معرفی فیلم های ششمین روز نهمین جشنواره عمار

دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، اسامی آثار منتخبی که قرار است در ششمین روز این رویداد سینمایی در سینمافلسطین اکران شوند را اعلام کرد.

به گزارش «عمار فیلم»، دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، اسامی آثار منتخبی که قرار است در ششمین روز این رویداد سینمایی در سینمافلسطین اکران شوند را اعلام کرد.

بنابراین گزارش، در ششمین روز از اکران‌های مرکزی نهمین جشنواره عمار در سینمافلسطین که از ساعت ۱۰:۳۰ صبح با سانس ویژه کودک و نوجوان آغاز و تا ۲۲:۳۰ ادامه می‌یابد، «آخرین فصل زندگی»، «زینب»، «ابوضرغام»، «راه طی شده» و «قله های برفی» از جمله آثاری هستند که به نمایش در می‌آیند.

بنابرین گزارش آثار منتخب نهمین جشنواره عمار به شرح ذیل است.

مستند «آخرین فصل زندگی» سانس ۲ سالن ۱

«علیرضا بافنده» ملقب به «حامد»، از اعضای واحد فرهنگی لشگر «فاطمیون» در سوریه است که مداحی و روضه خوانی او سهم بزرگی در رشد معنوی رزمندگان مقاومت دارد. این اثر، حضور او در واحد تفحص شهدا، آموزش به نیروهای تازه وارد لشگر، مداحی در هیئت رزمندگان فاطمیون و شب عملیات را به تصویر می کشد. عشق و ارادت حامد به اهل بیت(ع)، شادابی و نشاط او در مناطق جنگی، از ویژگی های بارز این شهید مدافع حرم است که به وضوح می توان در فیلم مشاهده کرد. این مستند به کارگردانی «ساسان فلاح فر» ساخته شده است.

مستند «زینب» سانس ۳ سالن ۱ 

«زینب حسین طحان»، یکی از زنان شهر «فوعه» در سوریه است. شبی که تعدادی از خویشاوندانش مهمان او هستند، موشکی از طرف داعش به منزل وی اصابت می کند که تعدادی به شهادت می رسند و زینب و عده ای دیگر مجروح می شوند. پس از این ماجرا، او به «حلب» م یآید و در بیمارستانی که زنان و کودکان در آن بستری هستند، فعالیت دارد. اثر، سختی از دست دادن عزیزان، جنگ زدگی، مجروحیت و مظلومیت بیماران را روایت می کند و روحیۀ جهادی زینب را برای درمان آنها نشان می دهد. این مستند به کارگردانی «محمدمهدی بهرامی نژاد» ساخته شده است.

مستند «ابوضرغام» سانس ۴ سالن ۱

«ابوضرغام »، یکی از فرماندهان عملیات آزادسازی موصل است که در جنگ، همیشه جلوتر از سربازان خویش حرکت می کند و حتی در زمان نیاز، خود «آرپ یجی» به دست می گیرد و با دشمن رو به رو می شود. او که سابقۀ حضور در دفاع مقدس، سپاه «بدر» و مقابله با ارتش بعث را دارد، بعدها در سوریه مقابل داعش می ایستد و آ نچه در مستند روایت می شود، یکی از هزار گوشۀ زندگی جهادی «حیدریوسف عبدالله مطوری»، با نام مستعار ابوضرغام است. این مستند به کارگردانی «وحید فراهانی» ساخته شده است.

مستند «جان» سانس ۴ سالن ۱

اوایل شهریورماه ۱۳۹۶ ، قرار است تا تبادل پیکر شهید «محسن حججی» میان نیروهای مقاومت و داعش انجام شود. تکفیری ها شرط تبادل را عدم فیلم برداری اعام می کنند و در نهایت، در ساعت های ابتدایی روز عرفه، پیکر تحویل گرفته می شود اما به دلیل ناقص بودن آن، عملیات شناسایی و آزمایش «د یِا نِای» زمان می َبرَد. مستند، با هنرمندان، شاعران و چهره های رسانه ای گفتگو می کند و نظرات آنها را دربارۀ نگاه نافذ حججی در لحظات قبل از شهادت، چرایی جاودانه شدن و علت حضور او در سوریه را جویا می شود. این مستند به کارگردانی «امیر حسین نوروزی» ساخته شده است.

مستند «راه طی شده» سانس ۵ سالن ۱

«مهدی بازرگان»، تعلیمات دینی و تفسیر قرآن را نزد «ابوالحسن فروغی» که از اعضای فراماسونری در ایران است، می آموزد. او سعی دارد تا احکام اسامی را به جای استفاده از فقه، کلام و منطق، با علم و تجربه اثبات کند که در این زمینه منحرف می شود. تعدادی از شاگردان بازرگان که تحت تأثیر کتاب «راه ط یشدۀ» او هستند، «سازمان مجاهدین خلق» را با حمایت وی تأسیس می کنند و پس از آن، قدم در وادی مارکسیسم و جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسامی می گذارند درحالی که بازرگان همچنان حامی آنها است. این مستند به کارگردانی «علی ملاقلی پور» ساخته شده است.

