دبیر اجرایی جشنواره عمار در گفتگو با قدس

قصه های مردمی در جشنواره مردمی

منفرد با تأکید بر اینکه تلاش ما این است که سینمای کشورمان به سینمای مسئله محور نزدیک شود گفت:رویکرد در فراخوان نهمین دوره جشنواره این بوده که کار به سمت مردمی‌تر شدن پیش برود و به مسائل مردم نزدیک شود

به گزارش عمارفیلم و به نقل از روزنامه قدس، دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، فراخوان نهمین دوره این رویداد سینمایی را با رویکردی مردمی‌تر نسبت به سال های گذشته در چهار بخش «فراخوان های مردمی»، «فراخوان معرفی سوژه و حمایت از تولید»، «بخش رقابتی» و «اکران های مردمی» اعلام کرد.
سید رسول منفرد، دبیر اجرایی جشنواره عمار یا بیان جزئیاتی از این دوره از جشنواره، مهم ترین تفاوت فراخوان جدید جشنواره عمار را نسبت به سال های گذشته، اتکای آن به فراخوان های مردمی دانسته و به خبرنگار ما می گوید: جشنواره از تمام مؤسسات، تشکلهای مردمی و افراد حقیقی دعوت کرده است موضوعات و دغدغه های مورد نظر خود را در حوزه تولید، در قالب فراخوان از سینماگران بخواهند و به فیلمسازانی که بهترین اثر را در این موضوعات تولید کرده اند هدیه ای مادی یا معنوی اختصاص دهند.
به گفته او، دبیرخانه جشنواره قصد دارد بتدریج فراخوان های دریافتی از مردم تا دی ماه را جایگزین فراخوان خود کند، اما در عین حال تعدادی از فراخوان های دریافتی تا امروز را نیز اعلام کرده است.
وی با بیان اینکه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه از جمله افرادی است که در بخش فراخوان های مردمی نهمین جشنواره عمار فراخوان داده است، خاطرنشان کرد: زکزاکی، جایزه ای با عنوان جایزه عثمان دن فودیو» برای بهترین اثر درباره «حرکت اسلامی در آفریقا، اعلام کرده است همچنین «حجت الاسلام آل هاشم، امام جمعه تبریز نیز برای بهترین اثر پیرامون سیره مردمی مدیران و نقد مسئولان، جایزه ای با عنوان شهید رجایی، فراخوان داده است.
lمتفرد با اشاره به سه جایزه با عنوان جایزه استقامت، توضیح داد: «سوران پیامی، قهرمان مستند «آفراندن» از مهاباد نیز برای سه اثر برتر با موضوع الگوهای موفق کارآفرینی، سه جایزه در نظر گرفته است، خانم چنور محمدی، قهرمان مستند «کرکم» از روستای جورآباد شهرستان روانسر هم فرد دیگری است که در بخش فراخوان های مردمی نهمین جشنواره عمار، اعلام کرده به بهترین اثر درباره بازنمایی امنیت در جامعه ایرانی، «جایزه کرکم» را اهدا می کند.

سوژه هایی برای حمایت از تولید
دبیر اجرایی جشنواره با توضیح بخش فراخوان معرفی سوژه و حمایت از تولید می افزاید: از تشکل ها و گروه های مردمی و افراد حقیقی خواسته شده، سوژه های پیشنهادی خود را برای تولید از طریق این جشنواره، به فیلمسازان معرفی کند و حتی به طور خاص، سینماگران مورد علاقه خود را به ساخت یک سوژه دعوت کنند.

او اضافه می کند: در بخش رقایتی این جشنواره نیز که شامل فیلم های سفارشی و فراخوان دبیرخانه می شود، فیلمسازان و متقاضیان تا ۲۰ آبان ماه فرصت دارند آثار خود را در بخش های فیلم»، «نقد، مقاله و پژوهش های سینمایی» و «فیلم ما، با مراجعه به تارنمای Ammarfilm.ir ثبت و حداکثر تا پنج روز پس از آن به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
منفرد با بیان اینکه همانند ادوار گذشته، دبیرخانه جشنواره عمار در فراخوان خود از علاقه مندان برای اکران مردمی آثار جشنواره دعوت کرده است تا با مراجعه به تارنمای جشنواره، نسبت به ثبت نام برای نمایش فیلم ها در شهر و روستای خود اقدام کنند، یادآور می شود. در سال های گذشته بیش از ۱۵ هزار نفر برای اکران های مردمی در شهرها و روستاهای مختلف کشور مشارکت کردند.
به گفته او، اکران های مردمی با اکران آثار منتخب جشنواره بزودی آغاز می شود و آثاری که تا اول آبان ماه به دبیرخانه برسند با نظر هیئت انتخاب، در اولین مرحله وارد شبکه اکران مردمی می شوند، آثار جدیدتری هم که به جشنواره برسند، در نوبت اکران های مردمی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه در برنامه مرکزی این جشنواره، متناسب با شرایط و آثار وسیله ممکن است که برخی موضوعات پررنگ‌تر و کمرنگ‌تر شود و در جلسات آینده اعلام خواهد شد.

