«با خانواده فیلم ببینید»؛ آشنایی با سامانه عماریار

«با خانواده فیلم ببینید»؛ آشنایی با سامانه عماریار

«عماریار»، سامانه تخصصی انتشار و اکران آثار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد.

«عماریار»، سامانه تخصصی انتشار و اکران آثار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که با تکیه بر تجربه «جشنواره مردمی فیلم عمار»، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده است. این سامانه با شعار «با خانواده فیلم ببینید»، می‌کوشد محتوای سالم از فیلم‌های مستند، سینمایی، پویانمایی، فیلم‌های کوتاه و نماهنگ از تولیدات داخل و خارج کشور را در ژانرهای مختلف (کودک و نوجوان، خانوادگی، علمی‌تخیلی، سیاسی و …) و موضوعات متنوع (اقتصادی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، سیاسی، انقلاب اسلامی و …) در اختیار مخاطبان قرار دهد.

در متن زیر کوشیده‌ایم معرفی اجمالی از این سامانه عرضه فیلم داشته باشیم

از دل مردم برای مردم

جریان تولید فیلم‌های سینمایی، داستانی کوتاه، سریال و به قدری هم مستند، در ایران کانالیزه شده یعنی فقط سراغ یک سری سوژه‌های خاص و تکراری که موردِ پسند درصد محدودی از مردم ایران است می‌رود و کاری به دغدغه‌ها و چالش‌های روز بیشتر مردم ندارد. در همین فضا، تعداد زیادی آثار خوب که قابلیت انتشار و دیده‌شدن حداکثری بین مردم ایران و حتی دنیا را دارند، به تولید رسیدند اما آن‌طور که باید و شاید دیده نشدند. در همین نقطه است که «عماریار» در خط درگیری حاضر شده و تلاش می‌کند آثاری که ناظر به نیازها، چالش‌ها و قهرمانان واقعی مردم ایران باشد را حمایت و عرضه کند، هویت ایرانی را به رخ بکشد و سینما را به مردم نزدیکتر کند.

از سوی دیگر، فضای مجازی، عبور از خط قرمزها و رواج هنجارشکنی‌ها و ناامن‌شدن این فضا برای خانواده‌ها؛ باعث شد عمّاریار با شعار «با خانواده فیلم ببینید» تشکیل شود و آثار سالم از فیلم‌های خوب مستند، سینمایی، پویانمایی، داستانی کوتاه و نماهنگ، از تولیدات داخل و خارج کشور را منتشر کند.

 

سال تولد

عماریار از سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را با هدف حمایت از فیلمسازان جوان و حزب‌اللهی شروع کرد. اما در سال ۱۳۹۸ با انتشار فیلم‌های سینمایی انقلابی مانند منطقه پرواز ممنوع، بنیامین و ۲۳ نفر، فعالیت خود را جدی‌تر پیگیری کرد و در همان سال موفق شد با اکران مردمی این فیلم‌ها در شهرها و مناطق فاقد سینما، به فروش بیش از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی دست یابد. با شیوع ویروس منحوس کرونا و جهش حضور و استفاده مردم در فضای مجازی، عماریار هم فعالیت خود را گسترده‌تر کرد و از فروردین سال ۱۳۹۹، به طور تخصصی و جدی وارد فضای وی‌اودی‌ها (VOD) شد.

در حال حاضر سایت عماریار را می‌توان مرجع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دانست.

 

