درد عاشورا را در مستند «با صبر زندگی» ببینید/به مجلس عزای اباعبدالله خوش‌آمدید

«با صبر زندگی» مستند جدید وحید فراهانی است که فردا از ساعت 17 در سینما فلسطین برای عموم رونمایی می‌شود.

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار» به نقل از تسنیم، «با صبر زندگی» مستند جدیدی درباره اتفاقات سوریه است. قرار است تعدادی از زن‌ها و بچه‌های سوری با اسرای داعشی مبادله شوند اما کسی از نقشه شیطانی داعش خبر ندارد. این مستند فردا رونمایی می‌شود.

فراهانی درباره مستند جدیدش گفته است: بعد از تجربه اثر «بامرگ زندگی» که روایتی از آزادسازی شهرهای نبل و الزهرا بود؛ تصمیم گرفتیم مستندی با موضوع آزادسازی شهرهای «فوعه» و «کفریا» هم بسازیم. «فوعه» و «کفریا» در جنوب غرب حلب قرار دارند و دوسال و نیم در محاصره کامل بودند و هیچ کمکی مگر از طریق هوایی به آنها نمی‌رسید تا اینکه مطلع شدیم قرار است خانواده‌ها و اهالی فوعه و کفریا باخانواده‌های گروه‌های مسلح تبادل شوند.

حامد بامروت‌نژاد تهیه‌کننده سینمای مستند و داستانی و مدیر مدرسه سینمایی عمار یادداشتی درباره این مستند نوشته است:

می گویند نوزادها وقتی به دنیا می‌آیند شبیه هم‌اند. تازه چند روزی که بزرگ شدند، شکل می‌گیرند. رنگ و بوی خودشان را پیدا می‌کنند. مستند «با صبر زندگی» نظرتان را عوض می کند.

اسم دیگرِ تازه‌مستندِ وحید فراهانی، درد بی‌پایان است. دردی مدام و پی‌در‌پی. جرعه به جرعه. پیاله به پیاله. غم، از دل شادی و امید زائیده می‌شود. سر که پایین می‌آورد این شادی و شعف است که سربلند می‌کند و ادامه دارد این الاکلنگ؛ و باید با صبر، زندگی کرد این درد هنوز جاری را، این درد آغشته به امید را.

فوعه و کفریا ارض کربلاست، به یقین و قصه دو سال محاصره مردم شیعه فوعه و کفریا قصه یوم عاشوراست، بی‌کم و کاست. محاصره، کشتار، آوارگی، تشنگی و گرسنگی قصه‌ی قاسم و رقیه است. خارهای دشت است. سردست گرفتن علی اصغر است و اسارت، اسارت … «با صبر زندگی» مجسمِ روضه زینب (س) است.

قصه صد و بیست نفر –هشتاد کودک– است که در آستانه ی آزادی، پریدند و روی پله‌های سرسره اِرباً اِرباً شدند. قصه مقاومت مردمی است که جان می‌دهند ولی عزت نه. شهید می‌دهند ولی ناموس نه. ریشه درخت می خورند ولی ریشه خود نه.

مستند «با صبر زندگی» وحید فراهانی را باید به هم نشان بدهیم. تا با کینه زندگی کنیم و با بغض. تا ببینیم مدعیان صلحِ‌کل و بوق هایشان چه اراجیفی سر هم می‌کنند که صدتایش یک غاز هم نمی‌ارزد.

می‌گویند نوزادها وقتی به دنیا می‌آیند شبیه هم اند. تازه چند روزی که بزرگ شدند، شکل می گیرند. رنگ و بوی خودشان را پیدا می کنند. مستند «با صبر زندگی» نظرتان را عوض می کند. هشتاد کودک را می‌بینی که شبیه هم‌اند و شبیه همه کودک‌ها. حتی پسر خودت، دختر من. گرسنه می شوند و تشنه. چیپس و بیسکویت دوست دارند، مخصوصا در گرسنگی. همه کودک ها، پسر خودت، دختر من.

«با صبر زندگی» نظرتان را عوض می کند. و بعد از آن «سلام بر حسین» می دهی با دیدن آب … چیپس و بیسکویت.

شما را دعوت می‌کنم به مجلس عزای اباعبدالله (ع). سه شنبه ساعت ۱۷ سالن شماره ۳ سینما فلسطین تهران، نمایش مستند «با صبر زندگی» به کارگردانی وحید فراهانی.

حامد بامروت‌نژاد