سینما فلسطین برای جشنواره عمار کوچک است/پیشنهاد برگزاری جشنواره عمار در پردیس های سینمایی

کارگردان «به نام پدر» گفت: فضای سینما فلسطین برای برگزاری جشنواره فیلم عمار کوچک و سرد بوده و می توان آن را همانند سایر جشنواره های فیلم در پردیس های بزرگ سینمایی تهران برگزار کرد.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری آنا، محمدتقی رحمتی در مورد کیفیت نهمین جشنواره بین‌المللی عمار اظهار کرد: بعد از حدود ۶ سال بود که دوباره به جشنواره عمار آمدم و دیدم که سطح جشنواره خیلی بالا رفته و فیلم‌ها خیلی قوی شده‌ و رقابت‌ها تنگاتنگ شده بود و فیلم‌های خیلی خوبی حضور داشتند.

کارگردان مستند «به نام پدر» افزود: جشنواره بسیار خوب بود، حتی در نمایش فیلمم با بچه‌ها یک فیلم دیگر را تماشا می‌کردیم و گفتم که فیلم خودمان را ول کنید، این فیلم بهتر از فیلم ماست!

وی ادامه داد:‌ واقعاً سطح کیفی کارها خیلی خوب شده بود و به جرئت می‌توانم بگویم در جشنواره حقیقت که یک جشنواره بین‌المللی و جشنواره تاپ ایران است، تقریباً ۷۰ کار شرکت می‌کنند، من هم تقریباً هر سال شرکت می‌کنم و بعضی سال‌ها هم کار داشتم و یک سال هم در آن جشنواره جایزه بردم ولی از آن ۷۰ اثر، نهایتاً ۲۰ کار قابل دیدن و خوب است و ارزش دارد.

رحمتی عنوان کرد: امسال در جشنواره عمار هم با چنین چیزی روبه‌رو بودیم؛ یعنی سطح آن به جشنواره حقیقت نزدیک می‌شود. تفاوتش در این است که ژانر جشنواره حقیقت کلاً مستند است؛ ولی جشنواره عمار یک نگاه فرهنگی-انقلابی دارد که آن‌هم اقتضای خودش است و برایم خیلی عجیب بود که دیدم در این چند سال این‌قدر پیشرفت کرده است. احتمال هم دارد این‌ طور که پیش می‌رود در سال‌های آتی استقبال مستندی‌ها بیشتر شود و حتی ممکن است بالاتر از جشنواره حقیقت قرار گیرد.

برنده فانوس بخش مستند جنگ اقتصادی در پاسخ به این سؤال که آیا در سال آینده دوباره در جشنواره عمار شرکت می‌کند، گفت:‌ حتماً شرکت خواهم کرد. کیفیت فیلم‌سازها خیلی بالا رفته است؛ البته از نظر من یک مقدار اگر مکان اکران و زمان اکران و تعداد روزش اصلاح شود، استقبال بهتری از آن صورت خواهد پذیرفت و به‌نظرم فضای سینما فلسطین کوچک است و محیطش سرد است. می‌توانند مثل همان جشنواره سینما حقیقت، جشنواره عمار را هم در جاهای بهتر و بزرگ‌تر مثل یکی از این مجتمع‌های چند منظوره مثل کورش برگزار کنند که مخاطبان هم در آنجا راحت‌تر باشند.

وی با بیان اینکه پیشنهادهایی هم برای برگزاری جشنواره در سال آینده دارد، اظهار کرد: ایده‌های جایزه مردمی، ایران ۱۴۴۷، ایده عماریارشان و ایده اکران مردمی‌شان خیلی فوق‌العاده و عالی است و آپشن‌هایی است که اصلاً نداشتید و نمی‌توانید به راحتی پیدا کنید و کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که به راحتی این آپشن‌ها را انجام دهد، اصلاً یک چیز عجیب و غریب است.