«حج خونین» مستندی از صحنه‌گردانی افسری یهودی در کشتار حجاج ایرانی

جواد موگویی در مستند «حج خونین» به بررسی نقش یک یهودی آلمانی تبار در کشتار حجاج ایرانی در سال ۶۶ پرداخته است.

به گزارش «روابط عمومی جشنواره عمار»،تدوین اولیه مستند «حج خونین» با موضوع فاجعه حج سال ۱۳۶۶ در حال حاضر به اتمام رسیده است و این مستند به زودی آماده پخش می‌شود. در همین زمینه جواد موگویی کارگردان این مستند عنوان کرد: مراحل پیش تولید این اثر از ۲ سال پیش شروع شد و تحقیقات آن بر اساس اسناد و مدارکی که قبلاً فاش شده بود و استفاده از ظرفیت‌های تاریخ شفاهی، صورت گرفت. بعد از اینکه با استفاده از این اسناد به نقش فردی آلمانی در حادثه حج ۱۳۶۶ پی بردیم علاوه بر زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی، زبان آلمانی هم به روند تحقیقات اضافه شد.

این مستندساز جوان به روند تولید مستند «حج خونین» اشاره و بیان کرد: تقریباً از یک سال پیش فرآیند تولید این مستند با مصاحبه‌های متعددی شروع شد. از جمله کسانی که در این اثر با آن‌ها مصاحبه شده است رییس سازمان حج و زیارت وقت، معاون بعثه وقت، معاون وزارت امور خارجه وقت و تعدادی از شاهدین عینی حادثه هستند.

موگویی با اشاره به صحنه‌گردانی شخصی یهودی در فاجعه‌ حج سال ۱۳۶۶ تصریح کرد: نکته بارز مستند حج خونین این است که در فرآیند تحقیقات برای تولید این مستند به یک شخصی آلمانی به نام اورلیخ وگنر برخوردیم. او فردی یهودی است که فرماندهی پلیس ضد تروریسم آلمان را بر عهده داشته و یک کهنه سرباز کارکشته در جنگ‌های شهری است. نکته عجیب در مورد این شخص آن است که در روز کشتار حجاج در حج سال شصت و شش همین فرد یهودی فرمانده میدان بوده است.

این مستندساز با اشاره به بی توجهی به نقش‌آفرینی این نظامی یهودی در کشتار حجاج در سال ۶۶ ادامه داد: این اولین بار است که ماجرای حج خونین سال شصت و شش از این بُعد مورد بررسی قرارمی‌گیرد. روایت قصه هم از مصاحبه‌هایی که وگنر با شبکه‌های مختلف بین‌المللی داشته است، شروع می‌شود.

وی در پایان از احتمال انتشار کتابی در این زمینه خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه این اثر فرآیند تحقیقات طولانی و پیچیده‌ای داشت و مطالب جدید و ویژه‌ای در این فرآیند به‌دست آمد تصمیم گرفتیم که محتوای این سیر تحقیقاتی علاوه بر تولید مستند تبدیل به یک کتاب شود که احتمالاً این کتاب همراه با مستند حج خونین رونمایی خواهد شد.

مستند «حج خونین» به کارگردانی جواد موگویی در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه شده است و هم اکنون مراحل پایانی آماده سازی را پشت سر می گذارد.