهدای مدافع حرم ساخته و از چهره‌های شاخص مستند بحران در موضوع نبرد شام هست به سراغ تیپ زینبیون رفته و با مستند «عاشقان ایستاده میمیرند» پرده از مظلومیت این عزیزان برداشته، دست‌مریزاد میگم به آقا محسن اردستانی خدا قوت برادر، قطعا لطف شهدا شاملت خواهد شد که این‌گونه خودت را وقف کردی برای این مسیر.

اللهم احشرنا مع النبیین و الصدیقین و الشهداء

حجت‌الله عدالت‌‌پناه

حجت‌الله عدالت‌پناه