راهیابی «دریاچه امید» کردستان به بخش رقابتی دهمین جشنواره فیلم عمار

رئیس حوزه هنری کردستان گفت: فیلم کوتاه مستند «دریاچه امید» از کردستان به بخش رقابتی دهمین جشنواره فیلم عمار راه پیدا کرد.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری فارس، امین مرادی اظهار کرد: فیلم کوتاه مستند «دریاچه امید» از تولیدات حوزه هنری کردستان به بخش رقابتی دهمین جشنواره فیلم عمار راه پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: این فیلم به کارگردانی فاطمه مرزبان مستندساز توانمند کشور که سابقه حضور در چندین دوره جشنواره عمار را دارد تولید شده است.

وی افزود: فیلم مستند «دریاچه امید» به تهیه‌کنندگی حوزه هنری استان کردستان در دهمین دوره جشنواره که ۱۲ تا ۱۹ دی‌ماه در سینما فلسطین تهران برگزار می‌شود با دیگر آثار راه یافته این جشنواره به رقابت می‌پردازد.

مرزبان که بیش از این با فیلم «عروس وامنان» رتبه اول بخش اقتصاد مقاومتی ششمین جشنواره فیلم عمار را کسب نموده و در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم با فیلم‌های «وقتی گفتند نمی‌شود»، «من می‌مانم» و «در آستانه فصل سرد» حضور موفقی را داشته است در این فیلم داستان یکی از کولبران کُرد را به تصویر در آورده است.

«عطا تارنگ» کولبری بود که در یکی از روستاهای مرزی مریوان زندگی می‌کرد و به دلیل نبود شغل به کولبری مشغول بوده است؛ اما بعد از چند سال توسط یکی از دوستانش که تعاونی ماهیگیران دریاچه زیوار را راه‌اندازی کرده بود، به کار صید ماهی مشغول می‌شود و در طی ۴ سال تمام تلاش خود را در راستای حفاظت از محیط زیست و معرفی جاذبه‌های گردشگری کردستان نموده و با فراهم‌سازی بسترهای لازم در جهت اشتغالزایی جوانان برای کمک به کاهش تعداد کولبران تلاش می‌نماید.

در این مستند وریا گلزاریان به عنوان تصویربردار، احمد ملاشاهی به عنوان نویسنده، محمد احمدی در بخش تدوین، فردین ملاویسی صدابردار و نیما پورمحمد و اکبر گلی به عنوان دستیاران تصویر، کارگردان این فیلم را همراهی نموده‌اند.

فاطمه مرزبان مستندساز گلستانی ساکن شهر سنندج و فارغ‌التحصیل کارشناسی عکاسی با گرایش فیلمسازی است. این هنرمند که تهیه کننده صدا و سیما می‌باشد در چند سال اخیر همکاری با حوزه هنری استان کردستان را آغاز نموده و در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی با آثار مستند حضور و عناوین مختلفی را نیز کسب نموده است.

دهمین جشنواره فیلم عمار در ۹ بخش «پایش و پالایش اجتماعی»، ملت قهرمان، رویای ایرانی، همت مؤمنانه، تاریخ فرهنگی، اجتماعی و دفاع مقدس، جنگ نرم، حافظه ملی، بیداری اسلامی و جهانی، مدافعان حرم در سه سالن سینما فلسطین از ۱۲ تا ۱۹ دی‌ماه با رقابت ۱۲۶ فیلم برگزار می‌گردد.

فیلم “«دریاچه امید» دوشنبه ۱۶ دی‌ماه در پنجمین روز برگزاری این جشنواره ساعت ۱۹:۴۵ در سالن شماره ۳ سینما فلسطین در مدت زمان ۱۵ دقیقه به نمایش در می‌آید.