در نشست خبری نهمین جشنواره عمار مطرح شد؛

خانواده آقای هاشمی را به مناظره دعوت کرده‌ایم/ دوست داشتیم هاشمی زنده بود و مستند را می‌دید

علی طادی، کارگردان مستند «هاشمی زنده است» در نشست خبری این اثر در جشنواره عمار گفت: خیلی از دانشگاه‌ها اکران را لغو کرده‌اند. اخیرا هم بحث مجوز را پیش می‌کشند

به گزارش «عمار فیلم»، علی طادی نویسنده و کارگردان مستند «هاشمی زنده است» در نشست خبری این مستند که بعد از اکران این اثر در نهمی جشنواره مردمی فیلم عمار در محل سینمافلسطین در سخنانی از موضع گیری خانواده آقای هاشمی بعد از تماشای این مستند خبر داد و گفت: فاطمه هاشمی با دیدن این مستند گفت ما با پخش این مستند مخالفیم و اگر آن را پخش کنید ما همه رسانه‌هایی را که داریم علیه شما به خط خواهیم کرد.

وی افزود: یاسر هاشمی ما را به دروغ‌گویی متهم کرده است و گفته از تصاویر و وقایعی دروغین در روایت این مستند استفاده شده است. در حالی که منابع مستند همه از منابع موثق بوده است. محمد هاشمی هم در مصاحبه‌ای گفته این مستند به امام توهین کرده است. مشاور رسانه‌ای خانواده آقای هاشمی هم ما را به زیر سوال بردن نقش رهبری متهم کرده است، در حالی که جای سوال است که این مستند چه ربطی به امام و رهبری دارد؟

این مستندساز ادامه داد: ما برای رفع همه این شبهات یاسر هاشمی را دعوت به مناظره کرده‌ایم و امیدواریم بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، آقازادگی را کنار بگذارند و پیشنهاد ما را بپذیرند.

وی در پاسخ به اظهار نظر مخاطبانی که معتقدند بودند مستند با نگاهی سیاه نمایی به زندگی آقای هاشمی پرداخته است، گفت: این کاری را که ما درباره سازندگی آقای هاشمی ساختیم یاسر هاشمی هنوز نساخته است. ما اگر می‌خواستیم به جنبه‌های منفی زندگی آقای هاشمی بپردازیم به قضایای منتظری و لاهوتی، رابطه او با گروه‌های مسلحین در قبل از انقلاب، رابطه‌اش با بنی صدر، الجزایر، مک فارلین و قتل‌های زنجیره ای می‌پرداختیم. ضمن این که این را هم در نظر داشته باشیم امام گفته‌اند ملاک حال فعلی افراد است.

طادی اضافه کرد: این مستند را یکی از کسانی که اعتقاد دارد مرحوم آقای هاشمی با قصد و غرض وارد جریان انقلاب شده است، دید و به ما گفت با دیدن کار شما آقای هاشمی برای من تطهیر شد. ما برای ساخت این مستند از هر دو طیف بد و بی‌راه می‌شنویم. خودی‌ها می‌گویند او را تطهیر کرده‌ای و آن طرفی‌ها می‌گویند سیاه نمایی کرده‌ای.

وی در خصوص مخاطبینی که برای این مستند در نظر گرفته است، اظهار داشت: ما دو طیف مخاطب را برای این کار لحاظ کردیم. اول متولدین ۷۶ به بعد که الان دانشجو هستند و هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند و فکر می‌کنند آقای هاشمی منتسب به جریان اصلاح طلب است و طیف دوم مخاطبی که همه این وقایع را خودش دیده، اما لازم است حافظه تاریخی‌اش احیا شود.

وی در خصوص وضعیت اکران این مستند گفت: تا الان در دانشگاه‌های مختلفی اکران داشته‌ایم ولی خیلی از دانشگاه‌ها اکران را لغو کرده‌اند از جمله دانشگاه زنجان. اخیرا هم بحث مجوز ساخت و اکران را پیش می‌کشند در حالی که هیچ یک از مستندهایی که تولید می‌شود مجوز ساخت و نمایش ندارند.

طادی بیان داشت: مطالعات ما برای ساخت این مستند چهار سال به طول انجامید دو سال هم درگیر ساخت آن بودیم. کار را شش ماه قبل از فوت آقای هاشمی کلید زدیم. دوست داشتیم خود ایشان هم کار را می‌دید و نظرش را می گفت. شاید واکنش متفاوتی نسبت به این کار داشتند.