علی پاجانی:

دهه هفتادی‌ها مخاطبان مستند شهید دانشگر هستند/ «تا افق حلب» را به جشنواره عمار ارسال کردم

علی پاجانی، کارگردان مستند «تا افق حلب» با اشاره به ارسال اثرش برای هشتمین جشنواره عمار گفت: این مستند روایتگر زندگی و شهادت عباس دانشگر، جوان دهه هفتادی و دانشجوی دانشگاه افسری امام حسین (ع) است.

به گزارش «عمار فیلم»، علی پاجانی، کارگردان و مستندساز درباره اثر جدید خود با عنوان «تا افق حلب» و حضور در هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: این مستند ۳۵ دقیقه‌ای و با محوریت شهید مدافع حرم، عباس دانشگر، ساخته شده است.

او افزود: شهید عباس دانشگر، دانشجوی دانشگاه افسری امام حسین (ع) بود و زمانی هم که وارد این دانشگاه شد انسانی ساده، خوب و پاک بود. اما بعد از اینکه وارد دانشگاه شد بیشتر بر روی خود کار کرد و پای صحبت‌های حسن عباسی و حجت الاسلام پناهیان حاضر می‌شد و اوقات دیگر خود را به ورزش و کار کردن می‌گذراند.

این مستدساز ادامه داد: این شهید بزرگوار فرد دغدغه مندی بود و تمامی فکر و ذکر او اسلام، مشکلات و مسائل مردم جامعه تشکیل می‌داد. سفر او به سوریه و مبارزه با داعش نیز برای ساخت خودش بود. وی به فکر تعالی بود و به همین دلیل نیز خود را در شرایط سخت آنجا قرار دارد. شهید دانشگر الگوی بسیار خوبی برای فرزندان ایران محسوب می‌شود.

پاجانی خاطرنشان کرد: شهید دانشگر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به شهادت رسید. بعد از شهادت او منتظر بودم تا فیلمساز خوبی مستندی را پیرامون وی تولید کند، اما تا سالگرد شهادت او، کسی کاری نکرد. بر این اساس فروردین ماه امسال بود که شخصا کار ساخت مستند «تا افق حلب» را آغاز کردم.

او اضافه کرد: در مسیر ساخت این مستند سلسله مصاحبه هایی را با خانواده، همرزمان و دوستان دانشگاهی او گرفتم. این مرحله دو ماه طول کشید و درنهایت پس از به پایان رسیدن ساخت مستند «تا افق حلب» این اثر از شبکه‌های مستند، افق و دوم سیما پخش شد که بازخوردهای بسیار خوبی هم تا امروز از سوی مردم داشته است.


این کارگردان یادآور شد: شهید «عباس دانشگر»، اکران کننده جشنواره مردی فیلم عمار هم بود و دوستان و همرزمان شهید، بعد از دیدن این مستند از من درخواست کردند تا آن را برای نمایش به هشتمین جشنواره عمار ارسال کنم تا در قالب بسته‌های اکران مردمی پخش شود.

او اظهار داشت: منکر وجود اشکال و نواقص در این مستند نیستم چرا که در ساخت این اثر، تن‌ها بودم و به صورت همزمان در کنار انجام مصاحبه‌ها، فیلمبرداری و صدابرداری این کار را برعهده داشتم.

پاجانی عنوان کرد: تفاوت مستند «تا افق حلب» با سایر کارهایی که با موضوع مدافعان حرم ساخته شده عدم استفاده از آهنگ و موسیقی است. در حقیقت این مستند فضایی احساسی ندارد و ۹۰ درصد کار در فضایی همراه با رشد و تکامل ساخته شده است.

این مستندساز خاطرنشان کرد: مخاطبان این مستند را عموما جوانان تشکیل می‌دهند و آن‌ها باید بدانند که یک متولد دهه ۷۰ نیز می‌تواند جایگاه خود را در حفظ و حراست از اسلام و انقلاب با سعی و تلاش و مسئولیت پذیری بالا ببرد.

گفتنی است هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار، همچون سال‌های گذشته در ایام بزرگداشت حماسه مردمی «نه دی»، ۶ الی ۱۵ دی ماه برگزار می‌شود.