در رونمایی مستند «دریابست»؛

سردار تنگسیری:باورم شد مافیایی پشت ماجرای کشتی‌های چینی وجود دارد/محمدحسنی:«دریابست» جرقه اتفاقات بزرگ است

فرمانده نیروی دریایی سپاه در آیین رونمایی از مستند «دریابست» گفت: سپاه پاسداران نمی‌تواند واقعیت‌های صید و صیادی در هرمزگان را نادیده بگیرد. ما با هر کشتی که نان ساحل‌نشینان را آجر کند، قاطعانه مقابله

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از این مستند شامگاه شنبه ۲۷ بهمن‌ماه با حضور عادل پیغامی استاد دانشگاه، احسان محمدحسنی مسئول سازمان هنری رسانه‌ای اوج، سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران و محمود شهبازی کارگردان مستند «دریابست» در شهر بندرعباس برگزار شد.

پیام امام(ره)‌به هنرمندان مغفول مانده است

پیغامی استاد دانشگاه امام صادق(ع) در این مراسم گفت: پیام حضرت امام خمینی(ره) به هنرمندان مغفول مانده است. تنها هنرى مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى(ص) و اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم ‏آور محرومیت‌ها است.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از این پیام می‌خوانیم که «هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‌دارى مدرن و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بی‌درد، و در یک کلمه اسلام آمریکایى باشد.» بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ادامه پیام خود هنر را در مدرسه عشق نشان‌دهنده نقاط‌کور و مبهم معضلات اجتماعى، اقتصادى، سیاسى، نظامى می‌داند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: امام راحل در این پیام، هنر را ترسیمِ کننده روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسم تلخ‌کامى گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول در عرفان اسلامی معرفی می‌کند.

این استاد اقتصاد با تاکید بر لزوم بازخوانی کامل پیام امام خمینی به هنرمندان توسط جبهه فرهنگ و هنر، اضافه کرد: اگر بیانات رهبر کبیر انقلاب را معیار هنر انقلابی قرار دهیم، سازندگان مستند «دریابست» که یکی از معضلات کور اجتماعی کشور را نشان دادند حقیقتاً شایسته عنوان هنرمند انقلابی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) گفت: اقتصاد انقلاب اسلامی دستاوردی در رسانه و هنر نداشته و راه نرفته در این عرصه برای حوزه اقتصاد زیاد است. در سنوات اخیر با شعارهای اقتصادی رهبر معظم انقلاب و تکرار جنبه اقتصادی پیام‌ها، رویش‌هایی را در عرصه رسانه و هنر شاهد هستیم برای اینکه اقتصاد مقاومتی را با مختصاتش در مجرای کار هنری رسانه ای قرار دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع)، اقتصاد مردمی را یکی از مختصات اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار کرد: مردمی بودن اقتصاد آن جایی جلوه می‌کند که مولفه‌های اقتصاد و معیشت مردم از سوی متولیان امر مورد توجه قرار گیرد.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه اگر اقتصاد مردمی نباشد، اسلامی، انقلابی و مقاومتی نیز نخواهد بود، افزود: در قضیه اقتصاد دریا و استان‌های حاشیه خلیج فارس مباحث زیادی وجود دارد که در فرصت‌هایی مفصل از منظر اقتصاد انقلاب اسلامی به آن خواهیم پرداخت.

پیغامی تصریح کرد: یک محور از اقتصاد مطلوب انقلاب اسلامی در این استان‌ها، حوزه اقتصاد دریا است، ادامه داد: اقتصاد دریا سال‌ها است از سوی دو تیغه یک قیچی مورد هجمه واقع شده و آن دشمنان داخلی و خارجی هستند.

وی مقابله نکردن با این دو جریان را منتج به مسائلی بزرگتر از وضعیت صید و صیادی در هرمزگان دانست و اضافه کرد: رانت، بخش داخلی و سند۲۰۳۰ بخش خارجی این جریان را تشکیل می‌دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) خاطرنشان کرد: سند ۲۰۳۰ دارای ۱۷ محور است که مبحث آموزش و پرورش که با نهیب رهبری از اجرای آن جلوگیری شد تنها یک بخش از این سند را تشکیل می‌دهد. بند چهاردهم سند هفدهگانه ۲۰۳۰ مربوط به حوزه اقتصاد دریا است که با ۷ هدف تعریف شده؛ اساسا اقتصاد دریا را از حیث مردمی و مبتنی بودن بر شرافت و عدالت مد نظر قرار نمی‌دهد.

وی اظهار کرد: در مهرماه سال گذشته از سوی مسئولان مواجه شدیم با اعلام رسمی اجرایی شدن بند ۱۴ سند توسعه پایدار سازمان ملل(سند۲۰۳۰) در حالی که تا آنگاه که این سند در خارج از مرزها باشد و به مقتضیات بومی، انقلابی و معیشت مردم توجه نداشته باشد و بخواهد با یک نوع هضم‌شدگی در برنامه‌های توسعه جهانی در کشور اجرایی شود ثمره‌ای جز وضع موجود در معیشت و صیادی هرمزگان نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) با اشاره به اینکه سال‌های سال در برنامه‌های توسعه پنج ساله کسی دقت به اقتصاد دریا نداشت، ادامه داد: نگارندگان برنامه توسعه ششم با ذوق ابراز داشتند که حوزه توسعه اقتصاد دریا را نیز می‌خواهیم وارد برنامه کنیم.

