لغو نمایش «دریابست» در بندرعباس به دلیل کارشکنی اداره ارشاد/حوزه علمیه؛ میزبان مستند شد

مستند «دریابست» که به ماجرای حضور کشتی‌های چینی در خلیج فارس و دریای عمان می‌پردازد و قرار بود با حضور عوامل و رسانه‌ها در سینما ستاره بندرعباس رونمایی شد، به دلیل همکاری‌نکردن اداره ارشاد لغو شد.

به گزارش «عمار فیلم»، محمود شهبازی کارگردان مستند جنجالی «دریابست» با اشاره به لغو برنامه اکران و رونمایی این مستند گفت: در ابتدا قرار بود این مستند روز شنبه در سالن سینمای «ستاره جنوب» بندرعباس اکران و رونمایی شود اما متاسفانه این برنامه توسط اداره کل ارشاد اسلامی استان لغو شد.

وی افزود: پیگیر دریافت مجوز لازم برای برگزاری این برنامه شدیم که متاسفانه این مجوز را برای ما صادر نکردند. با توجه به این شرایط دوستان ما در سازمان اوج پیگیری‌های لازم برای اکران آن را انجام دادند تا به هر صورتی شده زمینه نمایش مستند «دریابست» فراهم شود.

این کارگردان ادامه داد: یکی از دلایل و بهانه‌های اداره کل ارشاد اسلامی بندرعباس برای لغو برنامه اکران و رونمایی مستند «دریابست» این بود به دلیل اینکه شورای بازبینی سینما باید برای این قبیل آثار مجوز نمایش صادر کند و این جریان یک فرآیند خاصی دارد، این فیلم مجوز لازم برای نمایش را ندارد. این در حالی است که قرار بود تا در این برنامه فقط عوامل فیلم و اهالی رسانه ها حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: مسئولان ارشاد استان به ما اعلام کردند به دلیل اینکه قرار است این مستند در سالن سینما نمایش داده شود و مجوز لازم را برای این امر ندارد، اجازه اکران آن را صادر نمی‌کنند و بالتبع هیچ کدام از سالن‌های دولتی و خصوصی استان را که زیر نظر ارشاد است هم در اختیار شما قرار نمی‌دهیم.

این کارگردان یادآور شد: به دنبال لغو این برنامه در سالن سینمای ستاره جنوب بندرعباس و با همکاری دوستان و همکاران خود در سازمان اوج، برنامه اکران و رونمایی مستند «دریابست» را در حوزه علمیه خواهران بندرعباس برنامه‌ریزی کردیم که این برنامه امروز شنبه ۲۷ بهمن ماه ساعت ۱۸:۳۰ برگزار می‌شود.

شهبازی عنوان کرد: بعد از برگزاری برنامه اکران و رونمایی این مستند، بحث اکران های دانشگاهی آن را در دستور کار خود قرار می‌دهیم. خوشبختانه تا امروز مردم و دانشجویان به صورت خودجوش پیگیر نمایش مستند «دریابست» دردانشگاه‌ها شده‌اند.

مستند «دریابست» به ماجرای حضور کشتی‌های چینی در خلیج فارس و دریای عمان می پردازد که باعث ایجاد مشکلات و مسائل فراوانی برای صیادان بومی شده است. پخش بخش‌هایی از این مستند در صحن مجلس شورای اسلامی، موجب شد وزیر جهاد کشاورزی، از مجلس، کارت زرد بگیرد، همچنین در روزهای اخیر نیز به دلیل گسترش انتقادات درباره حضور کشتی های صیادی چینی، رئیس سازمان شیلات کشور نیز برکنار شد.

گفتنی است، مستند «دریابست» در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار موفق به کسب فانوس بخش نقد درون گفتمانی از هیات داوران این بخش شده است.