از چوپان میلیاردر تا دوربین مخفی‌هایی از درآمدهای کنکور در جشنواره عمار

روز اول اکران‌های نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سینما فلسطین برگزار شد.

به گزارش «عمار فیلم»، نخستین روز از جشنواره فیلم عمار در حالی پشت سر گذاشته شد که فیلم‌های مستند و داستانی خوبی به نمایش درآمد. هادی محمدیان، کارگردان انیمیشن‌های پر مخاطب فیلشاه و شاهزاده روم پاسخگوی سوالات علاقه‌مندان شد و محل برگزاری جشنواره برای ۱۰ روز پر تب و تاب آماده شد.

در روز نخست از این جشنواره مستندهای «رویای مرجان»، «مارش میرا»، «نفر سوم» و … در بخش خارج از مسابقه و مستندهای «صدای صلح»، «مسیر کمال»، «من یک چوپانم»، «سردار پالمیرا»، «به نام پدر»، «قمار چهار گزینه‌ای»، «شما که غریبه نیستید»، «عماد»، «شهریاری از ملک قرآن» و … به نمایش در آمد و با استقبال خوبی همراه بود. در زیر به معرفی آثار خوب روز اول جشنواره می‌پردازیم.

از درمان تومور مغزی تا مبارزه با قاچاق کالا در «به نام پدر»

یکی از مستندهای خوش‌ساخت روز اول جشنواره، مستند «به نام پدر» به کارگردانی محمدتقی رحمتی بود که تحسین بسیاری از حاضران را برانگیخت. این فیلم، روایتی متفاوت از عبارت «ما می‌توانیم» است. جایی که مهندس نوید نجات‌بخش دست به کار بزرگی زده و دستگاهی را تولید می‌کند که تا پیش از آن، تنها ۳ کشور آن را تولید می‌کردند. شتابنده‌ خطی دستگاه بسیار مهمی در پزشکی است که به کمک آن و با استفاده از اشعه‌های پر قدرت، تومور مغزی را از بین می‌برند. هم‌چنین این دستگاه، کاربرد دیگری نیز دارد و آن هم استفاده در اداره گمرک به منظور اسکن کانتینرهای ورودی به کشور و جلوگیری از قاچاق کالا است.

در بخش دوم این مستند، کارگردان سراغ مشکلاتی رفته است که بر سر راه طراح و سازنده این دستگاه وجود داشته است. کارخانه‌ای که او در آن کار می‌کند، ماه‌ها است که دستمزد کارگران را نداده و به همین دلیل در معرض تعطیلی است. در مقابل، هیچ کدام از دستگاه‌های دولتی حاضر به خرید این دستگاه از آنان نیستند در حالی که به شدت به شتابنده‌های خطی محتاج بوده و دستگاه مورد نظر را از کشورهای دیگر خریداری می‌کنند. این مستند ۶۰ دقیقه‌ای با تشویق حاضران همراه بود و یکی از بهترین فیلم‌های روز اول جشنواره نام گرفت.

ثروتمندترین روستایی ایران «یک چوپان» است

مستند دیگری که در روز اول جشنواره خوش درخشید، مستند «من یک چوپانم» به کارگردانی حمید هاشم‌زاده بود. عباس بزرگر، دارنده یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های فرهنگی گردشگری در روستای بوانات استان فارس است. منزل او تبدیل به محل تفرج‌گاه توریست‌های خارجی شده است که برای گردشگری به ایران آمده و به جای هتل‌های لوکس، به دنبال یک خانه دنج روستایی همراه با خوراکی‌های محلی می‌گردند.

این چوپان میلیاردر، دهکده توریستی خود را به هتلی آرام و زیبا برای توریست‌های خارجی تبدیل کرده است و سالانه میزبان چند هزار توریستی است که برای بازدید از استان فارس به این شهر می‌آیند. همه اعضای خانواده‌اش در این دهکده توریستی فعال هستند؛ یک نفر مربا درست می‌کند، دیگری از گاوها شیر می‌گیرد و از آن کره و سرشیر درست می‌کند، نفر بعدی غذای محلی می‌پزد و … عباس برزگر در مستند «من یک چوپانم» از رمز و رازهای موفقیت خود صحبت می‌کند.

