مشکل اصلی در سوریه نبود چشم انداز معین فرهنگی است/ فعالیت ایران در حوزه اقتصادی سوریه ضعیف است

عباسی، مستند ساز و فعال جهادالبناء لاذقیه گفت: متاسفانه حضور اقتصادی ما در سوریه ضعیف است و در صورتی که اروپایی ها برای افتتاح یک خط تولید محصول خود در حد سفیر برای آن حضور پیدا می کند.

به گزارش «عمار فیلم»، هفتمین نشست روز گذشته ۲۵ شهریورماه با حضور فرهاد عباسی، مستند ساز و فعال جهادالبناء لاذقیه برگزار شد.

در بخش ابتدایی مراسم عباسی، مستند ساز و فعال جهادالبناء لاذقیه گفت: جهت مستند سازی در سوریه حضور پیدا کردیم، در این مدت در شهرهای مختلف سوریه بودیم اما بیشتر در شهر لاذقیه فعالیت داشتیم.

وی افزود: با توجه به شرایط این شهر  کارهای فرهنگی در آنجا خیلی سخت بود و تا امروز به یک بن‌بست رسیده است. شرایط فرهنگی لاذقیه با حلب بسیار متفاوت است متأسفانه در طول ۸ سال گذشته شناسایی خوبی صورت نگرفت.

وی درباره برخی از فعالیت های فرهنگی عنوان کرد: یکی از فعالیت های فرهنگی ما تاسیس یک کارگاه خیاطی برای خانواده شهدا و جنگ زده ها بود که  در این مدت ۸۰ نفر آموزش دیدند و در بازه های زمانی مختلف از ۲۵ تا ۵۰ نفر مشغول به کار بودند این کار تجربه خوبی بود. البته در این مدت سرکشی از خانواده ایتام و دیدار با خانواده شهدا بخشی دیگری از فعالیت‌های ما را در بر می گرفت.

در سوریه مشکل اصلی نبود یک چشم انداز مشخص و معین در حوزه فرهنگی است

عباسی اظهار کرد: در سوریه مشکل اصلی ما نبود یک چشم انداز مشخص و معین در حوزه فرهنگی است، این عدم ترسیم چشم انداز ناشی ازاین بود که گروه ها به شکل پیوسته در حال جابجایی بودند و آسیب جدی به حوزه فرهنگی وارد شد.

وی ادامه داد: مجموعه‌هایی که مسئولان و فرمانده آن تغییر می کردند تازه به دنبال یک نقشه راه بودند تا دوباره  مطالعات اولیه را برای نقشه را انجام دهد و تا همین امروز اگر قدمی در حوزه فرهنگی انجام شده باشد شما دیده اید ما هم دیده ایم ! متاسفانه هیچ حرکتی انجام نشده و نبود این چشم انداز باعث شد به صورت جزیره ای در سوریه کار کنند و موفقیتی حاصل نشود.

این مستند ساز با اشاره به نبود ستاد مشخص برای پالایش اطلاعات توضیح داد: یک ستاد وجود ندارد که بعد از هشت و نیم سال این اطلاعات را اجرایی کند و آنها را تبدیل به یک دستور عمل کند تا افرادی جدیدی که وارد کار می‌شود از آن استفاده کنند.

 

فعالیت ایران در حوزه اقتصادی در سوریه ضعیف است

وی با اشاره به عملکرد ضعیف ایران در حوزه اقتصادی بیان کرد: انقلاب فرهنگی بسیار سخت است و امروز دشمن از بستر فرهنگی نفوذ نمی کند بلکه از طریق حوزه  اقتصادی و خدمات وارد می شود بعد از آزادسازی در سوریه شاهد محصولات  سعودی، ترکیه، اردنی، قطری بودیم و از لحاظ اقتصادی بهره مند شدند اما متاسفانه حضور اقتصادی ما در سوریه ضعیف است و در صورتی که اروپایی ها برای افتتاح یک خط تولید محصول خود  در حد سفیر برای آن حضور پیدا می کند، اما نیروهای نظامی ما در آنجا این فرصت را ایجاد نکردند که نیروهای اقتصادی وارد شود اگر ما بر سر سفره سوریه باشیم و کالاهای ما دربازارسوریه راه پیدا کند در کنار این بخش می توانیم تعامل فرهنگی خود را بالا ببریم.

