طالب‌زاده: مستندسازان حقیقت‌جو و متواضع‌اند/ غفوری: جریان فرهنگی انقلاب توانمند و تاثیرگذار هستند

مراسم تجلیل از فیلمسازان جوان با حضور فعالان این عرصه برگزار شد. در این مراسم به ویژگی‌های مستندسازان و اثرگذار
نادر طالب زاده

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار» و به نقل از فارس، نشست تجلیل از سه مستندساز جوان وحیدفرجی، وحید فراهانی و حسین شمقدری با عنوان عصر مستند در نخلستان سازمان رسانه‌ای اوج عصر امروز ۲۹ فروردین‌ماه با حضور فعالان این عرصه برگزار شد.

محمد جعفر خسروی اجرای برنامه را عهده دار بود و اعلام کرد وحید فراهانی در سوریه برای ساخت مستند حضور دارد و امروز ما میزبان پدر ایشان هستیم.

 

سریال‌ساز بچه حزب‌اللهی کم داریم

در ابتدای نشست نادر طالب‌زاده درباره جوانان مستندساز گفت: برای من امروز روز جشن است زیرا با این عزیزان خاطره دارم یا سر کلاس بودند یا کارهایشان را دیدم . چند روز پیش از گروه ثریا مستند فروشنده را دیدم که خیلی خوب بود‌ کارهایی که ما نتوانستیم انجام دهیم را این عزیزان با کیفیت انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: ارتقا کیفی کارها دغدغه ما است. بچه ها باید در حوزه داستانی بروند؛ ما سریال‌ساز بچه حزب‌اللهی کم داریم به همین دلیل در این حوزه باید آموزش و تربیت بیشتری داشته باشیم.

کارشناس سینما و مستند ساز با اشاره ویژگی‌های مستندسازان، گفت: مستند سازها انسان‌های حقیقت‌جو و متواضع هستند؛ تکبر ندارند این شاخصه‌های مستند سازان است که خطر می‌کنند، اوضاع جهان بهم ریخته است و جای کار زیادی است ای کاش مستندسازهای خوب ما در امریکا حضور داشتند و فیلم می‌ساختند.

 

لزوم حمایت از مستندسازان جوان

در ادامه وحید فرجی مستندساز صحبت‌های خود را با یادآوری روزهای اولیه حضور در این عرصه آغاز کرد و گفت: به یاد می آورم در دانشگاه تهران همزمان با جنگ بوسنی آقای طالب‌زاده، محمد صدری و رضا برجی را دیدم و آنها با شوق و انگیزه درباره واقعه بوسنی صحبت می‌کردند که در همان زمان جرقه حضور در عرصه مستند در ذهنم شکل گرفت. بعدها هم در روایت فتح و موسسه میثاق از ما حمایت شد. ۲۳ سال از آن دوران گذشت اما امروز شاهد همراهی این عزیزان هستم.

وی ادامه داد: در شرایط امروز بیشتر باید از جوانان حمایت شود و تحقیق پژوهش و مطالعه که اصلی ترین رکن مستند است، مورد توجه قرار گیرد.

سپس فراهانی گفت: درباره عرصه مستندسازی به خصوص مستند بحران حمایت صنفی و بیمه از اهمیت زیادی برخوردار است که متاسفانه شاهد این مهم نیستیم.

 

جبهه فرهنگی انقلاب در جریان رسانه‌ای با مستندهای خود بسیار تاثیرگذار هستند

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند در ادامه مراسم تجلیل از مستند سازان با بیان اینکه ما هر سه این مستندسازان عزیز را با آثارشان می‌شناسیم، خاطر نشان کرد: هرسه در تولید آثار جسارت و شجاعت دارند. وحید فراهانی در حوزه بحران شناخته شده است در خط مقدم حاضر می‌شود و در همراهی با رزمندگان جسارت دارد.

وی ادامه داد: شمقدری با مستندهای اجتماعی شناخته شده و نقدهای او در این حوزه به گونه‌ای است که به دور از سیاه‌نمایی و به نفع نظام و انقلاب است. وحید فرجی با مستندهای علیه نظام سلطه شناخته شده است؛ خوشحالم جبهه فرهنگی انقلاب توانمند و در جریان رسانه‌ای با مستندهای خود بسیار تاثیرگذار هستند.

 

مستندسازی در شرایط سوریه شجاعت می‌خواهد

محسن یزدی مدیر مرکز مستند سازی حوزه هنری در ادامه نشست گفت: کار در عرصه مستند در شرایط سوریه تهور و شجاعت می‌خواهد.

وی ادامه داد: شهرت دیده شدن در عرصه هنر وجود دارد و در هنرمندان و مدیران هم این شهوت وجود دارد اما آقای غفوری در مرکز میثاق سال‌ها تحمل کرد و دوستان را آموزش داد تا هنر این عزیزان به بار نشست؛ البته هزینه‌اش کم نیست و کار بسیار سختی است.

یزدی با بیان اینکه مشروعیت ما جاده صاف کنی برای نیروهای انقلاب است، افزود: این عزیزان کشورشان را دوست دارند و نگاه به جوایز جشنواره‌ها نمی‌کنند. رفتن به جشنواره‌ها و انجام خواست آنها کار سختی نیست اما این هنرمندان دل در گرو کشور دارند.

حسین شمقدری در بخش دیگر بخش محفل اوج هنر گفت: نفس نادر طالب‌زاده و حس و انرژی ایشان سر کلاس و همراهی سلیم غفوری،‌ احسان حسنی، وحید جلیلی و مدیران جوان این عرصه کمک کرد تا جبهه فرهنگی انقلاب حرکت‌های بهتری نسبت به دهه ۶۰ انجام دهد. امروز همه چیز در مدیا خلاصه می‌شود و جریان رسانه‌ای بسیار قوی است. متأسفانه امروز از مطالعه و تحقیق دور شدیم، به‌نوعی سری‌کار شدیم و آموزش را جدی نمی‌گیریم.

وی در ادامه گفت: بزرگ‌ترین رانت زندگی من مشورت با پدرم است، فضای فیلم‌سازی و حضورم در این فضا کمک بزرگی بود تا بتوانم در این عرصه فعالیت کنم. آرزویم این است که شهید شوم و برایم بسیار اهمیت دارد.

شمقدری در خاتمه تأکید کرد: در ساخت فیلم مستند دست خدا را بیشتر می‌بینیم، به نظرم ساخت فیلم خوب در این حوزه روزیِ خوب است و توفیق می‌خواهد. امیدوارم جریان فرهنگی انقلاب روزبه‌روز قوی‌تر شود.

در پایان مراسم تجلیل از مستندسازان جبهه انقلاب فرهنگی با عنوان «عصر مستند» وحید فراهانی و حسین شمقدری که در مراسم حضور داشتند، هدیه‌های خود را از هنرمندان و فعالان این عرصه گرفتند. پدر وحید فرجی یکی از فعالان عرصه مستندسازی است و یکی از تصویربرداران روایت فتح بوده، در این مراسم حضور یافت و گفت: این دومین مراسمی است که برای تجلیل از فعالیت وحید گرفته شده و او حضور ندارد.