? امام جمعه نهاوند: سوژه‌های واقعی در بی‌عدالتی سینما گم می‌شوند

حجت الاسلام مغیثی: متاسفانه در طول سالیان گذشته، در حوزه‌ سینما و هنر، عدالت رعایت نشده است.

به گزارش عمار فیلم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عباسعلی مغیثی امام جمعه شهرستان نهاوند در اولین نشست «هنر-واقعیت» یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان  اینکه یکی از صفات الهی، صفت عدل است و جمهوری اسلامی هم تاکید زیادی بر عدالت دارد، گفت: متاسفانه در طول سالیان گذشته، در برخی مسائل مانند حوزه‌ سینما و هنر، این عدالت رعایت نشده است؛ و این بی‌عدالتی موجب شده سوژه‌ها و مناطقی که قابلیت پرداخته شدن در سینما دارند، مغفول بمانند.

وی با اشاره به نقش مردم نهاوند در انقلاب اسلامی، عنوان کرد: بسیاری از شخصیت‌ها و اتفاقاتی که که در این شهر افتاده، در غرب یا حتی کشور، نمونه و الگو هستند؛ افرادی مانند شهید قدوسی، شهید حیدری، شیخ علی اکبر نهاوندی و عبدالرحیم نهاوندی، آیت‎‌الله قدوسی یا گروه ابوذر، بانوان فعال در پشتیبانی جنگ و دفاع مقدس و… فقط تعداد اندکی از سوژه‌های پرداخته نشده نهاوند هستند.

امام جمعه نهاوند، در ادامه معرفی سوژه‌های مغفول‌مانده این شهر، «علی مرادیان» یکی از خیّران این شهرستان را نام برد که تاکنون چندین مرکز بیمارستانی، آموزشگاه، و ورزشگاه تأسیس کرده است.

 

 

مغیثی، با انتقاد از برخی فیلمسازان، عنوان کرد: متأسفانه مطرح کردن سوژه‌ها و قهرمانان مذهبی- انقلابی کشورمان برای برخی هنرمندان خوشایند نیست و آنها اغلب به سوژه‌های متمایل به فرهنگ غربی تمایل دارند که این خود باعث نمود بیشتر بی‌عدالتی رسانه‌ای در سینما شده است.

امام جمعه نهاوند در پایان سخنانش، از فیلمسازان سینما و تلویزیون خواست تا با شکستن این بی‌عدالتی بزرگ، به سوژه‌های واقعی کشورمان در تمام نقاط ایران بپردازند.

بنابرین گزارش، نشست‌‌های «هنر-واقعیت» این دوره جشنواره مردمی فیلم عمار که به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، به شکل مجازی و از طریق صفحه اینستاگرام جشنواره به نشانی @ammarfest و سایت ammaryar.ir برگزار می‌شود، از ۲۶ آذر شروع شده و در هر نشست، میزبان یکی از فعالان فرهنگی و هنری است.