وی افزود: در مقابل، روسیه خیلی هوشمندانه در منطقه حضور پیدا کرد و در حوزه بازسازی حضور پیدا کرد و از بخش خصوصی حمایت می کند تاجران روسیه به راحتی وارد سوریه شده اند البته زمانی که با معاون وزارت مسکن سوریه جلسه‌ای داشتیم از علاقه خود به حضور ایرانیان داشت سخن گفت اما خودش هم اعلام کرد که شما متاسفانه حضور مستمر ندارید و روسیه فعالیت بیشتری دارد.

این مستند ساز اظهار کرد: یک بستر اقتصادی بسیار مناسب در سوریه و عراق وجود دارد اما هیچ کاری صورت نمی گیرد، زمانی که فرمانده میدان نظامی باشد و نظامی تصمیم فرهنگی بگیرد و این تصمیم را ابلاغ کند و خودش اجرایی کند و نظارت داشته باشد باعث می شود عقب بمانیم.

چرا حلب را آزاد کردیم

وی افزود: اگر قرار است حلب را آزاد کنیم ودر حلب نمانیم  پس چرا حلب را آزاد کردیم، البته در کنار این اتفاق نام مجموعه هایی که در ایران خدمت می کند را روی دیوارهای سوریه مشاهده می کنیم. اما اتفاق خاصی را از همین مجموعه ها شاهد نیستیم.

عباسی فعال جهادالبناء لاذقیه  عنوان کرد: در سوریه در ۷۴ درصد سنی ، ۱۲ درصد علوی، یک درصد شیعه و ۱۰ درصد مسیحی و باقی سایر گروه‌ها هستند و ما برای همین یک درصد خودمان چه کار کردیم؛ حدود ۲۴ هزار نفر بعد از سقوط شهر شیعه نشین سوریه در شهرهای مختلف اسکان پیدا کردند، چرا ما نتوانستیم یک کار کارشناسی از قبل داشته باشیم تا آنها در یک شهر ساکن شوند تا با مشکلات روبرو نشوند چراکه به خاطر نبود این چشم‌انداز آنها حتی از لحاظ پوشش تغییر کردند دختر شهیدی را می‌شناسم که سیگار می‌کشد و تمایل به بی حجابی دارد.

وی ادامه داد: دولت سوریه مسیحیان را تقویت می‌کند و برای انجام امور عبادی و اقدامات فرهنگی خود آزاد هستند و هیچ مشکلی ندارم اما شیعیان بخواهند کاری انجام دهند از طرف سوری‌ها و ما هم دچار مشکل است چراکه آنها را خط‌شکن کردیم از شیعیان شهید گرفتیم و بعد از اینکه اوضاع بهتر شد همه را در امور خدماتی فعال کردیم و این پرونده تا امروز هیچ متولی و چشم‌اندازی ندارد برای ۵۰ سال آینده برنامه‌ای برای آنها نداریم.

عباسی با اشاره به زبان فارسی توضیح داد: یکی از حوزه هایی که می توانیم اقدام عملی انجام دهیم زبان فارسی است، امروز روسیه  در تمام شهرهای سوریه مرکز آموزش روسی دارد و نسل بعدی که می خواهد تربیت شود  در روسیه یا ایران می‌آید و این موضوع از طرف روسیه پررنگ تر است چراکه  من جایی ندیدم که روس ها کلاس نداشته باشند حتی میدان دوستی روسیه و سوریه در کشور سوریه وجود دارد.

وی افزود: بسترهای مهم تعامل فرهنگی همان زبان است اگر زبان فارسی را گسترش دهیم ،فرهنگ ایرانی و مذهب تشیع را گسترش می دهیم که این موضوع را در این سال ها شاهد بودیم.