نزدیک شدن به سینمای مسئله محور
منفرد با تأکید بر اینکه رویکرد در فراخوان نهمین دوره جشنواره این بوده که کار به سمت مردمی تر شدن پیش برود، می گوید: فراخوان این دوره متناسب با همین رویکرد، کمی تغییر پیدا کرده تا به مسائل مردم نزدیکتر شود، تلاش ما این است که سینمای کشورمان به سینمای مسئله محور نزدیک شود. او با اشاره به اضافه شدن دو بخش سوژه های مردمی و فراخوان های مردمی در این دوره از جشنواره خاطرنشان می کند: در سینمای ایران، سوژه دست کم گرفته می شود و سینماگران دنبال ایده خوب هستند در حالی که اگر سوژه ها برآمده از مشکلات و مسائل واقعی جامعه نباشد، سینما کمکی به جامعه نمی کند. بسیاری از اتفاقات مثبت و منفی در جامعه، فرصت حضور در آثار سینمایی را پیدا نمی کنند چون دغدغه سینماگران نیستند، ما در بخش فراخوان معرفی سوژه و حمایت از تولید» از مردم دعوت کردیم که قهرمانانشان را به فیلمسازان معرفی کنند و قرار است بر این مبنا بانک سوژهای تشکیل شود.

دبیر اجرایی جشنواره عمار درباره بخش جدید دوم این دوره که فراخوان های مردمی است، عنوان می کند: در جشنواره ها مرسوم است که دبیرخانه مرکزی با اعلام سوژه‌هایی به سینماگران برای تولید، سفارش می دهد از سوی دیگر تقاضا و خواسته مردم از سینماگران را هم شاخص فروش بلیت فیلم ها مشخص است که شاخص دقیقی نیست؛ زیرا معمولا بیشترین فروش فیلم ها مربوط به سینماهای تهران بویژه پردیس های شمال شهر می شود در حالی که همه ایران، تهران نیست به گفته او، مردم به همان نسبتی که بلیت یک فیلم را می خرند، پیغامی را به سینمای ایران منتقل می کنند که چه فیلم هایی را دوست دارند، اما مشکل این است که توزیع فیلم ها در سینماهای کشور عادلانه نیست. برای مثال در ۱۱۰۰ شهر کشور، سینما وجود ندارد و در دهها هزار روستا، سینمایی نیست و مردم شهرستان ها و روستاها نمی توانند دغدغه های خودشان را از طریق خرید بلیت به سینماگران نشان دهند. گاهی تفاوت چشمگیری بین فروش یک فیلم در تهران با دیگر شهرها وجود دارد، بنابراین این شاخص دقیق و دردستی برای نشان دادن نیازهای واقعی مردم به سینماگران نیست.
منفرد تأکید می کند: ما از مردم دعوت کردیم که بگویند درباره چه چیزی دوست دارند فیلم ساخته شود و خودشان هم جوایز مادی و معنوی را برای بیشترین اثر در نظر بگیرند تا در سال های آینده، جشنواره عمار از دل بهترین فراخوان های مردمی که به دبیرخانه می رسد، اعلام فراخوان کند.
او اضافه می کند: فرم های ارسال سوژه ها و فراخوان های مردمی جشنواره تا چند روز آینده روی سایت بارگذاری می شود تا مردم، سوژه ها و فراخوان هایشان را تا ۲۰ آذرماه اعلام کنند، یادآور می شود نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، ۶ تا ۱۶ دی ماه ۹۷ در سینما فلسطین تهران برگزار خواهد شد و از آبان ماه سال جاری تا ۳۰ مهر سال آینده اکران های مردمی این جشنواره هم در شهرها و روستاهای کشور برگزار می شود.