تقطیع بخش‌هایی از مستند «ناگفته‌های مرصاد» توسط منافقین

احسان حامدی‌فر با بیان اینکه «ناگفته‌های مرصاد» خاطرات یکی از فرماندهان حاضر در عملیات مرصاد است، گفت: به دلیل اینکه منافقین، بخش‌هایی از مستند را تقطیع و پخش کردند، حاشیه‌هایی برای سردار شاعری ایجاد

به گزارش «عمار فیلم»، چند روز بعد از اعلام پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، گروهک منافقین با پشتیبانی صدام به تصور اینکه قوای نظامی ایران ضعیف شده است، با عبور از مرز به سمت کرمانشاه حمله کرد تا پس از اشغال آن به سمت مرکز حرکت کند. منافقین در این مسیر، در تنگه چهارزبر که بعدها به تنگه مرصاد معروف شد با کمین رزمندگان، متحمل شکست سختی شدند. مجموعه مستند «ناگفته‌های مرصاد» ساخته احسان حامدی‌فر، به سراغ یکی از  فرماندهان دفاع مقدس که در عملیات مرصاد شرکت داشته، رفته و ناگفته‌هایی از این عملیات را روایت کرده است.

احسان حامدی‌فر، درباره مجموعه مستند«ناگفته‌های مرصاد» اظهار داشت: این مجموعه، در سه قسمت ۱۷ دقیقه‌ای تولید شده است و در ساخت آن از سخنان و خاطرات سردار محمود شاعری قائم مقام لشکر ۷۱ روح الله استفاده کردیم که اطلاعات بکر و نابی از عملیات مرصاد دارد.

وی افزود: چگونگی آشنایی من با سردار شاعری به سکونت هر دوی ما در شهر قزوین برمی‌گردد. با توجه به این موضوع قرار ملاقاتی را با این فرمانده سابق سپاه گذاشتم که در نهایت به همکاری او با ما در ساخت مجموعه مستند «ناگفته های مرصاد» منتهی شد.

حامدی‌فر خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از لحاظ مالی در محدودیت بودیم و تجهیزات و امکانات خوبی هم در اختیار نداشتیم تصمیم گرفتیم این مستند را به صورت لوکیشن ثابت جلوی دوربین ببریم و آن را تولید کنیم.

این کارگردان یادآور شد: خاطرات مورد استفاده در مجموعه مستند «ناگفته های مرصاد» را از زاویه نگاه این فرمانده جبهه جنگ روایت شده است و سپس یک سری از اطلاعات کلی عملیات مرصاد در مورد تعداد نیروهای منافقین و نوع حرکت آنها به سمت ایران و… را هم به آن اضافه کردیم.

حامدی فر عنوان کرد: سردار محمود شاعری در دوران دفاع مقدس قائم مقام لشکر ۷۱ روح الله استان مرکزی بوده است که فیلم گرفته شده توسط منافقین در عملیات مرصاد را به دست آورده است. ما هم برای استفاده در مستند «ناگفته های مرصاد» یک نسخه از این فیلم را با رایزنی‌هایی که داشتیم گرفتیم و در این کار از آن استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: خاطرات شفاهی که سردار محمود شاعری در این مستند بیان می‌کند از این جهت با اهمیت است که او در عملیات مرصاد حضور داشته و جزئیات ریزی را برای ما بیان می‌کند که تا امروز نشنیده‌ایم. او توضیحات خوبی را از نحوه عملکرد منافقین حاضر در میدان جنگ، نحوه نبرد و پوشش آنها و حتی واکنش‌های مردمی ارائه می‌دهند که تا امروز کسی آنها را برای ما بیان نکرده بود.

تقطیع بخش‌هایی از مستند «ناگفته‌های مرصاد» توسط منافقین

حامدی‌فر با بیان اینکه مجموعه «ناگفته‌های مرصاد» تا امروز از چند شبکه صداوسیما پخش شده است، گفت: در مسیر ساخت این مجموعه مستند با مسئله و مشکل خاصی روبرو نشدیم؛ اما بعد از اینکه ساخت آن به پایان رسید، به دلیل اینکه منافقین، بخش‌هایی از مستند را تقطیع و پخش کردند، حاشیه‌هایی برای سردار شاعری ایجاد شد.

این کارگردان ادامه داد: بازخوردهای بسیار خوبی را از مخاطبانی که این مستند را تماشا کردند دریافت کردیم، فکر نمی کردیم به خاطر اینکه این اثر با امکانات مناسبی ساخته نشده است اینقدر مورد بازدید مردم قرار بگیرد و واکنش‌های خوب داشته باشد.

حامدی‌فر با بیان اینکه درباره عملیات مرصاد و منافقین، آن قدر جای کار دارد که بتوان کارهای متنوع و خوبی ساخت، خاطرنشان کرد: متأسفانه کارگردانان و فیلمسازانی که علاقهمند به کار روی این موضوعات باشند کم داریم. البته از طرفی هم چنین افرادی، متاسفانه مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.