2018-04-15

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به اظهار نظر در مورد آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا پرداخت.

به گزارش «عمار فیلم» به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در دیدار با هنرمندان به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی که در محل دفتر امام جمعه مشهد برگزار شد اظهار داشت: مسئله مهم در این عرصه، جریان مقدس هنر است در واقع در قداست هنر همچون قداست علم جای شبهه‌ای نیست اما آنچه اهمیت دارد هنرنمایی است.

وی افزود: برخی هنرنمایی‌ها ضدارزش است و سبب قربانی شدن قداست می‌شود؛ بنابراین عمده رسالت هنر انقلاب، حفظ قداست هنر و پیشگیری از هنرنمایی‌های مبتذل است؛ به عبارت دیگر اگر بنا شود هنرمندی، هنرنمایی خود را در خدمت ابتذال قرار دهد یک جانی و جنایتکار است چون تنها به انسان، اخلاق و فرهنگ ظلم نکرده است بلکه یک جریان مقدس را به سلاخی کشیده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تاکید بر اینکه رسالت هنرمندان انقلاب در درجه اول حفظ و صیانت قداست هنر است، گفت: جریان هنر به دو بخش باستانی و ریشه‌دار مانند شعر و نویسندگی و بخشی دیگر هنرهای جدید مانند گرافیک و انیمیشن تقسیم می‌شود که باید در قسمت‌های مختلف نظیر آفرینش های هنری و غیره این هنرها را در اختیار خود کرده و در تملک اسلام و انقلاب در بیاورند.

علم‌الهدی ادامه داد: سپردن مسئولیت احیای این هنرها را به جریان‌های مومن و انقلابی فرصتی است که اگر در آن کوتاهی کنیم مثل عرصه موسیقی و شعر دچار جریان‌های مبتذل می‌شویم.

وی با بیان اینکه ریشه تاریخی هنر نمایشی بیش از ۵ قرن است، تصریح کرد: امروز هنر نمایشی انقلاب دچار غربت است و شما آن را حس می‌کنید به طوری که آقای حاتمی کیا که از هنرمندان معروف و باسابقه هستند یک حرکت عظیم ارزشی در خط انقلاب با فیلم «به وقت شام» انجام دادند و شما دیدید جریان‌های ابتذال هنر نمایشی با ایشان چه کردند و یک عنصر هنری ارزشی با این سابقه و توانایی بالا چقدر مورد بی‌وفایی قرار گرفتند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: اگر هنرمندان انقلابی ما در عرصه هنر نمایشی، خودی نشان ندهند جریان ابتذال ادامه پیدا می‌کند و حیف است فضای موثر هنر نمایشی و سینما را از دست دهیم.

علم‌الهدی با بیان اینکه شهید آوینی یک نقطه عطف در عرصه هنر انقلابی بود، گفت: ایشان هنر را به عرصه انقلاب وارد کردند و آن را در جهت انقلاب به راه انداخت و به خدمت گرفت لذا امروز هر فضای هنری برای انقلاب به عمل بیاید مدیون شهید آوینی است و اگر زندگی ایشان ادامه پیدا می‌کرد شاهد برتری جریان انقلاب بر جریان‌های ابتذال و غیر ارزشی بودیم.

وی تصریح کرد: ما احتیاج به یک متولی داریم که هنر خراسان را سازماندهی کند و مشکل اکنون ما پراکندگی است که در این میان ادارت دولتی مسئولیت‌های خود را دارند و حوزه آفرینش‌های هنری آستان قدس در بستر اماکانات وسیع‌تری می‌تواند گام بردارد علاوه بر آن حوزه هنری نیز فعالیت دارد بنابراین اگر بین اداره ارشاد، سازمان تبلیغات و آستان قدس یک نفر متولی شود که هنرمندان را در رشته‌های مختلف سازماندهی کند موثر است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در عرصه هنر باید اثر هنرمند به اصطلاح بگیرد و در میان مردم نفوذ کند، خاطرنشان کرد: بسیاری از آثار هنرمندان ما با تمام ارزشی بودن آن به اصطلاح نمی‌گیرد بنابراین امروز اگر هنرمندان انقلابی در برابر هنرمندان غیرارزشی بتوانند برنامه‌های هنری خود را در جامعه جا بیندازند و در میان مردم نفوذ کنند هنر انقلاب می‌تواند فضای جامعه را تصرف کند.