فراخوان نخستین جشنواره مردمی معماری عمار

انقلاب اسلامی جریان مبارکی بود که خداوند رحمان بوسیله امام خمینی(ره) در جهان جاری نمود و ساختار فکری و حیات اجتماعی ایران و مستضعفان را دچار تحولات اساسی کرد. در عرصه‌های گوناگون بخصوص در عرصه جلوه‌های هنری، این مفهوم توسط هنرمندانی که همراه و دل سپرده این ماجرا بودند جریان یافت و آثار عمیق و ماندگاری خلق شد.
اما جامعه معماری و شهرسازی نسبت کافی با این مفهوم عظیم و جهان جدید برقرار نکرد و در سرگردانی میان رجوع به سنت و تاریخ‌گرایی و همراهی با مدرنیته و غرب‌گرایی، به شرایطی نابسامان و آشفته در معماری و شهر مبتلا شد.
در مناسبات سرمایه سالارانه و غربگرای امروز علی‌رغم وجود جوانان مومن و مستعد که به حاشیه رانده شدند، سرمایه اصلی انقلاب در نگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی یعنی مستضعفین و مسائل‌شان مغفول مانده است.
هدف جشنواره معماری عمار در ابتدا فراهم کردن عرصه برای حضور فعال معماران و متخصصان و علاقه‌مندان جوان و مومن و مستعد در فضای معماری وشهرسازی است که زمینه‌ساز تجلی مفاهیم انقلاب اسلامی در کالبد و فضای معماری و شهر است.
در ادامه با توجه به این که انقلاب اسلامی، عمومی‌ترین واقعه اجتماعی ایران بوده است و بسیاری از فضای شهری، از یک فضای معمولی به مکان رویدادهای منحصر به فرد متعلق به انقلاب اسلامی تبدیل شده‌اند ولی عملا با رویکرد تغافل مسئولین امر، سیمای شهرها و روح حاکم بر کالبد فضاها، خالی از این جریان اجتماعی و فرهنگی، اعتقادی و سیاسی شده‌است و رویدادها و حافظه تاریخی شهر از این خاطرات جمعی مبارک، تهی گشته و نسبت به انقلاب دچار فراموشی شده است.
رسالت این جشنواره باززنده‌سازی و بازنمایی ساختار انقلابی شهر از طریق بازنگری و بازخوانی این مکان رویدادها و حساس کردن مسئولین به میراث ماندگار فرهنگی و معماری انقلاب اسلامی است.

بخش مردمی:
صاحبان اصلی انقلاب اسلامی مردم و مستضعفین وفادار به آرمان‌های حضرت روح‌الله هستند. و هیچ کس به خوبی این مردم توانایی باززنده‌سازی حافظه تاریخی اجتماعی شهر را نخواهد داشت.
جشنواره معماری عمار با ایجاد «پویش مردمی نشانه نگاری میراث معماری و فرهنگی انقلاب اسلامی» بنا دارد با کمک آحاد مردم کشور پهناور و عزیز ایران، مکان رویدادها و مکان شخصیت‌های انقلاب اسلامی را که به فراموشی سپرده شده‌اند را شناسایی و با کمک متخصصین معماری و شهرسازی به هویت ذاتی این فضاها جان تازه ببخشند.

بخش رقابتی:

جایزه روح الله
یادبود شهید روح‌الله عجمیان:
مسابقه معماری و طراحی شهری منتخب مکان رویدادها، خاطره جمعی و حافظه تاریخی شهر حول محور انقلاب اسلامی.
در این دوره در حدود 12 شهر و مقدار 23 نقطه از مکان رویدادهای پژوهش شده به مسابقه گذاشته می‌شود.

جایزه آرمان
یادبود شهید آرمان علی‌وردی:
مسابقه طراحی مفهومی حول محور مفاهیم بنیادی و آینده معماری انقلاب اسلامی
این دوره به مفهوم خانه با رویکرد خانه، وادی مقدس خانواده، حریم خانه و تکریم خانواده می پردازیم در این رقابت از بین آثار ارسالی به کامل ترین نگاه از لحاظ مفاهیم بنیادی معماری اسلامی ایرانی و رویکرد آینده پژوهی جایزه تعلق خواهد گرفت.

جایزه مصطفی
یادبود شهید مدافع حرم افغانستانی دانشجوی سال آخر معماری پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران مصطفی کریمی:
مسابقه بین المللی طراحی معماری و طراحی شهری مکان رویدادهای محور جبهه مقاومت

بخش رقابتی ویژه:
مکان رویدادهای فتنه 1401
مسابقه طراحی شهری و معماری مقتل شهیدان آرمان علی‌وردی و روح‌الله عجمیان

تقویم جشنواره:
– ثبت نام: از 1 فروردین 1402 تا 15 اردبیهشت ماه
– رویدادهای جمعی: از 20 فروردین ماه
– ارسال آثار از 1 مرداد تا 1 شهریور 1402
– انتخاب آثار و داوری 1 شهریور تا 20 شهریور ماه
– جشنواره: هفته آخر شهریور

ارتباط با ما:
شماره تماس: 42795070-021
وبسایت: www.mim-ammar.ir
پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی:
09059883416 یا mim_ammar@

نحوه شرکت در مسابقه:
مرحله نخست ثبت نام در سایت جشنواره به نشانی:www.mim-ammar.ir
مرحله دوم بارگذاری فایل مدارک خواسته شده در سایت جشنواره به نشانی:www.mim-ammar.ir

مدارک مسابقه:
شرح پروژه حداکثر در دو صفحه آ4 با حروفی که به راحتی قابل خواندن باشد شامل موارد زیر:
– تیم طراحی
– محل پروژه با کروکی و نشانی دقیق
– ابعاد و اندازه پروژه
– ایده طراحی
– نوآوری ها و مزایای پروژه

تصاویر و نقشه‌ها:
– نقشه‌های فنی
– تصاویر سه بعدی
– هرگونه تصویر، طرح یا نموداری که پژوه را تسهیل کند.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر درباره مسابقه و جشنواره می‌توانند با دبیرخانه مرکزی یا دبیرخانه‌های منطقه‌ای تماس بگیرند یا به شماره 09059883416 و یا @mim_ammar در پیام رسان‌ها پیام ارسال کنند.