شمسه فیلم با ۱۰ اثر آماده حضور در نهمین جشنواره عمار می‌شود/روایتی نو از ناگفته‌های اربعین در «مسیر»

هاشم مسعودی، تهیه کننده و از اعضای مرکز فیلمسازی شمسه فیلم از ثبت نام 10 اثر داستانی و مستند برای حضور در نهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» خبر داد.

به گزارش «عمار فیلم»، هاشم مسعودی تهیه‌کننده و عضو هیئت‌مدیره شمسه فیلم درباره حضور شمسه فیلم در نهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» گفت: این دفتر فیلمسازی ۱۰ اثر مستند و داستانی را برای حضور در جشنواره «عمار» در نظر گرفته است.

وی افزود: مستند «ربای» نخستین اثر درنظر گرفته‌شده برای حضور در جشنواره عمار است. این فیلم به کارگردانی مجتبی احسانی و تهیه‌کنندگی مشترک ساخته‌شده و درمورد خاخام یهودی است که سخنگوی یهودیان ضد صهیونیست بوده و در شهر نیویورک آمریکا زندگی می‌کند. این خاخام عقاید و نظرات ضد اسرائیلی دارد و در حاشیه سفر او به ایران، احسانی تلاش کرده تا روایتی ساده از یهودیان ضد صهیونیست را ارائه دهد. تصویربرداری متفاوت و سیال این مستند نیز بر عهده علی‌محمد خانیکی بوده است.

مسعودی خاطرنشان کرد: مستند «مسیر» دیگر اثری است که برای حضور در نهمین جشنواره عمار در نظر گرفته‌ایم. این مستند به تهیه‌کنندگی محسن جهانی و کارگردانی هاشم مسعودی در کشور عراق تولید شده است. علی‌محمد خانیکی نیز تصویربرداری این مستند را بر عهده دارد. مسیر از زاویه‌ای کمتر دیده شده، ناگفته‌های اربعین را بازنمایی می‌کند. مسیر روایتی از کادر پزشکان و پرستارانی است که خدمت به زائرین حسینی را بر زیارت ترجیح داده و در طول مسیر اربعین موکب درمانی برپا کرده‌اند. 

وی اضافه کرد: دیگر مستندی که برای این جشنواره تدارک دیده‌ایم «نه کوچک، نه بزرگ» نام دارد. این مستند بلند به کارگردانی محمدصادق رمضانی‌مقدم و تهیه‌کنندگی محمدمهدی خالقی به سفارش روایت فتح و مجری طرحی گروه رسانه‌ای فاطمیون است.

عضو هیئت مدیره شمسه فیلم یادآور شد: این مستند برشی از زندگی «سیدحسن حسینی» معروف به سید حکیم فرمانده اطلاعات تیپ ابوالفضل لشکر فاطمیون است و در طول این اثر ۸۴ دقیقه‌ای سعی شده بخشی از ناگفته‌های لشکر فاطمیون از دریچه شخصیت سید حکیم بازنمایی شود. این اثر از ساختار بدیع و فرمی نوین برخوردار است.

مسعودی عنوان کرد: مجموعه مستند «سیزده پنجاه‌ونه» اثر دیگری است که در عمار شرکت داده‌ایم. ۵۹-۱۳ روایتگر روزهای آغازین انقلاب است و در کنار روایتی جذاب از اولین‌های دفاع مقدس سعی می‌کند تصویری واقع‌گرایانه و کمتر دیده‌شده از مشکلات روزهای ابتدایی جنگ ارائه دهد. این مجموعه مستند به خلاقیت‌ها و ما می‌توانیم‌ها می‌پردازد.

وی اظهار داشت: این مجموعه مستند در ۷ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای در نظر گرفته‌شده که تا امروز ۳ قسمت از آن آماده‌شده و به جشنواره عمار ارسال می‌شود. محمدصادق رمضانی مقدم کارگردانی این مجموعه مستند و مجتبی احسانی و هاشم مسعودی تهیه‌کنندگی آن را بر عهده‌دارند.

عضو هیئت‌مدیره شمسه فیلم تصریح کرد: امسال دو کار کوتاه داستانی نیز به جشنواره عمار ارسال کرده‌ایم. «بدون لک» فیلم کوتاه داستانی است که محمدصادق رمضانی مقدم کارگردانی آن را برعده داشته و سید سجاد قافله باشی تهیه‌کننده آن می‌باشد. این فیلم ۲۵ دقیقه‌ای از تولیدات خانه داستانی سازمان اوج است. موضوع آن حکمت الهی و رزق حلال است.

وی افزود: دومین فیلم کوتاهی که برای حضور در این جشنواره فیلم تدارک دیده‌ایم «چاله» نام دارد. این فیلم به وعده‌های مسئولان می‌پردازد. وعده‌هایی که به ثمر نمی‌نشیند و باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم می‌شود. نویسندگی و کارگردانی فیلم کوتاه ۱۰۰ ثانیه‌ای «چاله» بر عهده‌ی محسن جهانی است و تهیه‌کنندگی آن به‌صورت مشترک توسط مجتبی احسانی و هاشم مسعودی انجام شده است.

در ادامه خاطر نشان کرد: کلیپ «شمیم» دیگر کار در نظر گرفته‌شده برای ارسال به جشنواره مردمی فیلم عمار است. کارگردانی آن بر عهده من است و تهیه‌کننده آن محمدی سرشت است. این کلیپ ۶ دقیقه‌ای روایتی متفاوت از زندگی جانبازان قطع نخاعی است.

مسعودی در ادامه اظهار داشت: امسال دو فیلمنامه هم برای ارسال به جشنواره عمار داریم. فیلمنامه «وقتی باران می‌بارد» نوشته محسن جهانی است. این فیلمنامه خانواده محور است و به معضل اجتماعی روابط بین زن و شوهر می‌پردازد و با نگاه تربیتی به دنبال اصلاح رابطه آنها باهم است.

وی اضافه کرد: فیلمنامه دوم هم «پستو» نام دارد که در ادامه روند اجرائی جزء تولیدات مدرسه سینمایی عمار خواهد بود. این فیلمنامه به موضوع عدم برگزاری روضه حضرت سیدالشهدا در زمان رضاشاه ملعون می‌پردازد و به نویسندگی محسن جهانی و بر اساس ایده‌ای از هاشم مسعودی است.

گفتنی است نهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» دی ماه ۹۷ در تهران و شهر‌های مختلف برگزار می‌شود و علاقمندان تا ۵ آذر ماه فرصت دارند آثار خود در سایت AmmarFilm.ir ثبت و تا ۱۰ آذر تحویل دبیرخانه این جشنواره دهند.