خیال راحت از فیلم‌های خوب

فضای مجازی، عبور از خط قرمزها، رواج هنجارشکنی‌ها و ناامن‌شدناین  فضا برای خانواده‌ها، باعث شده عماریار با شعار «با خانواده فیلم ببینید» تشکیل شود و آثار سالم را منتشر کند. با «خیال راحت فیلم دیدن»، مخصوصاً در یک جمع خانوادگی، به‌اندازه‌ای مهم است که اگر این آرامش خاطر نباشد، خیلی از خانواده‌ها قید این تجربه دلنشین جمعی را می‌زنند. خیال راحت در تماشای یک فیلم، از سلامت اخلاقی، موضوعی و مضمونی آن فیلم میاید، از این میاید که بیننده اطمینان داشته باشد در درجه اول هنگام تماشای یک فیلم، حریم‌های اخلاقی و عقیدتی خانواده‌اش آسیبی نمی‌بیند و در مرتبه بعد، نکته یا آموزه‌ای به ازای وقتی که برای دیدن فیلم صرف می‌کند نصیبش می‌شود. «با خانواده فیلم ببینید»، فقط شعار عماریار نیست بلکه راهبرد اصلی تأمین و انتشار محتوای آن است که باعث می‌شود مخاطبان بتوانند با خیال راحت به آثار منتشرشده در این سامانه اطمینان کنند.

 

سینما برای همه

آثار منتشرشده در عماریار، در کنار قالب‌های گوناگون اعم از مستند، داستانی، پویانمایی، نماهنگ و …، شامل موضوعات و ژانرهای متنوع برای تمام سنین است. از جمله این موضوعات می‌توان به اقتصادی،اجتماعی، رؤیای ایرانی، جنگ نرم، سبک زندگی، سیاسی، دفاع مقدس، مدافعان حرم، حمایت از کالای ایرانی، عفاف و حجاب ، تولید ملی و …اشاره کرد.

انتشار محتواهای آموزشی و کارگاهی تخصصی مستند و فیلم‌سازی هم که قطعاً برای علاقه‌مندان به هنر سینما جذاب است، داخل سایت عماریار قرار دارد.

 

با هم فیلم بسازیم

یکی از ویژگی‌های مهم عماریار، کسب درآمد برای فیلم‌سازها به ازای اکران، تماشای آنلاین یا دانلود آثارشان است. درآمد هر اثر در سایت عماریار، به طور مستقیم صرف تولید یک کالای فرهنگی دیگر می‌شود و این یعنی مخاطبان، سازنده یکی از آثار بعدی جبهه فرهنگی انقلاب هستند. در واقع مخاطب اصلی‌ترین نقش را در چرخه تولید، توزیع و مصرف دارد و عامل اصلی تداوم این چرخه است. علاوه بر این، مخاطبان با تهیه بلیت اختیاری یا حمایت و مشارکت در عماریار می‌توانند در تولیدات هنری و سینمایی سهیم شوند.

 

چندین سایت را فقط در یک سایت ببینید

آموزش

یکی از بخش‌های جذاب عماریار، بخش آموزش است. در این بخش صدها کارگاه آموزشی با هزاران ساعت آموزش بارگذاری شده است. کارگاه‌های فیلم‌سازی، نویسندگی، طراحی و گرافیک، تربیت فرزند، تجارت الکترونیک و برندسازی و … که توسط اساتیدی مثل استاد نادر طالب‌زاده، جلیل سامان، علی حیاتی، داود مرادیان، حجت‌الاسلام پناهیان، حسن عباسی و … ارائه شده‌اند. نکته قابل توجه آموزش‌ها این است که حرفه‌ای‌های هر حوزه، با رویکرد فرآیندسازی و چگونگی رسیدن به موفقیت، محتوای آموزشی خود را ارائه می‌دهند.

سینمای کودک و نوجوان

امروزه، از یک طرف یکی از دغدغه‌های اصلی پدرومادرها رساندن محتوای سالم و آموزنده به بچه‌هایشان است و از طرف دیگر متآسفانه در حوزه کودک و نوجوان در رابطه با محتوای سالم خلاء وجود دارد. عماریار برای پاسخ به این دغدغه، صفحه کودک و نوجوان را ایجاد کرده که داخل آن بیش از هزاران ساعت محتوای خوب و سالم از انیمیشن گرفته تا مجموعه قصه‌گویی در اختیار خانواده‌ها قرار گرفته است. بنابراین خانواده‌ها می‌توانند با خیال راحت بچه‌های خود را پای عماریار بنشانند و بدون نگرانی، از محتوای آثار استفاده کنند.

