جواد موگویی با سه مستند متقاضی حضور در جشنواره عمار می‌شود/بازخوانی تجربه مذاکره با امریکا در «لاتاری در بیروت»

جواد موگویی، کارگردان و مستندساز با سه مستند درباره تاریخ سیاسی کشور در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور پیدا می‌کند.

به گزارش «عمار فیلم»، جواد موگویی کارگردان و مستندساز که با سه مستند خواهان حضور در نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار شده است در سخنانی، گفت: مستند «کابوس در بیداری» درمورد واقعه خونین حج سال ۱۳۶۶ است که موجب به شهادت رسیدن ۴۵۰ نفر از حجاج ایرانی و خارجی توسط آل سعود شد.

وی افزود: این مستند ۴۵ دقیقه ای با استفاده از اسناد و مدارک برجای مانده از آن زمان و با کمک گرفتن از تاریخ شفاهی و مصاحبه با شاهدان و مسئولان وقت تهیه و تولید شده است. در این فیلم نقش نیروی ویژه آلمان GSG9 و موساد را در این کشتار بررسی کردیم.

این مستندساز ادامه داد: دومین اثری که دارم «نفوذی» نام دارد. این کار۴۰ دقیقه‌ای در مورد مسعود کشمیری عامل انفجار دفتر نخست وزیری در سال ۱۳۶۰ است. البته در مستند «پرونده ناتمام» مقداری به موضوع پرداخته بودم.

موگویی یادآور شد: مستند داستانی «نفوذی» صرفا درباره شخصیت کشمیری ساخته شده است. اما با توجه به اینکه از کشمیری ننها یک عکس وجود داشت برای ساخت این مستند، از بازسازی صحنه استفاده کردم و تقریبا نیمی از مستند به این صورت، ساخته شده است.

این مستندساز عنوان کرد: در این کار، برخی از شخصیت‌ها و افراد امنیتی برای نخستین بار مقابل دوربین ظاهر می شوند از جمله این افراد، می توان به «محمد مهدی کتیبه» رئیس اداره رکن دوم ارتش اشاره کرد.

موگویی تصریح کرد: سومین مستند «لاتاری در بیروت» نام دارد. این اثر در مورد مذاکرات ایران با آمریکایی‌ها در سال ۱۳۶۹ است که در دوره آقای هاشمی رفسنجانی و بوش پدر اتفاق می‌افتد. ما در این مستند یکی از بدعهدی‌های آمریکا را نشان دادیم. برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان از ما کمک خواستند و ما با نفوذی که در لبنان داشتیم این کار را انجام دادیم اما آنها از تعهد خود و آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ما خودداری کردند.

نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، دی ماه سال جاری در تهران و شهرهای مختلف کشور برگزار می‌شود.