بررسی «مک‌فارلین» در مستند «قمار»

کارگردان مستند «قمار» گفت: در این مستند قصد داشتیم بحث مذاکرات ایران و آمریکا واکاوری شود؛ به این خاطر که این اولین مذاکره جدی بین ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری فارس، «سید محمد مهدی دزفولی» کارگردان مستند «قمار» درباره این مستند راه‌یافته به جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: این مستند بازخوانی پرونده مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکاست که در اواسط جنگ ایران و عراق به پرونده ایران کنترا معروف شده و مهم‌‌ترین و جنجالی‌‌ترین پرونده در سیاست خارجی آمریکا بوده است.

وی با اشاره به هدف از تولید این مستند نیز بیان کرد: به پرونده مک‌فارلین در آمریکا پرداخته شد و کتاب نوشتند و فیلم ساختند اما در ایران در سال ۸۸ فقط یک کتاب به اسم تبادل سلاح یا همان ماجرای مک‌فارلین منتشر شد و سال ۷۹ و ۹۸ هم دو کتاب دیگر نیز انتشار یافت و کتاب قمار نیز در کنار این مستند منتشر شد. می‌‌خواستیم بحث مذاکرات ایران و آمریکا واکاوی شود؛ به این خاطر که این اولین مذاکره جدی بین ایران و آمریکا بعد از انقلاب اسلامی بود که مقامات ارشد آمریکا به ایران آمدند و مذاکراتی صورت گرفت. بعد از اینکه ماجرا افشا شد، آبروی آمریکا رفت و آنها به‌طور رسمی وارد جنگ نظامی با ایران شدند.

دزفولی ادامه داد: منابع‌مان همان پرونده کمیته سابق بود که به‌علاوه خاطراتی از مک‌فارلین و افراد دیگر منتشر شده است و در ایران نیز از کتابی که محسن هاشمی نوشته است، استفاده کردیم. روزشماری هم مرکز مطالعات جنگ منتشر کرده بود که از آن بهره بردیم و با افرادی مثل علی هاشمی، سیدمحمد هاشمی،‌ سیدحسین موسویان، جواد منصوری، علی‌اصغر کیمیایی و… مصاحبه کردیم که در مجموع پرونده شفاهی مک‌فارلین است.

این کارگردان همچنین ادامه داد: اسناد و مدارک این پرونده با اینکه ۳۴ سال از آن می‌‌گذرد، در اختیار پژوهشگران قرار نمی‌گیرد. کمیته حقیقت‌یابی در ایران تشکیل شد از اعضای سپاه و وزارت امور خارجه و… و مصاحبه‌‌هایی با برخی افراد ‌کردند اما هنوز منتشر نشده است.