مستند «قله های برفی» سانس ۶ سالن ۱

سا لها پیش از ظهور داعش، سید «حسن نصرالله»، خطر به وجودآمدن آن را گوشزد می کند. «میشل عون»، یکی از سران مسیحی لبنان نیز با هوشیاری این خطر را تذکر می دهد و تأ کید دارد که کنار مقاومت می ایستد. زمانی که تکفیری ها در سوریه اعام موجودیت می کنند، لبنانی ها از شیعه و سنی، تحلیل درستی از ماجرا دارند و با حفظ وحدت و تقدیم شهدای بسیار، مانع حضور و تأثیرگذاری داعش در این کشور می شوند. اثر، روایتی از حضور «حز بالله» در سوریه، چگونگی و کیفیت این حضور است. این مستند به کارگردانی «ناصر نادری» ساخته شده است.

فیلم داستانی «جان لیلی» سانس ۷ سالن ۱

«ننه آقا»، پیرزن مهربان و دوست داشتنی است که محبوبیت زیادی در بین اهالی روستا دارد و مدتی می شود که از «یحیی»، تنها پسر مرزبان خود، خبری ندارد. در این شرایط، همرزم یحیی خبر می آورد که او شهید شده و پیکرش در دست اشرار مانده است. اهالی می کوشند مانع رسیدن این خبر به ننه آقا شوند، زیرا معتقدند پیرزن که در جوانی شوهر خود را در دفاع مقدس از دست داده است، توان تحمل این غم را ندارد اما قصه، مسیر جدیدی پیدا می کند. این فیلم داستانی به کارگردانی «کرامت پورشهسواری» ساخته شده است.

مستند «ربای» سانس ۲ سالن ۲

خاخام «دیوید وایس»، متولد نیویورک است. او به کنفرانس بین المللی «افق نو» در مشهد می آید و اعتقاد دارد که در این کنفرانس، افرادی حاضر می شوند که می خواهند جهان را به مسیر درست برگردانند. وی جزو گروه یهودی های ضدصهیونیست آمریکاست و هزینه های مختلفی بابت این اعتراض می پردازد و تاش می کند به مخاطب بگوید، یهود یک دین الهی است ولی صهیونیسم یک جنبش سیاسی و این دو از هم جدا هستند. این مستند به کارگردانی «مجتبی خیاط احسانی» ساخته شده است.

پویانمایی «مشهد دوست داشتنی» سانس ۴ سالن ۲

عد های سودجو، سعی دارند تا با سوءاستفاده از موقعیت مذهبی مشهد، آن را به محلی برای تجارت خود تبدیل کنند. «علیرضا »، مهندس معماری که از خطرات این عده آگاه است، می کوشد مانع این کار شود تا به این ترتیب، هویت فرهنگی و معماری مشهد را حفظ کند. در روز ازدواج علیرضا با دخترعمویش «نرگس»، او باید در جلسه ای طرح خود را ارائه دهد و رضایت مسئولان را بگیرد تا پیروز میدان باشد. اثر، روایتی از تاریخ و فرهنگ مشهد در بستر این ماجرا دارد. این پویانمایی به کارگردانی «محمود سلطان پور» ساخته شده است.

مستند «فرزند امام» سانس ۶ سالن ۲

پس از استقلال پاکستان در دهۀ ۲۰ شمسی، نهضت «جعفریه» متعلق به شیعیان این کشور توسط «شیخ مفتی جعفر حسین» شکل می گیرد و پس از او، «علامه سیدعارف حسینی» که از اهالی شهر «پاراچنار» است، رئیس نهضت می شود. سید عارف در دوران تحصیل خود در «نجف»، تحت تأثیر افکار امام خمینی(ره) قرار می گیرد و پس از پیروزی انقلاب اسامی، نمایندۀ ایشان در این کشور می شود و در نهایت مردادماه ۱۳۷۴ توسط افراد ناشناس به شهادت می رسد. مستند، فعالیت های علامه را در پاکستان نشان می دهد. این مستند به کارگردانی «سیدمحتشم علی نقوی» ساخته شده است.

مستند «آقاسعید» سانس ۴ سالن ۳

بعد از وقوع زلزله کرمانشاه در آذرماه ۱۳۹۶، قرارگاه جهادی حاج «احمد متوسلیان» وارد عمل می شود و با مسئولیت حاج «سعید قاسمی»، خانه هایی زیبا با سازه هایی خاص را در مدت ۲۷ روز می سازد و تحویل زلزله زدگان می دهد. مستند با محوریت حاج سعید، کمبودهای مردم آسیب دیدۀ کرمانشاه و محرومیت های این منطقه را بعد از زلزله به تصویر می کشد و فعالیت های عمرانی این قرارگاه را روایت می کند. این مستند به کارگردانی «محمد جواد رئیسی» ساخته شده است.

مستند «آینه های شکسته» سانس ۳ سالن ۳

«حسن محمدبیگی» و «حیدر بنائی»، دو تن از اعضای کمیتۀ انقاب اسامی در اوایل دهۀ ۶۰ هستند که توسط گروهک «منافقین» ترور می شوند. حسن به شهادت می رسد و حیدر از ناحیۀ نخاع آسیب می بیند. اثر، داستان زندگی این دو، جنایات منافقین در قبال مردم عادی و نحوۀ ترورشان را از طریق مصاحبه با آقای بنائی و خانم «اکرم رحمانی»، همسر شهید محمدبیگی به تصویر می کشد. این مستند به کارگردانی «عبدالعلی مکرمی» ساخته شده است.