جشنواره «بازی‌های نوروزی همبازی» میهمان خانواده‌های ایرانی

دبیر جشنواره بازی های نوروزی همبازی در نشست خبری این جشنواره گفت: این جشنواره با هدف تشویق پدر و مادرها و بزرگ ترها برای همبازی شدن با بچه ها در دورهمی های نوروز طراحی شده است.

به گزارش «عمار فیلم»، حسن سلطانی دبیر جشنواره بازی های نوروزی همبازی در نشست خبری این جشنواره که ظهر امروز در حسینیه هنر مشهد مقدس برگزار شد، بازی را گم شده سبک زندگی ایرانی دانست و اظهار کرد: ما در گذشته شاهد این بودیم که بازی های تحرکی زیادی در جمع خانواده ها و همسالان اتفاق می افتاد که با سبک زندگی مدرن، این نوع از بازی ها کم رنگ شده است.

وی با بیان اینکه اکنون بسیاری از خانواده ها از بازی دور شده اند، گفت: جایگزین بازی در خانه‌های ما الان بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی شده و بچه‌ها وقت خود را یا با رایانه سپری می‌کنند.

دبیر اجرایی جشنواره بازی‌های نوروزی با اشاره به ضرورت مشارکت بزرگترها با بچه ها در بازی کردن، گفت: بازی باعث تحرک بچه ها می شود و به افزایش اعتماد به نفس و خودباوری بچه ها کمک می کند.

وی با تأکید بر اینکه فرزندان ما الان با روحیه فردگرایی تربیت می شوند، گفت: بازی  خلاقیت، روحیه کار مشارکتی و جمع گرایی را در بچه ها تقویت می کند.

سلطانی بازی را ابزار کسب تجربه در سنین کودکی و نوجوانی معرفی کرد و گفت: ما با سبک زندگی مدرن بچه ها را از این تجربه ها محروم کرده ایم و باعث آسیب های زیاد روانی و حتی جسمی بچه ها شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در سبک خانه سازی مدرن جایی برای بازی بچه ها درنظر گرفته نمی شود، گفت: در تفکر اغلب بزرگترها بازی کار بیهوده‌ای است که بچه‌ها به خاطر بیکاری سراغ آن می‌روند در حالیکه بازی می تواند دستاوردهای فردی و اجتماعی خوبی در بزرگسالی بچه ها داشته باشد.

دبیر جشنواره بازی های نوروزی با بیان اینکه بازی های جمعی به بچه ها الگوی فعالیت اجتماعی می دهد، گفت: آنچه بچه ها قرار است در بزرگسالی تجربه کنند، می توانند در دوران کودکی و در بازی ها بیاموزند و از این آموزه ها در زندگی خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نسل جوان و نوجوان امروز طعم بازی های دورهمی را نچشیده اند، گفت: نوروز فرصت مناسبی است تا خانواده ها در دورهمی های خود بازی را دوباره تجربه کنند.

سلطانی ادامه داد: در جشنواره بازی های نوروزی همین نیاز را شناسایی کرده ایم و بنا داریم خانواده ها را به بازی کردن در جمع های خانوادگی تشویق کنیم.

وی با بیان اینکه اسباب بازی ها هم باعث شده بچه ها بیشتر از والدین خود دور شوند، گفت: پدرها و مادرها بازی را به اسباب بازی های مختلف گران قیمت وابسته کرده اند.

دبیر جشنواره هم بازی نوروزی بیان کرد: بچه ها به طور طبیعی بازی را دوست دارند و این فاصله والدین از آن ها باعث می شود، بچه ها به سمت بازی های رایانه ای و موبایلی بروند و همین امر آسیب های زیادی را به بچه ها وارد می کند.

وی با ابراز تأسف از حضور پررنگ موبایل در دورهمی های خانوادگی گفت: حضور موبایل باعث شده تا اعضای خانواده با هم کمتر صحبت کنند و ما می خواهیم با ابزار بازی اعضای خانواده را دور هم جمع کنیم.

سلطانی با اشاره به برگزاری چند جلسه آموزش بازی برای والدین و  مربیان مهدکودک، گفت: طی یک هفته گذشته دو دوره ۱۶ ساعته برای بیش از ۶۰ نفر برگزار شد و در یک جلسه آموزشی-همایشی برای بیش از ۴۰۰ نفر بیش از ۱۰ بازی به صورت عملی آموزش داده شد.

وی با بیان اینکه فراخوان جشنواره از ۲۶ اسفند اعلام می شود، گفت: در ایام نوروز خانواده ها از سراسر کشور با ارسال فیلم بازی های دورهمی خود به دبیرخانه جشنواره، می توانند همراه ما باشند.

دبیر جشنواره بازی های نوروزی گفت: جشنواره هم بازی نوروزی تا ۲۰ فروردین ادامه می یابد و در مراسم اختتامیه از هم بازی ها تقدیر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: علاقه‌مندان به همراهی ما در این جشنواره می‌توانند هم از بازی‌هایی که خودشان در گذشته انجام می.دادند فیلم تهیه کرده و ارسال کنند و هم می‌توانند بازیهایی که از روز ۲۶ اسفند در کانال هم بازی معرفی می‌شود، برای شرکت در جشنواره استفاده کنند.

وی ادامه داد: راه‌های ارسال فیلم‌ها به جشنواره در کانال تلگرامی به آدرس @hambazi_tv اعلام شده است.

در پایان این نشست، دو نوجوان مشهدی طی بیانیه ای از بزرگترهای خود خواستند تا در نوروز همبازی آن ها شوند. پس از آن به مهمانان حاضر در این نشست توپ هدیه دادند.

گفتنی است این جشنواره با محوریت تشویق بزرگ‌ترها به همبازی شدن در جمع بچه ها و با راه اندازی بازی های ساده و خلاقانه از طرف دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می شود.