کارگردان فیلم پاسخ داد؛

«منطقه پرواز ممنوع» چرا در فجر ملی غایب بود؟/ امید به یک تابوشکنی

امیر داسارگر کارگردان فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» ضمن تشریح فرآیند شکل‌گیری ایده و ساخت این فیلم سینمایی از امید به تابوشکنی در اکران عمومی آن گفت.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری مهر، امیر داسارگر کارگردان فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» درباره اولین اکران این فیلم در بخش بازار جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: این فیلم اولین تجربه کارگردانی بلند سینمایی بنده بعد از چند فیلم کوتاه و نیمه بلند است که در قالب همکاری با مجموعه‌های مختلف آن‌ها را تجربه کرده بودم.

این کارگردان درباره شکل‌گیری ایده «منطقه پرواز ممنوع» که در قالب همکاری با مدرسه سینمایی عمار به سرانجام رسیده است هم گفت: یک کار پژوهشی در زمینه تاریخ شفاهی انجام شده بود که خروجی یکی از بخش‌های مطالعاتی آن به شکل‌گیری ایده این فیلم انجامید. چند هزار صفحه مطالعات و پژوهش بود که به دست بنده رسید و از دل آن‌ها ایده این فیلم به ذهنم رسید.

داسارگر درباره میزان بهره‌گیری از رویدادهای واقعی در این فیلم سینمایی توضیح داد: زمانی که شما با مجموعه‌ای از خاطرات واقعی مواجه می‌شوید امکان دارد ایده‌ای به ذهن‌تان خطور کند و درباره شکل‌گیری ایده این فیلم هم شرایط من همینگونه بود. بیشترین چیزی که از داستان فیلم می‌توان گفت ملهم از واقعیت است شخصیت مصطفی (با بازی هادی حجازی‌فر) بود. این کاراکتر ریشه‌هایی در واقعیت دارد اما کلیت داستان فیلم زاییده ذهن بنده است. گوشه‌هایی از نقطه آغاز روایت که البته در مسیر تغییرات فیلم برای نهایی شدن آن‌ها هم تغییر کردند، تا حدودی مطابق واقعیت بود.

کارگردان «منطقه پرواز ممنوع» درباره دلیل رونمایی فیلم در بخش «بازار» جشنواره جهانی و عدم ارائه آن به بخش ملی و یا جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: برای بخش ملی جشنواره فجر نا نسخه فاین کات بدون صداگذاری را رساندیم و هیأت انتخاب هم فیلم را دید اما اعلام کردند که در فهرست نهایی بخش نگاه نو رتبه هفدهم را کسب کرد و موفق به ورود به جشنواره نشد. امیدواریم در جشنواره فیلم‌های کودکان هم اتفاق خوبی برای فیلم بیفتد تا به‌واسطه آن بتوانیم اکران خوبی برای فیلم داشته باشیم.

داسارگر تأکید کرد: جشنواره‌ها اساساً از این زاویه اهمیت دارند که بتوانند به اکران مناسب یک فیلم کمک کنند و اینگونه نیست که فی‌نفسه حضور در جشنواره ارزشی داشته باشد. امیدوارم این اتفاق برای «منطقه پرواز ممنوع» رخ بدهد و بتوانیم سد و تابوی مرسوم در مسیر اکران فیلم‌هایی از این دست شکسته شود.

وی در توضیح بیشتر نگاهش درباره تابو بودن اکران فیلم‌های مشابه «منطقه پرواز ممنوع» گفت: بالاخره این فیلم هم فیلم نوجوان است و هم بازیگر ستاره و چهره ندارد. مخاطبان سینمای ایران هم که عادت دارند برای انتخاب و تماشای یک فیلم قبل از هر چیز سردر و پوستر فیلم را می‌بینند تا بفهمند چه بازیگری در آن حضور دارد. وقتی ژانر فیلم به سمت سینمای کودک و یا جنگ برود، حتماً این شرایط برایش دشوارتر هم می‌شود. این تابو را باید بشکنیم و در سال‌های اخیر نمونه‌های موفقی داشته‌ایم که من را به این تابوشکنی امیدوار می‌کند.

کارگردان «منطقه پرواز ممنوع» در پایان درباره حضور هادی حجازی‌فر در این فیلم هم گفت: خدا را شکر می‌کنم که هادی حجازی‌فر در این فیلم حضور داشت و فکر می‌کنم در اکران هم به فیلم کمک می‌کند اما کار کردن با او واقعاً کار سختی بود.