در کارگاه آموزشی جشنواره عمار؛

احساس تکلیف انقلابی برای ورود به رسانه کافی نیست

محمدرضا شهبازی، طنزپرداز در کارگاه آموزشی «طنزآمیزی مضامین» در حاشیه ششمین روز نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: طنز واقعی به دور از لوس بازی و مضحکه کردن شکل می‌گیرد.

به گزارش «عمار فیلم»، محمدرضا شهبازی، طنزپرداز و مدیر باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی، در کارگاه آموزشی «طنزآمیزی مضامین» در حاشیه ششمین روز نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سینمافلسطین در سخنانی با اشاره به احساس تکلیف و وظیفه تعداد قابل توجهی از جوانان انقلابی برای ورود به عرصه رسانه و به طور خاص طنز گفت: صرف احساس تکلیف و وظیفه نمی‌توان وارد این عرصه شد. کسی که خودش واقعا نویسندگی و فیلم‌سازی و طنزپردازی را دوست ندارد، نمی‌تواند از آن استفاده کند. همه افراد معروفی که برای کشورشان افتخار آفرینی کرده‌اند با عشق و علاقه راه خود را انتخاب کرده‌اند و صرف داشتن حس وظیفه و تکلیف برای طی این مسیر کافی نیست.

وی افزود: صرف اینکه کسی روحیه شوخ طبعی داشته باشد، نمی‌تواند طنز پرداز خوبی شود. خیلی‌ها هستند در بداهه‌گویی‌های خود دیگران را می‌خنداند ولی نمی‌توانند در زمینه طنز نویسی موفق باشند چون این کار اصول خاص خود را دارد و این دست افراد غالبا نمی‌توانند در چارچوب مورد نظر قرار بگیرند.

شهبازی طنز را قرار گیری عدم تناسب در ظاهر متناسب تعریف کرد و عنوان کرد: طنز واقعی به دور از لوس بازی و مضحکه کردن شکل می‌گیرد به طوری‌که ممکن است یک شخصیت جدی و منطقی در یک موقعیت ناهمگون قرار بگیرد.

این مدرس طنزپردازی اضافه کرد: ما یک واقعیت بیرونی داریم که ظاهر متناسب سوژه باید بیشترین شباهت را با این واقعیت بیرونی داشته باشد. از طرفی باید بین ظاهر و محتوا بسیار فاصله وجود داشته باشد. وقتی سوژه خیلی جدی است، باید از قالبی نازل و سطح پایین استفاده کرد و برای سوژه دم دستی، قالبی رسمی را به کار برد.

شهبازی تصریح کرد: در خبرگزاری‌های رسمی دنبال سوژه نباشید، بهترین بستر برای پیدا کردن بهترین موضوعات، کف جامعه و رسانه ها زرد است. برای تمرین طنز نویسی باید ابتدا از تقلید و مهندسی معکوس استفاده کرد. با مطالعه کتاب ها و متون طنز شروع کنید و سعی کنید از کلمات جایگزین برای آن استفاده کنید.