عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما:

قبل از «عمار» فضای عمومی سینمای کشور بستر تولید محتوا نداشت

عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما در خصوص شکل‌گیری جشنواره مردمی عمار پس از اتفاقات سال 88 عنوان کرد: بعد از ماجرای آن سال، به این نتیجه رسیدیم که در فضای عمومی سینمای کشور بستر تولید محتوا وجود ندارد

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری آنا، سیدبشیر حسینی؛ عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما در حاشیه برگزاری هشتمین دوره جشنواره مردمی عمار در سخنانی، گفت: جشنواره مردمی فیلم عمار توانسته جایگاه خود را پیدا کند،‌ اما با این وجود این جشنواره همچنان یک اتفاق است و تبدیل به جریان در سینمای ایران نشده است.

«عمار» یک اتفاق خوب برای سینما است

وی ادامه داد: شاید نگاه من به این جشنواره نگاهی واقع‌گرایانه اما اگر بخواهیم سختگیرانه به عمار نگاه کنیم، جشنواره‌ای را می‌بینیم که اتفاق خوبی برای سینما است اما هنوز به یک جریان سازنده و پیش‌رو تبدیل نشده است.

حسینی با اشاره به اینکه جشنواره مردمی عمار در بستر و ماهیت اصلی خود، جشنواره‌ خوبی است، بیان کرد: این جشنواره به اندازه راهی که در هشت سال پیموده، رشد نکرده چراکه با توجه به ماهیت و شعار انقلابی آن، انتظاری فراتر از آن‌چه که اکنون هست، از عمار می‌رود. به هر حال همه ما امیدوار هستیم که قد و قامت این جشنواره تا جایی می‌رسد که همه دنیا آن را خواهند شناخت.

«عمار» جشنواره‌ای برای غیرحرفه‌ای‌ها

این نویسنده تاکید کرد: جشنواره مردمی عمار، قطعا جشنواره‌ای برای غیرحرفه‌ای‌ها و مبتدی‌های فیلمساز است که توسط جشنواره شناسایی شوند و تولید کنند. ماهیت استعدادیابی آن هم با درنظر گرفتن مبحث کمی فیلم‌ها، نباید از اولویت‌های چنین جشنواره‌ای خارج شود. عمار نباید فراموش کند که در میان تعدد جشنواره‌هایی که برای حرفه‌ای‌ها برگزار می‌شود، تنها جشنواره‌ای است که به آماتورها امید و انگیزه می‌دهد.

وی افزود: مخاطبان اصلی جشنواره مردمی عمار، فیلمسازان حرفه‌ای نیستند بلکه آماتورهای سینما هستند. این جشنواره در سال‌های برگزاری خود، با برطرف‌کردن موانع خودساخته‌ای که عده‌ای در سینمای ایران برای جلوگیری از جریانی خلاف راه سینمای ایران، ایجاد کرده بودند، خدمت بزرگی به فیلمسازان جوان و خوش آتیه کرد.

فضای عمومی سینمای کشور بستر تولید محتوا نداشت

سیدبشیر حسینی با تاکید بر اینکه جشنواره آماتور از همه لحاظ با جشنواره‌های حرفه‌ای تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: این جشنواره باید جنبه‌های آماتوری خود را حفظ کند.

وی در پایان در پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه چرا این جشنواره عمار نام گرفت و چرا پس از ماجرای سال ۸۸ کار خود را شروع کرد؟، گفت: زیرا احساس می‌کردیم در فضای عمومی سینمای کشور بستر تولید محتوا نداریم. در واقع این کمبود در جریان انقلاب اسلامی وجود دارد و در آینده نیز بیشتر احساس می‌شود.