فردا از شبکه مستند؛

مستند جدید «مشتی اسماعیل» اکران می‌شود

یازدهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «راه دل» ساخته مهدی زمان‌پور کیاسری بر روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

به گزارش «عمار فیلم»، در این قسمت و پس از پخش مستند، وحید چاووش، مستندساز با سابقه کشور که مستندهای زیادی را با موضوع پیاده‌روی اربعین ساخته است، مهمان برنامه خواهد بود و با موضوع ساخت مستند از پیاده‌روی زائران امام حسین (علیه‌السلام) در ایام اربعین، سخن می‌گوید. هم‌چنین، محمد تقی فهیم و آرش خوشخو به نقد و بررسی فرمی این اثر مستند خواهند پرداخت.

مستند «راه دل» روایت سفر پیاده‌روی کربلا مشتی اسماعیل است. در این مستند علاوه بر نمایش حال و هوای معنوی پیاده‌روی زائران اباعبدالله از نجف تا کربلا در ایام اربعین حسینی، سفر مشتی اسماعیل به همراه دوست همیشگی‌اش نصیر به سوی کربلا و زیارت امام حسین (علیه‌السلام) در اربعین حسینی به تصویر کشیده می‌شود.

مشتی اسماعیل پیرمرد زحمت‌کش و روشن‌دل کیاسری است که علی‌رغم این نابینایی که شاید محدودیت به حساب بیاید، نه‌تنها کارها و امور شخصی خود را انجام می‌دهد بلکه‌ از عهده کارهایی برمی‌آید که حتی افراد سالم هم از انجام آن عاجز هستند. او از درخت بالا می‌رود و گردو می‌چیند، تمام مراحل آماده سازی زمینش برای کاشت برنج را خودش انجام می‌دهد، راه آبی را که دارد هرز می‌رود را فقط با حس شنوایی و لامسه می‌بندد و شاید اگر ندانیم که او نابیناست اصلا این موضوع را باور نکنیم.

او اکنون بر سر دوراهی عمل چشم و بینا شدن، و رفتن به سفر پیاده روی اربعین که با زمان عمل چشم مقارن شده، گرفتار شده است. او برخلاف همسرش که اصرار دارد چشمش را عمل کند، با دوست و همراه همیشگی اش نصیر، پای در سفر پیاده روی اربعین می‌گذارد. مشتی اسماعیل در این سفر رفته رفته چشم دل باز می کند و نصیر پای در راه دل می‌گذارد تا این سفرروحانی، تاثیری هر چند کوچک بر آینده هر دو آنها بگذارد. این مستند به کارگردانی مهدی زمان‌پور کیاسری و تهیه‌کنندگی مرکز مستند سوره تولید شده است.

برنامه به اضافه مستند با اجرای علی صدری نیا، تهیه کنندگی سید محمدحسین میری و کارگردانی محمدرضا رضاییان سه‌شنبه ۱۶ آبان ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد. بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ساعت ۹ و جمعه ۱۹ آبان ماه ساعت ۱۳:۳۰ است.