پیغامی اضافه کرد: اما در عمل سند ۲۰۳۰ وارد شد و به‌صورت غیرمستقیم و غیرعلنی بدون به کار بردن واژه «۲۰۳۰» در حال اجرای سایر بندهای آن هستند.

وی گفت: کلیدواژه‌هایی که در این برنامه و حکمرانی جهانی برای ما نوشته شده و نسخه‌هایی که پیچیده شده دقیقا مخالف اقتصاد مردم‌بنیان دریا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) با بیان اینکه طبق سند ۲۰۳۰ دقیقاً باید صید صنعتی و صید خارجی جایگزین صیادی و شیلات بومی شود، ابراز داشت: البته این سند ظاهر خوبی دارد؛ اما وقتی با جریان رانت داخلی پیوند می‌خورد، تبدیل به آن چیزی می‌‌شود که امروزه شاهد آن هستیم.

پیغامی اظهار کرد: مستند دریابست مسئله‌ای را مطرح کرد که بتوان در ادامه آن، نگارش سند بومی توسعه اقتصاد دریا در قالب اقتصاد مقاومتی رقم بخورد.

وی تصریح کرد: از همه اهل فکر، دانشجویان، اساتید و هنرمندان استان هرمزگان خواهانیم یاری‌رسانی کنند تا همانگونه که در آموزش و پرورش به سندی ایرانی اسلامی دست یافته‌ایم بتوانیم در حوزه اقتصاد دریا نیز به چنین سندی دست یابیم و بتوانیم مدافع اقتصاد مردم خلیج فارس باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق‌(ع) مردم را پایه‌های انقلاب و نظم اسلامی دانست و بیان کرد: بررسی‌های میدانی نشان داده مردم هرمزگان قدردان اقدام سپاه در ورود به حوزه صیدکشتی‌های ترال هستند و این ارگان موجب سرمایه اجتماعی شده است.

برخورد قاطع سپاه با کشتی‌های غیرمجاز

سردار علیرضا تنگسیری نیز اظهار کرد: در انقلاب اسلامی خود را سربازی بیش نمی‌دانم و از خدمتگذاری به مردم افتخار می کنم.

وی امنیت و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران را ثمره خون شهدا دانست و افزود: من نه سیاسی هستم و نه سیاسی صحبت می‌کنم! من نظامی‌ام و انقلابی عمل می‌کنم چرا که رهبرم انقلابی است و اینگونه عمل می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: سپاه پاسداران نمی‌تواند واقعیت‌های صید و صیادی در هرمزگان را نادیده بگیرد و ورود خود به این حوزه را لازم می‌داند.

تنگسیری با اشاره به نقش صیادان در دوران دفاع مقدس و شکست حصر آبادان، ادامه داد: اگر نقش آفرینی صیادان خطه جنوب نبود موفقیت‌های دفاع مقدس حاصل نمی‌شد.

وی اضافه کرد: صیادان و ساحل‌نشینان همواره در تمامی صحنه‌های انقلاب حضوری موثر داشته‌اند و در این برهه از زمان که نان را از سفره آنان بر می‌دارند نمی‌توان سکوت اختیار کرد. همزمان با برگزاری این آیین، بخشی از صید غیرمجاز سه فروند کشتی چینی در بندر شهید باهنر بندرعباس در حال تخلیه است.

تنگسیری افزود: اظهارات مسئولان با واقعیت‌ها همخوانی ندارد و ما با هر کشتی که نان ساحل‌نشینان را آجر کند، قاطعانه مقابله می‌کنیم؛ خواه کشتی چینی باشد یا کشتی ایرانی!

وی با اشاره وجود مافیا در پشت پرده صید ترال در خلیج فارس و دریای عمان، تصریح کرد: صیدها از طریق کانتینرهای در بسته به خارج از کشور منتقل می شود و مستنداتی در اختیار داریم که در صورت احساس نیاز افشا می کنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: از کشتی‌های متخلف تناژ بالایی ماهی غیرمجاز کشف شده و نباید این مسئله را سیاسی کرد؛ این درد مردم است و با فشارهای نیروی دریایی، کشتی ها به محدوده بالای ۱۲ مایل دریایی رفته‌اند.

تنگسیری خاطرنشان کرد: نیروی دریایی سپاه این مسئله را تا آخر پیگیری می کند و با اقدامات انقلابی نخواهد گذاشت حقوق حافظان خلیج فارس پایمال شود.

ساخت مستندی از کارگردان نیشکر هفت‌تپه

احسان محمدحسنی نیز اظهار کرد: این همایش جرقه‌ای برای رخداد اتفاقات بزرگتر در آینده خواهد بود.

