حضور مراجع تقلید در مستند «ولایت فقیه در دو روایت»/ استفاده از منابع آرشیوی بی بی سی و منوتو برای ساخت مستند

حسین فرقدان، کارگردان مستند «ولایت فقیه در دو روایت» گفت: با توجه به کمبود آثار ساخته شده در حوزه ولایت فقیه،تصمیم گرفتم این مستند را جلوی دوربین ببرم تا پاسخگوی سوالات فراوان در این حوزه باشم

به گزارش عمارفیلم، «ولایت فقیه در دو روایت» مستندی به کارگردانی حسین فرقدان است که به تازگی عرضه شده است. این مستند تلاش کرده از طریق مصاحبه با مراجع عظام تقلید و بررسی نظرات مختلف، به سوالات و شبهات امروز جامعه پیرامون نظریه «ولایت فقیه» پاسخ دهد.
حسین فرقدان کارگردان این مستند در گفتگو با «نه دی» گفت: پیش از آنکه به دلایل ساخت این مستند اشاره کنم باید به این نکته بپردازم چرا بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کمتر در حوزه های فیلم و مستند به موضوع ولایت فقیه در نظام اسلامی پرداخته شده است.


وی افزود: با توجه به کمبود آثار ساخته شده در حوزه ولایت فقیه، تصمیم گرفتم مستند «ولایت فقیه در دو روایت» را جلوی دوربین ببرم تا پاسخگوی سوالات فراوان دانشجویان در این حوزه باشم. به محض اینکه در میان دانشجویان صحبت از ولایت فقیه می شود بلافاصله صحبت ها و دیدگاه های آقای خویی را که نظری خاص در این زمینه دارند بیان می کنند.
این کارگردان ادامه داد: به منظور تولید هرچه بهتر این مستند سراغ نوه آقای خویی رفتیم تا دیدگاه های پدربزگ‌شان آیت ا… خویی را در مورد ولایت فقیه بیان کنند. مطرح کردن نظرات و دیدگاه های فردی چون آقای خویی درمورد ولایت فقیه از این نظر با اهمیت است که افرادی که به دنبال ضربه زدن به ولایت فقیه هستند هرجا که سخن از این موضوع می‌شود می‌آیند و با اقداماتی ازجمله تکیه بر سخنان ایشان، ولایت فقیه را می زنند.


فرقدان خاطرنشان کرد: هدف اصلی ساخت مستند «ولایت فقیه در دو روایت» بیان واقعیت ها درمورد موضوع ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی ایران است. ما در این مستند آن چیزی را که از مراجع تقلید در مورد ولایت فقیه دریافت می کنیم بدون کم و کاست آوردیم تا درباره این موضوع، روشنگری شود.
وی اضافه کرد: ساخت مستند «ولایت فقیه در دو روایت» از اواسط سال ۱۳۹۵ آغاز شد و از ابتدای تحقیق و پژوهش تا زمانی که این فیلم برای نمایش آماده شد یک سال و نیم طول کشید.
این کارگردان درباره شرایط تولید این مستند یادآور شد: موضوع هماهنگی برای انجام مصاحبه و گفتگو با افراد و شخصیت ها همیشه یکی از مشکلات اصلی ما در مسیر ساخت مستند بود. این وضعیت در مواجهه با چهره ها و شخصیت های بزرگ به مراتب سخت و دشوارتر بود. به غیر از از دفتر آقای بهجت که به دلیل کار قبلی‌مان که درباره ایشان بود و با مسئول دفتر وی آشنایی داشتیم، انجام هماهنگی های لازم برای گفتگو و مصاحبه با سایر مراجع نیاز به صرف وقت و انرژی زیادی بود.
فرقدان متذکر شد: برای ساخت مستند «ولایت فقیه در دو روایت» در بیت مراجعی تقلیدی چون آقایان وحید خراسانی، مکارم شیرازی، بهجت و صافی گلپایگانی حضور پیدا کردیم. ضمن اینکه برای برداشت تصاویر مورد نیاز خود به مزار آقای منتظری هم رفتیم و فیلم گرفتیم. در جماران هم تصاویری را در مورد امام خمینی(ره) ضبط کردیم.
وی توضیح داد: دیگر مشکل ما در مسیر ساخت مستند «ولایت فقیه در دو روایت» تهیه تصاویر و فیلم های آرشیوی بود. این مسائل تا آنجا گریبان ما را گرفت که به ناچار مطالب مورد نیاز خود را از برخی شبکه‌های ماهوارهای فارسی زبان همانند من و تو و بی بی سی به دست آوردیم.
فرقدان با بیان اینکه این مستند تنها در جشنواره عمار اکران و با استقبال مردم همراه شده است، اظهار داشت: مستند «ولایت فقیه در دو روایت» از طریق سایت عماریار ammaryar.ir در حال عرضه است و بزودی در سایت سینما مارکت نیز قرار می گیرد. البته این مستند در نوبت پخش شبکه سوم سیما هم قرار دارد.