مستند ایرانی از تلویزیون سوریه  پخش نشد

عباسی با اشاره به از بین رفتن تاریخ شفاهی اظهار کرد: تاریخ شفاهی سوریه دارد از بین می‌رود و می توانیم درباره چگونگی پیدایش داعش و حضور چندساله آن مستندهای خوبی داشته باشیم، اما در این سال ها مستند ایرانی نداریم که از تلویزیون سوریه پخش شود. علاوه بر اینکه از جهات بالادستی دستور داشتیم، که برای سوریه کاری انجام دهید که مخاطب سوری اقدامات جمهوری اسلامی را مشاهده کند. اما مستندی در این خصوص نداریم اما فقط در حوزه مدافعان‌حرم مستند هایی ساخته شد و این حوزه هم  ضعیف است چرا که بعد از هشت و نیم سال برای حضور این در سوریه شبهه وجود دارد که ایرانی ها در سوریه چکار می‌کنند؟.

وی ادامه داد: در یکی از دیدارها سید حسن نصرالله فرموده بود که مشکل شما در ایران مشکل چیست ما بعد از اینکه از ما سوال «چرا حزب الله در سوریه است؟» پرسیده شد یک سخنرانی انجام دادیم و مسئله را حل کردیم اگر کسی ایراد می گیرد العربیه و الجزیره است و مردم عادی توجیه شده‌اند اما این نشان می‌دهد که کار رسانه‌ای ما مشکل دارد.

فاتح جنگ که بود؟

عباسی با اشاره به فعالیت روسیه اظهار کرد: روسیه جای ما را در سوریه گرفته است زمانی که در خیابان های روسیه حرکت می کنید  تابلوهای بزرگ پوتین کنار بشار اسد را می‌بینید پرچم های بزرگ برافراشته روسیه را در کشور سوریه شاهد هستیم تنها پرچمی که از ایران در سوریه است همان پرچمی است که ما در لاذقیه زدیم  در کنار این موضوع در این سال ها ما حق نداشتیم با لباس‌های نظامی در سطح شهر باشیم اما در یک سال اخیر گذشته روس ها با لباس نظامی در سطح شهر می رود و این سوال پیش می آید که فاتح جنگ که بود؟

وی افزود: این روزها روس ها در حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) تردد می کنند و بعد از ۸ سال از منطقه علوی نشین و سنی نشین خارج شدند و وارد مناطق شیعه نشین شدند؛ نمی گویم روس ها دشمن هستند اما حداقل رقیب به حساب می آید اگر جای خالی ببیند پر می کنند ما در سوریه کجا هستیم زمانی که غوطه شرقی سوریه آزاد شد روس ها با حضور در خط مقدم سلفی گرفتند و در رسانه ها پخش شد اگر ۱۰ سال دیگر درباره آزادی این منطقه صحبت شود به اسناد توجه می کنند و همان عکس‌ها سندی برای روسیه به حساب می آید.

عباسی اظهار کرد: ما به رقبا زمین را واگذار می‌کنیم اگر آمریکایی یا سعودی ها به سوریه برگردند تکلیف ما چه می شود تا چه زمانی باید با سیاست‌هایی کتمان خبری می‌خواهیم پیش برویم حتی  تا دو سال اول در خبرها داشتیم که سوریه در حال پیشروی است و هیچ وقت خبر سقوط از سوریه نداشتیم همیشه کتمان کردیم.

وی با اشاره به نبود یک مستند ساز بحران در منطقه توضیح داد: از ( اسفند ۸۹ تا امروز در سوریه)، از (خرداد ۹۳ تا آذر ۹۳ در عراق) ، از ( ۹۴ تا امروز در یمن) در منطقه درگیر هستیم اما چند مستند ساز بحران داشتیم، این دوستانی که ۶ سال در سوریه را بستند و اجازه ندادن کسی وارد شود امروز باید پاسخگو باشند، آنها همان هایی هستند که اقتصاد و فرهنگ ما را دچار مشکل کردند. ما می توانیم در سوریه در حوزه فرهنگ و اقتصاد موفق باشیم و از لحاظ رسانه‌ای کارهای خوبی انجام دهیم هنوز برخی از مسئولان توجیه نیستند که باید درمنطقه حضور فعال داشته باشیم، نیروهای ما در سوریه هستند پشتیبانی نظامی خوبی برای اقدامات فرهنگی، اقتصادی و خدمات اجتماعی ندارند و باید عملکرد خود را  تغییر بدهند و باید پاسخگو باشند.