وی قدرت رسانه را به شمشیری دو لبه تعبیر کرد و افزود: «دریابست» محصولی کاملا خودجوش است که به همت هنرمندان غیرتمند خطه خلیج فارس تولید و با ایجاد موجی در سطح کشور توانست از مشکلات مردم گره‌گشایی کند.

رئیس موسسه هنری رسانه ای اوج تصریح کرد: مستند دریابست توانست حقایقی را که جمعی از مسئولین تکذیب می کردند به اثبات رساند.

محمدحسنی از مستند مربوط به وضعیت کارگران آلومینیوم الهمدی به عنوان یکی دیگر از مستندهای جریان ساز و گره‌گشای جنوب کشور یاد کرد و ادامه داد: مستندی در خصوص گرفتاری‌های کارگران نیشکر هفت تپه نیز در حال ساخت است که رونمایی از آن گره‌گشا خواهد بود.

وی بی‌تدبیری و کام‌کاری برخی مدیران را عامل رسیدن وضعیت صید و صیادی به نقاط بحرانی دانست و اضافه کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره در کنار مردم بوده، برای حل مشکلات آنان تلاش کرده و ورود آن به مسئله صیدترال نیز رضایت مردمی را به همراه داشته است.

رئیس موسسه هنری رسانه ای اوج خاطرنشان کرد: برخی از مستندسازان کشور در حال به تصویر کشیدن جانفشانی های شهدای مدافع حرم در سوریه و عراق هستند.

محمدحسنی گفت: عملیاتی‌سازی پروژه نفت ستاره خلیج فارس، عملکرد جهادی در حوزه محرومیت زدایی در مناطقی نظیر بشاگرد در حوزه‌های جاده‌سازی، مدرسه، بهداشت و درمان از دیگر اقدامات موثر سپاه پاسداران به شمار می‌رود.

وی وجود سپاه را از برکات انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: هدف از این آئین تجلیل از زحمات هنرمندان هرمزگانی است و در همین راستا مستند دریابست از فردا شب در شبکه های سراسری سیما به روی آنتن می رود.

رئیس موسسه هنری رسانه ای اوج اظهار داشت: «دریابست» توانست قدرت حقیقی رسانه را تجلی بخشد و به تمام مستندسازان کشور و هنرمندان متعهد کشور اعلام می‌کنم که در هر نقطه از کشور، هر گرفتاری مردم را از جنس دریابست تولید کنند سازمان اوج تمام قد از آنان حمایت می‌کند.

محمدحسنی با اشاره به ظرفیت تولید سالانه سه هزار مستند در کشور، افزود: در حال حاضر سالانه ۷۰۰ مستند در کشور تولید می شود که از این تعداد ۵۰ مورد مربوط به حوزه اجتماعی است.

وی تصریح کرد: در هر استان باید در راستای حل مشکلات مردم، آثار هنری موثر و فاخری تولید شود و سازمان اوج از تمامی هنرمندان خوش فکر و تیزبین در این عرصه حمایت می‌کند.

رئیس موسسه هنری رسانه ای اوج ادامه داد: لزوما با امکانات پیشرفته نمی‌توان فانوس جشنواره عمار را کسب کرد بلکه با تولیدات کوتاه از طریق تلفن همراه نیز قابل دست یابی است.توان دستیابی است.

محمدحسنی گفت: سپاه پاسداران با ورود خود توانست بار دیگر گره کور مشکلات مردم را حل و اثبات کند که نظام اسلامی بن بست نداشته و مستضعفین از حامی و پشتیبان برخوردار هستند.

وی بیان کرد: مستند دریابست را می توان سرآغاز حرکت تولیدات انقلابی و گره‌گشا دانست.

دریابست حاصل تلاش جبهه انقلاب است

محمود شهبازی نیز اظهار داشت: مردم جاسک بواسطه برخی کارشکنی ها نتوانستند در این آیین حضور یابند و ما مستند دریابست را برای آنان در جاسک اکران خواهیم کرد.

وی این مستند را حاصل تلاش و تفکر جبهه انقلابی استان هرمزگان دانست و افزود: در روزی که کسی جرات نزدیک شدن به کشتی های چینی را نداشت خبرنگار انقلابی دریابست به آن ها ورود کرد تا بتوانیم ندای مظلومیت مردم هرمزگان باشیم.

سازنده مستند دریابست تصریح کرد: فانوس جشنواره عمار را به خانواده شهید تختی نژاد تقدیم می کنم تا یادآور این موضوع باشد که رهروان آن شهید، پایدار و استوار با اراده های پولادین مسیر او را ادامه می دهند.

شهبازی ادامه داد: در هنگام اخذ مجوز برای اکران مستند در بندرعباس به بازداشت تهدید شدیم اما الگوی ما غیورمردانی همچون شهید تختی‌نژاد هستند که در مسیر حراست از انقلاب بی هراس در برابر دشمن سینه سپر کردند.