محمدحسن یادگاری؛

مدلینگ‌ها در «بهت میاد» از سابقه مد و آرایش در ایران می‌گویند/بازخوانی فتنه ۸۸ در «فوتبال علیه دشمن»

محمدحسن یادگاری با اشاره به پایان تدوین مستند «بهت میاد» گفت: این اثر، به مقلد بودن ما در مسئله مد، پوشش و آرایش می‌پردازد و مخاطبان اصلی آن هم بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدحسن یادگاری مستندساز در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا درباره موضوع مستند «بهت میاد» صحبت کرد. او گفت: این مستند در مورد تاریخ مد، پوشش و آرایش است که در کنار آن به مسائل مد روز و زیبایی جامعه نیز می‌پردازد.

وی افزود: در ساخت این مستند مصاحبه‌های متعددی با افرادی که هم خاطرات تاریخی در این حوزه داشتند و هم آنهایی که مسئله مد و حجاب و آرایش یکی از مسائل اصلی آنها بود انجام شده است. ازجمله این افراد می توان به آرایشگرهای خانم، مدلینگ‌ها، پزشکان جراحی زیبایی و معلمان ورزشی که تمرین‌های لاغری می‌دهند، اشاره کرد.

این مستندساز ادامه داد: «بهت میاد» به موضوع مقلد و نه مولد بودن ما در تاریخ مد و پوشش اشاره دارد. ما در جریان تحقیق و پژوهش برای ساخت مستند به این موضوع رسیدیم و خط سوژه را پی گرفتیم تا در نهایت فیلم را ساختیم.

یادگاری خاطرنشان کرد: در هر دوره‌ای رسانه‌ها، عوامل اجتماعی مختلف، سیاست‌ها و قوانین در تغییر مد و حجاب مردم کشور، اثرگذار بودند. بر همین اساس، ایرانیان در دوره های زمانی صفویه و قبل‌تر از آن زمانی به وجود آورنده مد و زیبایی در جهان بودند اما بعد از دوران قاجار به مقلد در صنعت مد و حجاب تبدیل شدند.

وی اضافه کرد: در ساخت این مستند دوربین فیلمساز به جاهایی رفته که تا به حال هیچ دوربینی به این مکان ها وارد نشده است. در مستند «بهت میاد» با افرادی صحبت شده که تا به امروز امکان گفت‌وگو با آنها وجود نداشته است.

این مستندساز یادآور شد: مخاطبان اصلی مستند «بهت میاد» خانم‌ها و دختران دبیرستانی هستند. بر اساس خط داستانی این مستند اگر بدانیم چه ظاهری برای چه قشری مناسب است و چه کارکردی هم دارد به هر طریقی تن به هرگونه مد یا پوششی نمی دهیم.

یادگاری توضیح داد: مد در طول سالیان مختلف در صورت، لباس و حتی مدل موی مردم رخ می دهد و در ایران با توجه به اینکه در فضایی اسلامی قرار داریم مقداری هنجارها بر روی آن اثر گذار است و به دو دسته خوب و بد تقسیم می شود. در این مستند با چند آرایشگر زمان شاه هم گفت‌وگو کرده‌ایم. یکی از آنها توضیح می‌دهد که چگونه مدل موی یکی از خوانندگان زن محبوب دختران جوان ایرانی می‌شود.

وی تصریح کرد: تولید مستند «بهت میاد» شهریورماه سال قبل آغاز شد و به دلیل اینکه سوژه های خاصی را در اختیار داشتیم، هماهنگی های لازم و انجام مصاحبه در موقعیت های مورد نیاز زمان فراوانی را از ما گرفت. با توجه به این موضوع کار فیلمبرداری این مستند شش ماه طول کشید و تدوین آن نیز اخیرا به پایان رسید.

این مستندساز ادامه داد: «بهت میاد» در زمان ۶۰ دقیقه، با حمایت حوزه هنری و به تهیه کنندگی یوسف نادری‌منش ساخته شده است.

یادگاری اظهار کرد: این مستند، دو بخش دارد که در قستمی از آن، به روایت تاریخی موضوع مد و لباس و دیگر قسمت آن، به رویدادهای کنونی این حوزه و آنچه که اطراف‌مان رخ می‌دهند، پرداختیم.

وی متذکر شد: متاسفانه از ساخت چنین مستندهای جنجالی حمایت‌های مالی مناسب و شایسته‌ای نمی‌شود. البته رسالت ما فیلمسازان کارکردن در این زمینه ها است اما به هر قیمتی هم نمی توان به فعالیت پرداخت.

این مستندساز با اشاره به ساخته دیگر خود گفت: اثر دیگر من مستند «فوتبال علیه دشمن» است که پروژه‌ای پژوهشی و راوی محور محسوب می‌شود. این کار، مستندی آرشیوی است که در آن، تاریخ فوتبال را از منظر اجتماعی و سیاسی مورد بررسی قرار دادیم.

یادگاری افزود: در مستند «فوتبال علیه دشمن» رشته فوتبال را از زمان قاجار به عنوان نخستین روزی که تعامل ایرانیان با این ورزش آغاز شد تا زمان فعلی نه به عنوان تفریح و سرگرمی بلکه به عنوان نمودی از هویت جمعی ایرانیان نشان داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیق هایی که تا امروز انجام دادیم فوتبال را آئینه تمام نمای جامعه می‌دانم که هم جامعه را در درون خود بروز می‌دهد و هم خودش نمودی از جامعه است.

این مستندساز در پایان تصریح کرد: مستند «فوتبال علیه دشمن» نمودهای وقایعی چون کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲، سیاست گذاری‌های رضا شاه، انقلاب، جنگ، کوی دانشگاه و حتی فتنه ۸۸ در فوتبال را مورد بررسی قرار داده است و نکته مهم اینکه با سند درباره آن صحبت می‌شود.