نگاهی به مستند «آن زمستان»

یک موقعیت پیچیده سیاسی و پاسخ جالب علامه مصباح

«آن زمستان» علاوه بر اینکه تلاش داشته رفتار اجتماعی آیت‌الله مصباح را در روزهایی پرالتهاب و سرنوشت‌ساز به تصویر بکشد، هدف دیگری را هم دنبال ‌کرده و آن نمایش رفتار فردی یک عالم سیاست‌مدار عارف است.

به گزارش عمارفیلم، دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار تا پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه برگزار می‌شود و آثار منتخب این جشنواره به صورت حضوری در سینما فلسطین و به صورت مجازی در سایت عماریار به نشانی Ammaryar.ir به نمایش درمی‌آیند.

«آن زمستان» به کارگردانی احمد شریف‌زاده یکی از آثاری است که در این جشنواره حضور دارد و در اولین روز به نمایش درآمد. 

مستند «آن زمستان» پرتره‌ای از آیت الله علامه مصباح یزدی است که چند روز پیش اولین سالگرد او را پشت سر گذاشتیم. این مستند از تلویزیون نیز پخش شد. در زیر نگاهی به این مستند شده است: 

موقعیت علامه مصباح را در مستند «آن زمستان» در ذهنم بازسازی می‌کنم. پنج ماه مانده است به انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی و علامه هم کاندید مجلس خبرگان است و هم از تصمیم‌سازان ائتلاف اصولگرایان و دارای شخصیتی تأثیرگذار در بازار سیاست. و حالا برنامه زندگی ایشان چیست؟ دیدار با نماینده‌ واتیکان جهت گسترش دین در جهان، رفتن به تهران جهت عیادت از همسرشان که در بیمارستان بستری است، جلسه‌ هفتگی با یکی از اساتید ادیان دانشگاه تگزاس که برای تحصیل به قم آمده، پاسخ هفتگی به سؤالات مردمی سایتش، جلسات منظم درس اخلاق و سخنرانی و البته برگزاری جلساتی برای به نتیجه رساندن ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس.

«آن زمستان» چندبعدی و پرفایده بودن حیات یک عالم وارسته دینی را نشان‌مان می‌دهد؛ در میانه‌ جهانی که ما در روزمرگی‌های آن گیر افتاده‌ایم.

احمد شریف‌زاده، کارگردان مستند، علاوه بر اینکه تلاش داشته رفتار اجتماعی آیت‌الله مصباح را در روزهایی پرالتهاب و سرنوشت‌ساز به تصویر بکشد، هدف دیگری را هم دنبال ‌کرده و آن نمایش رفتار فردی یک عالم سیاست‌مدار عارف است.

آنچه که بیش از همه در مستند، چشم را می‌نوازد لبخندی است که وجه مشترک تمام سکانس‌های آن است؛ لبخندی که در طول نزدیک به ۵ ماه فیلمبرداری مستند همواره بر لب علامه جا دارد و از آرامش  و رضایت درونی ایشان سرچشمه می‌گیرد؛ آرامش و رضایتی که در گفتار و کردار ایشان جاری است و آن قدر واقعیت دارد که به راحتی به مخاطب هم منتقل می‌شود.

نکته دیگری که مانند لبخند و آرامش علامه در سراسر مستند جاری است و هم در خانه و هم دفتر کارشان جلوه‌گری می‌کند، ساده‌زیستی است.

شریف‌زاده تلاش کرده برخی ویژگی‌های برجسته آیت‌الله را در قاب‌هایی کوتاه به نمایش بگذارد. مثلاً نگاه ایشان به حضور زنان در وظایف اجتماعی گرچه در حد یک پلان است، اما دنیایی حرف دارد. همچنین اشاره به شخصیت مبارزاتی ایشان در دوران پهلوی که در قالب یک خاطره‌ خنده‌دار بیان می‌شود.

آن زمستان آن‌قدر گرم است که اگر به تماشایش بنشینی تا به خود بیایی تمام شده و تو دوباره به همان زندگی قبل بازگشته‌ای؛ با این تفاوت که حالا فکری همنشین ذهنت شده که شاید حالا حالاها رهایت نکند؛ من در ۸۰ سالگی کجای این دنیایم؟

راضیه یگانه/ خبرگزاری تسنیم