فاطمه مرزبان با دو مستند در هشتمین جشنواره فیلم عمار شرکت ‌می‌کند

فاطمه مرزبان، کارگردان و مستندساز گفت: امسال با دو مستند «در آستانه فصل سرد» و «من می مانم» در حوزه های جنگ نرم و اقتصاد مقاومتی در هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور پیدا می‌کنم.

به گزارش «عمار فیلم»، فاطمه مرزبان، کارگردان و مستندساز با اشاره به حضورش در هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، گفت: امسال با دو مستند «در آستانه فصل سرد» و «من می مانم» در حوزه های جنگ نرم و اقتصاد مقاومتی در این دوره جشنواره شرکت می‌کنم.

وی افزود: مستند  ۲۰ دقیقه‌ای «در آستانه فصل سرد» روایتگر زندگی مردم روستایی به نام «خانقاه» است که مردم آن به علت عدم دسترسی به شبکه‌های تلویزیون، اقدام به نصب دیش و استفاده از ماهواره می کنند.

مرزبان خاطرنشان کرد: مخاطبان در مستند «در آستانه فصل سرد» معلم روستایی را می بینند که وقتی با تغییر رفتار بچه های مدرسه به دلیل استفاده از ماهواره روبرو می‌شود تصمیم می گیرد تا با اقدامات فرهنگی از جمله نمایش فیلم، در جهت اصلاح وضعیت موجود حرکت کند.

وی اضافه کرد: ساخت این مستند از پاییز سال گذشته در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد و امسال نیز آماده نمایش شده است. هدف از تولید این اثر، به تصویر کشیدن پیامدهای استفاده از ماهواره برای مردم، بخصوص جوانان و نوجوانان است.

مرزبان با اشاره به دیگر مستند خود با عنوان «من می‌مانم»  بیان کرد: بعد از سیلی که در سال ۱۳۷۲ در جزیره آشوراده گلستان رخ داد مردم، آنجا را ترک می‌کنند و تنها یک فرد می ماند که به کار پرورش، تربیت و آماده کردن اسب های ایرانی برای حضور در مسابقات مشغول می‌شود.

این کارگردان ادامه داد: با توجه به این موضوع تصمیم گرفتم تا زندگی و فعالیت های این فرد را در جزیره آشوراده به تصویر بکشم. در حقیقت پیامی که این مستند به مخاطبان انتقال می دهد عدم نیاز به واردات اسب از خارج به داخل کشور است، زیرا بهترین اسب ها را در ایران داریم.

مرزبان خاطرنشان کرد: مستند «من می مانم» در زمان ۲۸ دقیقه و در سال ۱۳۹۵ ساخته شده و هم اکنون نیز آماده نمایش است.

وی با اشاره به در پیش بودن جشنواره عمار اضافه کرد: این جشنواره با توجه به اینکه هشتمین دوره برگزاری خود را سپری می‌کند جا دارد تا از هیات داوران شناخته شده و حرفه‌ای‌تری استفاده کند، به عبارتی بهتر فیلمسازان علاقمند هستند تا با هیات داوران هنری‌تری روبرو شوند.

این مستندساز یادآور شد: این جشنواره فیلم، نقش و تاثیر بسیار مثبت و خوبی در حوزه مستند برای گردهمایی فیلمسازان جوان کشور دارد. ضمن اینکه اکران های مردمی نیز امتیاز ویژه ای برای جشنواره فیلم عمار محسوب می شود چرا که از طریق، فیلم‌ها در دوردست‌ترین روستاها و مناطق ایران هم نمایش داده می‌شوند.

گفتنی است هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار، همچون سال‌های گذشته در ایام بزرگداشت حماسه مردمی «نه دی» برگزار می‌شود و فیلمسازان و علاقه‌مندان تا ۳۰ آبان ماه فرصت دارند با مراجعه بهAmmarfilm.ir  اثر خود را در یکی از بخش‌‌های «فیلم»، «فیلمنامه»، «تولیدات رادیویی»، «نقد، مقاله و پژوهش‌های سینمایی»، «فیلم ما» و «آگهی بازرگانی و اقلام تبلیغی»، ثبت‌نام و حداکثر پنج روز پس از آن، به دبیرخانه تحویل دهند.