مستند معمای سی-۱۳۰ رونمایی می‌شود

مستند معمای سی-۱۳۰ که به سقوط مشکوک هواپیمای امرای ارتش و سپاه در ۷ مهرماه 1360 می‌پردازد فردا در خبرگزاری فارس رونمایی می‌شود.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری فارس، مستند معمای سی-۱۳۰ با حضور کاپیتان علی صولتی، سرتیپ مصطفی توتیایی، سرهنگ دوم محمد علی شریف النسب، سید ناصر نامجو ( فرزند شهید نامجو)، علی فکوری فرزند شهید جواد فکوری به همراه عوامل سازنده فیلم سه شنبه ۲۵ مهر ماه ساعت ۱۵ در خبرگزاری فارس رونمایی می‌شود.

بنابراین گزارش، غروب هفتم مهرماه ۱۳۶۰ هواپیمایی نظامی با مسافرانی سرشناس در اطراف تهران سقوط کرد. اگرچه به دلیل اهمیت برخی از مسافران این پرواز، تا چند روز اخبار آن در رسانه های کشور منتشر می شد و مقامات مسئول درباره شهادت آن جمع ابراز تاسف می کردند، اما حقیقت این بود که این فاجعه، بسیاری از معادلات سیاسی و نظامی کشور را تغییر داد.

سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش با شماره پرواز ۵۰۵ در منطقه کهریزک تهران که منجر به شهادت افرادی چون ولی الله فلاحی، یوسف کلاهدوز، محمد جهان آرا، جواد فکوری و سید موسی نامجو شد و عملا معادلات جنگ ایران و عراق را تغییر داد، فتح خرمشهر به ۸ ماه بعد از آن موکول شد و عملا جنگ بیش از ۷ سال دیگر ادامه یافت و سازمان رزم ارتش و سپاه ضربه سنگینی را متحمل شد.