2018-05-29

یک مستندساز گفت: مستند «مین‌ها در بهار از خواب برمی‌خیزند» به بررسی وجود 40 ساله مین‌ها در خاک کشور و خسارات و تلفات آنها می‌پردازد.

به گزارش «عمار فیلم»، امیر نصیری کارگردان و مستندساز با اعلام خبر ساخت مستند جدید خود، اظهار داشت: مستند بلند «مین‌ها در بهار از خواب برمی‌خیزند» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر، جدیدترین کاری است که در حال حاضر، در دست ساخت دارم.

وی افزود: موضوع این مستند مین‌های باقی مانده از دوران دفاع مقدس است و به قربانیان حادثه برخورد با مین در مناطق غربی و جنوب غربی کشور اشاره می‌کند. در واقع «مین‌ها در بهار از خواب برمی‌خیزند» پرونده کاملی از وجود این مین‌ها بعد از ۳۰ سال در خاک ایران است.

این مستندساز ادامه داد: مستند «مین‌ها در بهار از خواب برمی‌خیزند» هم اکنون در مرحله نگارش فیلمنامه قرار دارد و بعد از پایان ماه مبارک رمضان زمان شروع تصویربرداری آن مشخص می‌شود. این مستند در زمان ۵۰دقیقه ساخته شده و به نوعی یک فیلم سینمایی مستند محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان یک فیلمساز و کارگردان هر موضوعی را که ضمن دارا بودن یک سری از فاکتورهای سینمایی، در سطح جامعه برای مردم هم با اهمیت باشد در دستور کار خود برای ساخت مستند قرار می‌دهم. بر همین اساس هم این مستند را با سوژه مین تولید خواهم کرد.

این مستندساز یادآور شد: مین موضوع به ظاهر ساده‌ای است که قربانیان آن مردم غیرنظامی بخصوص کودکان هستند. این پدیده به مسئله‌ای در کشور تبدیل شده است که ۳۰ سال با آن درگیر هستیم.

نصیری عنوان کرد: صدام در زمان جنگ حرف جالبی زد. او گفت این مین‌هایی که ما الان در زمین‌های ایران قرار می‌دهیم در آینده شروع به جنگیدن با مردم این کشور می‌کنند. همینگونه هم شد و ما امروز می‌بینیم که بعد از گذشت این سال‌ها و پایان جنگ به صورت میانگین هر هفته و یا هر دو هفته یک بار در مناطق غرب و جنوب غرب کشور مجروح می‌دهیم.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: مجموعه مستندی در مرحله نگارش و تحقیق دارم که به جرات می‌توانم اعلام کنم همانند آن تا به امروز ساخته نشده است. این مجموعه مستند درباره یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس است البته هنوز عنوانی برای این کار که موضوعی جنگی دارد، انتخاب نکردیم و هنوز زمان آغاز تصویربرداری آن هم مشخص نشده است.