العربی؛ سینما و تلویزیون جهان اسلام

یکی از بخش‌های دیگر عماریار، عرضه آثار سینما و تلویزیون جهان اسلام به‌صورت دوبله و زیرنویس است. در این

بخش که به صورت یک صفحه جداگانه در سایت قابل دسترسی است، بیش از هزاران ساعت فیلم و سریال بارگذاری و

عرضه شده است.

این آثار قالب‌های متنوع سینمایی، داستانی، مستند، سریال، انیمیشن، نماهنگ و … را شامل می‌شوند که گلچین‌شده

تولیدات کشورهای مختلف اسلامی هستند.

راه‌نوشت (بلاگ عماریار)

در بلاگ عماریارکه با نام راه‌نوشت هست، مخاطبان می‌توانند یادداشت‌ها، نظرات و نقدهای کارشناسان را در مورد فیلم‌های موجود در سایت بخوانند و به کمک این نظرها، فیلم مورد نظر خودشان را انتخاب و تماشا کنند. علاوه‌بر نقد و نظرات، اخبار مربوط به آثار تولیدی جدید، حواشی و گفت‌وگوهای اهالی هنر و سینما هم در بلاگ منتشر می‌شوند.

مسئله مهم‌تر اینکه عماریار با تشکیل باشگاه منتقدان مردمی، سعی می‌کند همان‌طور که فیلم‌سازها برای مردم فیلم می‌سازند، مردم هم فیلم‌ها را نقد کنند تا چرخه تولید فیلم باکیفیت با مشارکت مردم شکل بگیرد.

 

سازوکار عرضه آثار در عماریار

پخش برخط (اکران و تماشای آنلاین) و VOD

توسعه و فراگیری روزافزون پخش برخط و وی‌او‌دی، بستری همیشگی و همه جایی را برای مخاطبان جهت تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌شان فراهم کرده است. سایت عماریار هم بستری فراهم کرده برای دانلود و تماشای برخط کلی فیلم سالم، متنوع و جذاب که مخاطبان می‌توانند از دو روش اشتراکی و یا خرید تکی لینک دانلود فیلم، به این آثار دسترسی پیدا کنند.

اکران مردمی

ثبت درخواست اکران مردمی، از ویژگی‌های مهم و خاص سایت عماریار است. مخاطبان از طریق سامانه Ekran.AmmarYar.ir ، می‌توانند برای نمایش عمومی فیلم‌های به‌روز مستند و داستانی جبهه فرهنگی انقلاب اقدام کنند و پس از طی مراحل، فیلم را برای عموم به نمایش بگذارند.

سوم، اکران مردمی آنلاین

در شرایط کنونی، حتی اگر کرونا هم نبود بسیاری از مردم فرصت کافی برای حضور در اکران‌های عمومی را ندارند.

عماریار در پاسخ به این شرایط، امکان برگزاری اکران‌های مردمی آنلاین را فراهم کرده که در آن تا ۱۰۰ نفر از مخاطبان می‌توانند به‌صورت هم‌زمان یک فیلم را تماشا و در مورد آن با هم گفت‌وگو کنند. مزیت دیگر اکران مردمی آنلاین این است که کاربر می‌تواند ساعت نمایش مجازی فیلم را مشخص و مخاطبان خود را به حضور در آن دعوت کند. جالب اینجاست که به‌رغم نوظهور بودن این نوع از اکران، استقبال مردم از آن نسبت به اکران‌های فیزیکی بیشتر بوده است.

فیلمخانه

فیلمخانه، مرکزی برای دسترسی میدانی مردم و خانواده‌های شهرها و روستاها به فیلم‌های عماریار است. در این طرح افرادی که مدیریت یک کافی‌نت، ویدئوکلوپ، مؤسسه یا کانون فرهنگی و … را دارند، می‌توانند نمایندگی عرضه فیلم‌ها در شهر یا روستای خود را دریافت کنند. سپس هر مرکز طبق تفاهم‌نامه‌ای که با عماریار امضا می‌کند، به دانلود نامحدود آثار سایت دسترسی پیدا کرده و می‌تواند آنها را به مصرف‌کننده بفروشد.ammaryar.ir