«صدای صلح» جشنواره عمار در اربعین حسینی طنین‌انداز شد

مستند «صدای صلح» به کارگردانی سید مجتبی خیام‌الحسینی یکی از مستندهای متفاوت و خوب روز اول جشنواره عمار بود. این مستند که پیش از این رتبه دوم بخش مستند چهارمین جایزه جهانی اربعین را به خود اختصاص داده بود، در این جشنواره مردمی نیز اکران شد و با استقبال بسیار خوبی همراه بود.

صدای صلح، روایتی متفاوت از اربعین و راه‌پیمایی میلیونی آن است. جایی که زائران خارجی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیای شرقی از امام حسین علیه‌السلام حرف زده و شکوه راه‌پیمایی میلیونی او را بیان می‌کنند. بخش دیگر این فیلم، پاسخگویی به شبهاتی است که رسانه‌های بین‌المللی درباره این رویداد بزرگ انسانی به وجود آورده‌اند. این پاسخگویی، از طریق مستندسازی واقعیت‌های موجود و گفت‌وگو با زائران پیاده اربعین صورت گرفته است. مستند از نظر فنی خوش ساخت است و به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. همین مساله باعث می‌شود که مخاطب تا آخرین لحظه آن را تماشا کرده و از دیدنش خسته نشود.

قمار چهار گزینه‌ای، نگاهی تند و نقادانه به کنکور؛ خرج قبولی در پزشکی چند میلیون است؟‌

مستند «قمار چهار گزینه‌ای»، پیرامون یک سوال بزرگ که برای کارگردان آن ایجاد شده است، شکل می‌گیرد. این سوال این است که «هزینه قبولی در رشته پزشکی، چه قدر است»؟ عباس رحیمی برای یافتن پاسخ این پرسش خود، تحقیقات میدانی را آغاز می‌کند که به مذاق خیلی‌ها نیز خوش نمی‌آید. او راه خود را از کتابفروشی‌های خیابان انقلاب آغاز می‌کند تا بداند که برای قبولی در رشته پزشکی، چه قدر باید هزینه بابت کتاب بپردازد. واکنش‌های فروشندگان کتاب در زمانی که می‌فهمند دوربین گوشی او روشن است و رقم‌های نجومی کتاب کمک آموزشی را ضبط می‌کند، جالب توجه است.

کارگردان این فیلم، در گام بعدی به سراغ مدارس می‌رود تا بفهمد که برای ثبت نام در یک مدرسه خوب غیرانتفاعی، چند میلیون باید هزینه کند؟ در این راه، به سراغ کسی می‌رود که هم مدیرعامل یکی از مدرسه‌های غیرانتفاعی مهم شهر است و هم وزیر آموزش و پرورش. در پایان نیز به سراغ موسساتی می‌رود که با ادعای وقف عام، سودهای چند صد میلیونی به جیب می‌زنند.

شهریار ملک قرآن به جشنواره عمار رسید

مستند شهریار ملک قرآن، آخرین مستند شب اول بود که در سانس پایانی اکران شد. این مستند، پرتر‌ه‌ای از استاد پرهیزگار است و به فعالیت‌های این قاری برجسته قرآن، می‌پردازد. این فیلم که به کارگردانی مهدی فارسی، مستندساز برجسته کشور تولید شده است، حاصل گفتگوهایی با استاد شهریار پرهیزگار، شاگردان ایشان و تعدادی از اهالی این عرصه پیرامون شخصیت قرآنی و زندگی ایشان است. هم‌چنین در این مستند، تصاویر نابی از حضور استاد پرهیزگار، در مسابقات بین‌المللی در مقام داور آورده شده است. اکران این مستند در حالی که چندی پیش شنیده می‌شد که ایشان درگیر با یک بیماری هستند، بار دیگر خاطرات خوب تلاوت‌های ایشان را در ذهن همه زنده کرد.

«جمعه گل» و روایت متفاوت از مدافعان حرم

در روز اول جشنواره، آثار داستانی خوبی نیز اکران شد. یکی از فیلم‌های کوتاه داستانی که با استقبال زیادی همراه بود، فیلم «جمعه گل» بود. این فیلم که اولین اکران خود را در شب افتتاحیه جشنواره عمار تجربه کرد، دومین اکران خود را به فاصله یک روز بعد، پشت سر گذاشت. «جمعه گل» روایتی از دوستی دو نوجوان اهلی یزد است که یکی از آنان ایرانی و دیگری افغانی است. نوجوان ایرانی به دوست خود شک کرده و گمان می‌کند که او با داعش همکاری می‌کند در حالی که ماجرا متفاوت است.