۱۳۹۶-۱۲-۱۳

اکران مستند «زمستان یورت» که  به مسائل و مشکلات کارگران معدن یورت آزادشهر می پردازد و قرار بود در شهر گرگان برای هنرمندان اکران شود، دوباره از طرف مسئولان متوقف شد.

به گزارش «عمار فیلم»، اکران مستند «زمستان یورت» که  به مسائل و مشکلات کارگران معدن یورت آزادشهر می پردازد و قرار بود در شهر گرگان برای هنرمندان اکران شود، دوباره از طرف مسئولان متوقف شد.

علی دهقان تهیه کننده مستند «زمستان یورت» با اشاره به حواشی و مسائل پیش آمده در لغو اکران این مستند در گرگان گفت: برای دریافت پروانه نمایش مستند «زمستان یورت» از اداره کل ارشاد گرگان درخواست مجوز کردیم تا در فضاهایی که در اختیار این اداره کل است بتوانیم این مستند را نمایش بدهیم.

وی افزود: تا امروز بیش از یک ماه از ارسال درخواست مجوز نمایش مستند «زمستان یورت» به اداره کل ارشاد گرگان می گذرد اما تا الان هیچگونه پاسخی به ما نداده اند و به ما اعلام کردند اجازه اکران در مکانهایی که متعلق به اداره کل ارشاد است، نداریم.

تهیه کننده مستند «زمستان یورت» ادامه داد: با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم مستند «زمستان یورت» را با همکاری واحد تصویری حوزه هنری و بسیج رسانه استان در تکیه هنرمندان گرگان که دارای بافتی تاریخی است، اکران کنیم.

دهقان خاطرنشان کرد: متاسفانه روز گذشته از اداره کل ارشاد شهرستان به دوستان ما در حوزه هنری تماس گرفتند که مستند «زمستان یورت» در این مکان نیز اجازه اکران ندارد.

تهیه کننده مستند «زمستان یورت» یادآور شد: به عنوان یک فیلمساز و فردی که در حوزه تولیدات آثار انقلابی فعالیت می کنم نمی دانم چرا با این مستند اینگونه برخورد می کنند. این درحالی است که باید بیشتر از اینها به چنین فیلم هایی بها داده شود.

دهقان اظهار داشت: همه مردم باید چنین مستندهایی را تماشا کنند و از مشکلاتی که برای خانواده های عزیزان کارگر معدن یورت پیش آمده باخبر شوند. کما اینکه در حال حاضر با توجه به اینکه ۱۱ ماه از این ماجرا می گذرد، بسیاری از این خانواده ها به آن حق و حقوقی که باید می گرفتند، نرسیدند.

وی در پایان تصریح کرد: نکته جالب اینکه کارگران فعلی این معدن نیز همچنان با مشکلات گذشته روبرو هستند. زیرا مسائل آنها بعد از بارگیری مجدد این معدن همچنان پابرجا است. اتفاق های رخ داده برای مسئولان این معدن درس عبرتی نشده تا به فکر کارگرانی باشند که در اعماق کوه با آن سختی کار می کنند.

گفتنی است حدود یک ماه پیش نیز ممانعت شورای تامین شهرستان آزادشهر گلستان، از اکران این مستند در این شهر، جلوگیری شده بود.

مستند «زمستان یورت» که به کارگردانی میلاد میرزاباقری و تهیه کنندگی علی دهقان ساخته شده است، چندی پیش هم توانست جایزه ویژه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار در بخش نقد درون گفتمانی را ازآن خود کند.