ویژه برنامه «به عشق غزه» / غزه در آثار بین‌المللی

به گزارش عمار فیلم؛ ویژه برنامه «به عشق غزه» که اکران چهار‌ مستند بین‌المللی به همراه نشستی درباره فلسطین از دریچه هنر و مقاومت می‌باشد، روز پنج‌شنبه از ساعت 18 الی 20 در سالن 3، شهیده فائزه رحیمی سینما فلسطین برگزار می‌گردد. در ادامه آثار منتخب برای این ویژه برنامه معرفی می‌گردد.

«خاطرات غزه»

مستند «خاطرات غزه» در این مستند پنج نفر به نام های فریده، معلم انگلیسی. خالد، تامین کننده پزشکی؛ عبدالحکیم، مهندس نرم افزار؛ و آدام، یک کارگر جوان، با استفاده از فیلم هایی که با تلفن همراه خود در غزه گرفته اند، واقعیت تلاش برای زنده ماندن از حملات هوایی روزانه اسرائیل و یک بحران انسانی که از کنترل خارج شده است را به اشتراک می گذارند. حوادث غزه از 7 اکتبر به بعد به صورت سیر تاریخی همراه با نمایش فجایع و خسارات نشان داده میشود.

 

«به عشق غزه»

مستند «به عشق غزه» به کارگردانی احمد حجازی در 12دسامبر 2023 ساخته شد. این کارگردان  تولید کننده محتوا در رسانه های اجتماعی می باشد که 27 ساله و اهل غزه، فلسطین است. احمد حجازی یکی از اولین افرادی بود که ساعاتی پس از بمباران اسرائیل به محله الریمال در شهر غزه رفت. حجازی، سازنده محتوا و مجری برنامه با بیش از 980000 فالوور در اینستاگرام، برای انجام مأموریتی که از زمان شروع حمله اسرائیل به غزه بر عهده داشت، به آنجا رفت. ماموریت او چیزی نبود جز اینکه واقعیت آنچه را که در غزه در حال رخ دادن است را به جهان نشان دهد.قبل از حمله اسرائیل به غزه، حجازی از حضور خود در رسانه‌های اجتماعی برای روشن کردن ابتکارات اجتماعی و نمایش زندگی در غزه با تمام زیبایی‌اش و با وجود محاصره و رنج استفاده می‌کرد. او اکنون ویدئوهایی را از داخل بیمارستان‌ها منتشر می‌کند که کودکان وحشت‌زده را که از حملات اسرائیل به خانه‌هایشان جان سالم به در برده‌اند، نشان می‌دهد و پزشکان را نشان می‌دهد که با خستگی دست و پنجه نرم می کنند و با مرگ و جراحات عزیزان خود روبرو می‌شوند.

در زمانی که فقط روزنامه نگاران محلی و اینفلوئنسرهای رسانه های اجتماعی از داخل غزه گزارش می دهند، احمد حجازی از سازنده محتوا به گزارشگر جنگ تبدیل می شود. در این مستند علاوه بر نشان دادن جنایات اسرائیل، روحیه مقاومت و ایمان مردم غزه نیز به نمایش گذاشته می شود.

 

«کرانه باختری اشغالی: جبهه دیگر»

مستند «کرانه باختری اشغالی: جبهه دیگر» به کارگردانی خانم میس الشباسی در 16 نوامبر2023 ساخته شد. این کارگردان مترجم ارشد وتهیه کننده برنامه در شبکه رسانه ای الجزیره در دوحه قطر است و حدود 21 سال سابقه کار در این زمینه دارد. او دارای مدرک لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه قطر می باشد و در طول دوره تحصیلش همیشه رتبه اول دانشکده علوم انسانی را کسب می کرده است. از جمله فعالیت های او می توان به ترجمه اخبار و فیلم های مستند، ویرایش فیلمنامه و نسخه برداری مجدد برنامه های پخش شده از کانال انگلیسی الجزیره… اشاره کرد. او همچنین به عنوان مدیر در یک مدرسه بین المللی کار کرده است. خانم «میس الشباسی»  این مستند را به همراه خانم «زينب ولجي» تهیه کننده در شبکه رسانه ای الجزیره که در لندن مستقر می باشد، ساخته است.

این مستند به بررسی وضعیت کنونی کرانه باختری اشغالی که چگونه زندگی در آنجا که از قبل برای فلسطینی ها دشوار بوده از بعد از طوفان القصی غیرقابل تحمل می شود می پردازد. در این مستند یک وکیل، یک نویسنده و یک فعال فلسطینی در کنار چند نفر از مردم کرانه باختری به بررسی این وضعیت می پردازند.